عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

نگرانی اسرائیل درباره قراردادهای تسلیحاتی چین در خاورمیانه

به نقل از میدل ایست مانیتور، موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو تحقیق و پژوهشی درباره تاریخچه قراردادهای تسلیحاتی بین چین و برخی کشورهای عربی خاورمیانه و ایران را منتشر کرده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عراق

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق

چین فروش پهپاد در خاورمیانه را از کنترل آمریکا خارج کرد

چین با فروش پهپادهای مجهز و ارزان قیمت خود بازار فروش این پرنده بدون سرنشین در منطقه خاورمیانه را از نفوذ و کنترل آمریکا خارج کرده است.

 

روزنامه نیویورک تایمز، استفاده از پهپادهای چینی در کشورهای خاورمیانه به‌خصوص در کشورهایی مانند اردن، عراق، عربستان و امارات به وفور مشاهده میشود.

 

بر اساس گزارش موسسه خدمات رویال یونایتد، به غیر کشورهای ایران و ترکیه و اسرائیل در خاورمیانه بقیه کشورهای این منطقه برای مصارف خود به واردات پهپاد از کشورهای دیگر اقدام می‌کنند.

 

چین با ارائه پهپادهای بسیار مجهز با قیمت‌های ارزان و بدون در نظر گرفتن شرایط سیاسی روابط کشورهای خاورمیانه با آمریکا روز به‌روز به فروش پهبادهای خود به این منطقه ادامه می‌دهد.

 

پیش از این نیز رسانه آسوشیتت پرس طی گزارشی عنوان کرد، کشورهای خاورمیانه با شرایط جدید دیگر تمایلی برای خرید پهپادهای آمریکایی ندارند و در این میان شرکتهای چینی توانسته اند به خوبی بازار فروش پهپاد در این منطقه را که جایگاه ویژهای در منافع امنیتی آمریکا دارد به کنترل خویش در آورد.

 

استفاده از پهپادهای نظامی چینی در میدان‌های جنگی منطقه خاورمیانه مانند جنگ یمن به وفور در نیروهای هوایی امارات مشاهده می‌شود و ایران نیز برای کنترل تحرکات تروریست‌ها در کشور سوریه از این تجهیزات استفاده می‌کند.

 

بر اساس مطلب موسسه خدمات رویال یونایتد، پکن با سرمایه گذاری وسیع در حوزه فروش پهپاد به منطقه خاورمیانه توانسته است، نبود حضور تجهیزات آمریکا در برخی از کشورها را پر کند و این اقدام چین باعث شده تا برخی از کشورهای منطقه که مجوز خرید تجهیزات نظامی از آمریکا را ندارند بتوانند این تجهیزات را با قیمت ارزانتر از چین تأمین کنند.
ایرنا

چاینا دیلی: آمریکا به پلیس‌بازی خود در جهان پایان دهد

روزنامه ‘چاینا دیلی’ پرشمارگان‌ترین نشریه چین نوشت آمریکا باید به پلیس بازی خود در جهان پایان دهد و در این زمینه مغلطه بازی نکند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, امریکای شمالی, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, عربستان سعودی

ارزیابی اولیه‌ای از تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان

اعلام تصمیم دونالد ترامپ در مورد خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه، گویا به دلیل شکست قطعی داعش در دستیابی به اهداف اعلام شده‌اش، و نیز خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، کشوری که نیروهای آمریکایی نزدیک به ۱۸ سال در آن با نیروهای وابسته به طالبان و دیگر نیروهای جهادی اسلامی در جنگ بودند، در

ادامه »

افغانستان, امریکا, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, دیدگاه, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, ناتو, یمن

۳ نکته درمورد همزمانی رزمایش نظامی ایران همزمان با ورود ناو هواپیمابر آمریکا به خلیج فارس

العربی الجدید نوشت: بازگشت ناو هواپیما بر آمریکایی«جان ستینیس» به آبهای خلیج فارس در جنوب ایران، همزمان شد با اجرای مرحله آخر مانور نظامی سپاه پاسداران ایران با عنوان «رسول اعظم12» ، که در نزدیکی همین منطقه انجام شد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه