چین یک تبعه کانادایی را به اعدام محکوم کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگاهی در چین امروز، دوشنبه یک کانادایی متهم به قاچاق مواد مخدر را به اعدام محکوم کرد. این فرد «رابرت لوید شلنبرگ» نام دارد و ۳۶ ساله است.

 

این تصمیم بحران دیپلماتیک بین دو کشور را افزایش می‌دهد. روابط میان پکن و اُتاوا پس از اقدام ماه گذشته کانادا در بازداشت «منگ وانگ ژو» مدیر مالی ارشد شرکت هوآوی چین دچار تنش شده است. منگ وانگ ژو اول دسامبر سال ۲۰۱۸ به درخواست مقامات آمریکا و به اتهام نقض تحریم‌های این کشور در فروش محصولات شرکت هوآوی به ایران در کانادا بازداشت شد. چندی بعد، منگ طی حکمی با قرار وثیقه ۷.۵ میلیون دلاری و چند شرط دیگر از جمله پوشیدن پابند الکترونیک، آزاد شد.

 

به دنبال بازداشت این مقام شرکت هوآوی، چین «مایکل کاوریگ»، یک دیپلمات پیشین کانادا را که در پکن فعالیت می‌کرد بازداشت کرد. چند روز بعد هم رسانه‌های چینی تأیید کردند «مایکل اسپاور» تاجر و کارآفرین کانادایی به اتهام انجام فعالیت‌هایی که امنیت چین را به خطر می‌اندازد، بازداشت شده و تحت بازجویی قرار گرفته است.
باشگاه خبرنگاران جوان

چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی