چین سامانهٔ موشکی راداری و پهپاد مسلح به صربستان می‌فروشد

علاوه بر خرید سامانهٔ موشکی «اف‌کا۳» از چین‌ که اولین خرید چنین سامانه‌ای از پکن توسط یک کشور اروپایی به‌شمار می‌رود، به خرید «پهپادهای مسلح» چین نیز اشاره شده است

 

به گزارش یورو نیوز، صربستان با خرید یک سامانهٔ موشکی میان‌بُردِ زمین‌به‌هوا از چین که قابلیت هدایت راداری را نیز دارد،‌ در راستای تحکیم همکاری‌ خود با این کشور گام تازه‌ای برداشت.

 

شرکت دولتی اس‌دی‌پی‌آر صربستان که مسئول خرید تسلیحات خارجی است در گزارش سالانهٔ خود ضمن تأیید این خبر اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ میلادی در مجموع با ۳۱ کشور جهان ۱۶۳ قرارداد خرید تسلیحات به ارزش ۶۲۰ میلیون دلار امضا کرده است.

 

در این گزارش علاوه بر خرید سامانهٔ موشکی «اف‌کا۳» از چین‌ که اولین خرید چنین سامانه‌ای از پکن توسط یک کشور اروپایی به‌شمار می‌رود، به خرید «پهپادهای مسلح» چین نیز اشاره شده است.

 

پکن بلگراد را بخشی از طرح راه ابریشم جدیدِ خود یا «یک کمربند، یک راه» می‌بیند که مقصودش بسترسازی برای تجارت خارجی شرکت‌های این کشور است.

 

چین تا کنون میلیاردها یورو در منطقهٔ بالکان سرمایه‌گذاری کرده، که عمدتاً‌ در حوزهٔ وام‌های نرم، ایجاد زیرساخت و راه‌اندازی پروژه‌های تأمین انرژی بوده است.

 

صربستان که ساختار نظامی و تسلیحاتی‌اش ملهم از اتحاد شوروی سابق است در سال‌های اخیر نیز از روسیه میگ‌۲۹، موشک، هلیکوپتر، تانک و دیگر تسلیحات نظامی خریداری کرده است. این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی با اعلام بی‌طرفی نظامی به عضویت ناتو در آمد.

علاقه‌مندی ۲۰ کشور جهان به واکسن روسیه علیه کرونا

یک مقام مسئول روس با اشاره به اینکه واکسن ضد ویروس کرونای تولید شده در روسیه تاکنون مصونیت صددرصد برای داوطلبان تزریق آن بوجود آورده، از علاقه حداقل ۲۰ کشور جهان به این واکسن خبر داد.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, دانش, روسیه, شرق اروپا

چین: تحریم‌های آمریکا در تضاد با اصول روابط بین‌الملل است / تحریم ۱۱ شرکت چینی

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا روز گذشته دوشنبه، ۱۱ شرکت چینی را به اتهام «مشارکت در نقض حقوق بشر» در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, تحریم, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا

روسیه: واشنگتن حتی به متحدین خود رحم نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: نظامیان آمریکایی در مناطق اشغال شده از خاک سوریه، نه تنها سلاح در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند، بلکه به آنها آموزش هم می‌دهند تا به خرابکاری و حمله در سایر مناطق سوریه بپردازند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, روسیه, سوریه, شرق اروپا, غرب اروپا