چین مفهوم استراتژیک جدید ناتو را “تفکر جنگ سرد” دانست

سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (پنجشنبه) گفت، به روزرسانی پیشنهادی برای مفهوم استراتژیک ناتو که خواستار مهار چین از نقطه نظر رشد جهانی آن شده است، یادآور لفاظی جنگ سرد است و هیچ جایگاهی در جهان مدرن ندارد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به دنبال نخستین روز از نشست‌های آنلاین وزرای دفاع ناتو، ینس استولتنبرگ دبیرکل این نهاد نظامی تاکید کرد که مفهوم استراتژیک ائتلاف از سال ۲۰۱۰ نیازمند به روزرسانی است چرا که “فضای امنیتی به طور اساسی تغییر کرده است.” او خواستار بازنگری در موضع ناتو در خصوص ظهور چین و روابط وخیم با روسیه شد.

 

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشستی مطبوعاتی گفت: من این اظهارات را یادآور تفکر جنگ سرد می‌دانم. چین به دنبال یک مفهوم توسعه مسالمت‌آمیز است. استراتژی نظامی ما تدافعی است. چین جزو سازندگان جهان بین‌المللی و حافظ نظم بین‌المللی به شمار می‌رود. ما در تلاش‌ها برای برقراری صلح جهانی مشارکت داشته‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد. توسعه چین فرصت‌هایی را برای کل جهان فراهم می‌کند.

 

این سخنگو تاکید کرد که چین به پیگیری توسعه مسالمت‌آمیز ادامه خواهد داد.

 

سخنگوی وزارت خارجه چین ابراز امیدواری کرد که ناتو یک موضع عینی، مثبت و باز در قبال توسعه چین اتخاذ کند و همچنین مشارکت بیشتری در صلح و ثبات جهانی داشته باشد. او افزود: در جهان مدرن، تفکر جنگ سرد هیچ آینده‌ای ندارد.

 

ویدیو کنفرانس وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار شد. سه محور این نشست، بررسی توافق آمریکا – طالبان درباره خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان تا اول مه، برنامه ۲۰۳۰ ناتو و مفهوم استراتژیک جدید و افزایش بیشتر در هزینه‌های نظامی اعضای ائتلاف بود.

دعوت اتحادیه اروپا از بلینکن برای گفت‌وگو در باره؛ چین، روسیه، ایران و ترکیه

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا اعلام کردند که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به یک ویدئوکنفرانس با وزرای امور خارجه این اتحادیه دعوت شده، اما واشنگتن مشخص نکرده است که آیا وی در این ویدئوکنفرانس شرکت می‌کند یا نه.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه

چین از آمریکا خواست به سازمان بهداشت جهانی برگردد

چین اعلام کرد از بازگشت ایالات متحده به سازمان بهداشت جهانی (WHO) استقبال می‌کند و امیدوار است که واشنگتن یک نگرش «جدی، شفاف و مسئولیت پذیر» در برابر این سازمان داشته باشد تا به همکاری های بین‌المللی در زمینه مقابله با ویروس کرونا کمک کند.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی, شرق آسیا

مسکو از توطئه غرب برای بی‌ثبات کردن روسیه خبر داد

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه گفت: کشورهای غربی کارزار اطلاعاتی گسترده‌ای را برای بی‌ثبات کردن اوضاع روسیه آغاز کرده‌اند.

ادامه »

امریکا, تحریم, تحلیل, جهان, جهان غرب, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, مجارستان