چین قادر است هدف‌های اقتصادی امسال را تحقق ببخشد

شیوع کرونا ضربه شدیدی به توسعه اقتصادی و اجتماعی چین وارد کرد ولی امنیت جان مردم از هر چیزی مهمتر است و چین می‌بایستی  بهای آن را می‎پرداخت

 

به گزارش رادیو بین المللی چین؛  گزارش سالانه دولت چین، راه کارهای مهم این کشور برای  توسعه اقتصادی و سیاست‎های امسال را نشان می‌دهد.

 

در گزارش امسال که از طرف دولت، به عنوان عالی‌ترین ارگان سیاسی در چین ارائه شده، به هدف مشخصی مبنی‌بر رشد اقتصاد چین در تمام سال اشاره نشده اما تأکید کرده است که باید تثبت اشتغال‎زایی، تامین زندگی مردم، دستیابی به پیروزی در نبرد مبارزه با فقر، تحقق هدف ایجاد جامعه‌ای با رفاه نسبی در همه زمینه‌ها به عنوان اولویت‌ها تلقی شده و شاخص‎های مختلف در زمینه‌هایی مانند اشتغال‎زایی در شهرها و تثبیت قیمت مصرفی شهروندان تعیین شوند.

 

ولی چرا در گزارش امسال به هدف مشخصی برای رشد اقتصادی اشاره نشده؟ این امر نشانگر احترام به قانون اقتصاد است. اکنون ویروس کرونا در حال شیوع در سراسر جهان است. اقتصاد جهان با رکود جدی مواجه شده و صندوق بین‌المللی پول در گزارش دورنمای اقتصاد جهان که ماه آوریل منتشر شد پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی جهان، امسال ۳ درصد کاهش می‌یابد که شدید‌ترین میزان کاهش از زمان رکود بزرگ دهه سی قرن بیستم به شمار می‌رود. اکنون عوامل نامعلوم مربوط به وضعیت کرونا و توسعه تجاری و اقتصادی، توسعه چین را نیز با تاثیرات غیر قابل پیش‌بینی مواجه کرده‌اند. در چنین وضعیتی، عدم تعیین هدف مشخص برای رشد اقتصادی نشانگر دیدگاه همیشگی چین به مسایل است که همواره توام با واقع‌بینی بوده است.

 

برای انجام اهداف مختلف تعیین شده، دولت چین اهداف مهمی را اعلام کرده است، که شامل تقویت اجرایی سیاست‎های کلان، تثبیت اشتغال، شکوفایی بازار از طریق اصلاحات، توسعه نیروی محرکه جدید، اجرای راهبرد افزایش تقاضای داخلی، پیشبرد تعدیل توسعه اقتصادی، تحقق هدف فقرزدایی، کمک به افزایش برداشت محصولات کشاورزی، گسترش درهای باز، تثبیت تجارت و سرمایه‎گذاری خارجی، پیشبرد اصلاحات امور اجتماعی با محوریت تضمین و بهبود زندگی مردم هستند.

 

شیوع کرونا ضربه شدیدی به توسعه اقتصادی و اجتماعی چین وارد کرد ولی امنیت جان مردم از هر چیزی مهمتر است و چین باید بهای آن را می‎پرداخت. برای کاهش تاثیرات شیوع کرونا تا حد ممکن، چین مجموعه‎ای از سیاست‌ها و تدابیر را اعلام کرده که شامل کاهش مالیات و هزینه‎ها، کاهش اجاره بها و سود وام و گسترش مصرف و سرمایه‌گذاری می‎شود. این تدابیر برای تضمین اشتغال و تأمین زندگی مردم مؤثر خواهد بود.

چین آمریکا را به دادن «پاسخ قاطعانه» تهدید کرد

پکن در واکنش به اظهارات سناتورهای آمریکایی درباره امکان تحریم چین به بهانه کرونا، تهدید کرد که در صورت تصویب هرگونه لایحه‌ای در کنگره آمریکا، قاطعانه به آن پاسخ خواهد داد.

ادامه »

امریکا, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا