سفیر آمریکا بار دیگر آلمان را تهدید کرد

روزنامه بیلد ام زونتاگ در شماره امروز خود با اشاره به تکرار درخواست «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین مبنی بر عدم حمایت آلمان از پروژه گازی نورد استریم ۲ نوشت: گرنل با ارسال نامه ای به کمپانی های تجاری آلمان از آنها خواست تا به حمایت های خود از تحقق و پیشبرد پروژه نورد

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خبر, روسیه

مبادلات بازرگانی روسیه و چین به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید / دلار آمریکا مرجعیت خود را از دست می‌دهد

طبق اطلاعات وزارت بازرگانی چین، در ماه دسامبر سال گذشته میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و چین برای نخستین بار به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده که یک رکورد تاریخی در روابط تجاری بین دو کشور است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, روسیه

نماینده طرقبه؛ فروش غارت‌گونه هفت‌تپه ۸ هزار میلیاردی به ۱۰ میلیارد تومان/ ماشین‌سازی تبریز را پنهانی فروختند

نماینده طرقبه در مجلس گفت مجتمع ۲۴ هزار هکتاری، نیشکر هفت تپه، ۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که در ابتدا به ۲۶۰۰ میلیارد تومان و درنهایت به ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد که در حقیقت غارت صورت گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, فساد

کوپن غذای میلیون‌ها فقیر آمریکایی در گروی بازگشایی دولت فدرال

مجله نیوزویک گزارش داده در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا که از شنبه وارد سومین هفته خود شده تا ماه فوریه ادامه یابد میلیون‌ها آمریکایی که از کمک‌های غذایی دولت بهره‌مند می‌شوند برای دریافت این کمک‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

واکنش روسیه به‌اظهار تاسف انگلیس از ادامه حضور بشار اسد رئیس‌جمهور منتخب مردم بر قدرت، علی‌رغم تلاش‌های لندن

سفارت روسیه در لندن، سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره سرنوشت “بشار اسد” و مسئولیت روسیه در ازای روند آتی اوضاع در سوریه را محکوم کرده است.

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

چین و اروپا برای تضعیف قدرت مالی آمریکا تلاش می‌کنند

بعد از خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه مردم ایران، اتحادیه اروپا و چین برخلاف سال‌های گذشته دیگر سیاست پیروی از دستورات امریکا را دنبال نکرده و با ایجاد سیستم مالی جدید خود به دنبال حفظ روابط تجاری با ایران هستند.

 

به گزارش مجله فارن پالیسی، دو ماه پیش دولت آمریکا مجدداً تحریم‌های تعلیقی خود علیه مردم ایران به اجرا در آورد و این اقدام رفتار جدیدی برای جامعه جهانی به‌حساب نمی‌آید زیرا آنان به‌خوبی با این نوع از رفتارهای یک‌طرفه آمریکا آشنا هستند. دولت واشنگتن مجدداً با تصمیمات یک‌طرفه خواهان آن است که جامعه جهانی نیز با سکوت خود از اقدامات این کشور پیروی کنند.

 

اما برخلاف سال‌های گذشته برخی از کشورهای اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که دیگر خواهان پیروی از دستورات یک‌طرفه و زورگویانه امریکا نیستند و خود خواهان تصمیم گرفتن نسبت به منافع کشورهای خویش هستند.

 

زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه می سال جاری اعلام کرد که با خروج از توافق هسته‌ای سال 2015 خواهان بازگشت تحریم‌های تعلیق شده علیه مردم ایران است، با مخالفت شدید کشورهای اتحادیه اروپا مواجه شد.

 

برخلاف برخی کشورها که توانایی مقابله با تحریم‌های آمریکا را ندارند، برخی دیگر با این اقدام آمریکا مخالفت کرده و به دنبال تغییر ساختار نفوذ آمریکا در جهان هستند. در کنار اتحادیه اروپا، چین نیز درصدد این تغییر است و دیگر کشورهای آسیایی مانند ژاپن، کره جنوبی و هند در حال حاضر ناظر نتیجه رزم اتحادیه اروپا و چین با آمریکا هستند.

 

جان کلود جانکر رئیس کمیسیون اروپا تأکید بر تبدیل واحد پولی یورو به‌عنوان ارز ذخیره جهانی برای کاهش وابستگی مالی به آمریکا را دارد. علاوه براین، اتحادیه اروپا به دنبال تأسیس سیستم جدیدی تحت عنوان «خودرو هدف ویژه» برای ادامه تبادلات تجاری خود با ایران است. بر اساس این طرح جدید ایران می‌تواند از طریق فرصت‌های اقتصادی پیش آمده به ادامه تبادلات تجاری خود با کشورهای اتحادیه اروپا برغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ادامه دهد.

 

این برای اولین بار نیست که کشورهای جهان به دنبال تضعیف نفوذ اقتصادی آمریکا هستند، در بحران اقتصاد جهانی در یک دهه گذشته، سیاستمداران نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه با کمک بانک مردمی چین سیستم مالی فراتر از نفوذ آمریکا راه اندازی کردند و به‌خوبی با استفاده از این سیستم توانستند نفوذ اقتصادی آمریکا در تجارت جهانی را دور بزنند.

 

امروزه نیز با همکاری کشورهای جهان تضعیف قدرت مالی آمریکا در جهان ممکن است و رهبر مخالف این طرح را می‌توان اتحادیه اروپا برشمرد.

 

برای مثال، شهر لندن بسیار برای بازسازی روابط تجاری خود با پگن مشتاق به توسعه مبادلات مالی با کشور چین است.

 

جرمی گرین طی مقاله‌ای در روزنامه پالتکیس ژورنال به این موضوع اشاره کرده و مطرح می‌کند که چطور بریتانیا تجارت جدید خود با کشورهای منطقه آسیا بعد از سال 2010 را آغاز کرد. در سال 2012، لندن طرح ابتکاری “RMB initiative” را برای افزایش جذب مشتریان چینی خود ایجاد کرد. دولت ملی نیز از این تلاش برای جلب توجه بازارهای مالی لندن به شرق حمایت کرد.

 

لندن همچنین طرحی جدید تحت عنوان «فرش پول قرمز» برای مسکو بعد از سال 2011 راه اندازی کرد. این طرح برای دور زدن تحریم‌های امریکا علیه دولت مسکو برنامه ریزی شده بود.

 

در ادامهٔ تلاش‌های اروپا برای حفظ برجام، فدریکا موگرینی در تماس تلفنی با نخست‌وزیر عراق حمایت اتحادیه اروپا از عراق را در مواجهه با عواقبی که ممکن است این کشور در نتیجه تحریم‌های ایران با آن‌ها دست و پنجه نرم کند، اعلام کرد.
سیزدهمین گزارش مدیرکل آژانس نشان داد که همکاری‌های ایران با دیده‌بان هسته‌ای بین‌المللی در بهترین سطح ادامه یافته است.

ایرنا

ویتنام سریع‌ترین رشد اقتصادی درجنوب شرق آسیا را ثبت کرد

ویتنام در سال ۲۰۱۸ میلادی با رشد اقتصادی بیش از ۷ درصد بالاترین میزان رشد را در میان ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا و یکی از سریعترین جهش های اقتصادی در این قاره را به خود اختصاص داد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, خبر, ویتنام

با حذف دلار، تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

به نقل از رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

ادامه »

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر

انتقاد “شرودر” از فشارهای آمریکا بر آلمان، برای پیروی از سیاست‌های آن کشور

صدر اعظم اسبق آلمان خواستار استقلال کشورش از آمریکا شده و تاکید کرد که کشور مستقلی مانند آلمان نباید به واشنگتن اجازه دهد که به آن تحمیل کند با چه کشوری مناسبات تجاری داشته باشد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, روسیه