چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق

چین دومین تامین کننده بودجه سازمان ملل می‌شود

با افزایش «رشد اقتصادی و درامد ناخالص ملی چین»، این کشور با پشت سر گذاشتن ژاپن، دومین تامین کننده بودجه سازمان ملل می‌شود.

 

رادیو بین‌المللی چین روز دوشنبه گزارش کرد مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز شنبه به اتفاق آرا سهم کشورهای عضو در تامین بودجه جدید برای دوره سه ساله 2019 تا 2021 میلادی را تصویب کرده است.

 

سازمان ملل سهم کمک هر یک از کشورهای عضو را بر اساس شاخص‌های اقتصادی از جمله «درآمد ناخالص ملی» و «توان پرداخت» آنها مورد بازنگری قرار داده است.

 

بر این اساس آمریکا کماکان بزرگترین تامین کننده بودجه سازمان ملل باقی می ماند، چین دومین تامین کننده بزرگ و پس از آن ژاپن هم در رده سومین کشور تامین کننده بودجه سازمان ملل قرار می گیرد.

 

بر اساس توافق جدید مجمع عمومی سازمان ملل، سهم چین در یک دوره سه ساله 2019 تا 2021 به 12.01 درصد افزایش خواهد یافت در حالی که سهم ژاپن به 8.56 درصد کاهش خواهد یافت.

 

در دوره سه ساله 2016 تا 2018، سهم چین 7.9 درصد بود در حالی که ژاپن با پرداخت 9.6 درصد، تقریبا 2 درصد بیشتر از چین به سازمان ملل پرداخت کرد.

 

ناظران معتقدند این تغییر می‌تواند آرزوی توکیو برای تبدیل به یک عضو جدید دائمی شورای امنیت سازمان ملل را دور از دسترس کند.

 

بحث در مورد بازسازی شورای امنیت سازمان ملل که از چند دهه پیش مطرح شده با پیشرفت جزیی مواجه است ولی با این وجود ژاپن به همراه آلمان، برزیل و هند برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل خیز برداشته‌اند.

 

در کنار این کشورها چهار کشور پاکستان، ایتالیا، کره جنوبی و آرژانتین نیز در حال مذاکره برای کسب کرسی‌های این شورا هستند.

 

قاره آفریقا نیز خواستار عضویت یکی از کشورها یا سازمان های این قاره در شورای امنیت سازمان ملل است.

 

ناظران می‌گویند ژاپن باید با ادامه کمک های خود به فعالیت های بین المللی و دیپلماتیک سازمان ملل، حضور و نقش خود را همچنان حفظ کند.

 

بعد از ژاپن، آلمان با 6.09 درصد، بریتانیا با 4.5 درصد و فرانسه با 4.4 درصد رده های چهارم تا ششم تامین کننده بودجه سازمان ملل در سال های 2019 تا 2021 هستند.

 

آمریکا در دوره قبلی 28 درصد بودجه سازمان ملل را تامین می‌کرد اما برای این دوره درخواست کرده است این رقم به 25 درصد کاهش یابد.

ایرنا

چین، در تلاش برای تبدیل‌شدن به‌قدرت بی‌همتا در اینترنت

چین با ایجاد شبکه پیشرفته و فوق سریع نسل پنجم اینترنت و تلفن‌های سیار امیدوار است پیشرو دیگر کشورهای دنیا در استفاده از توسعه یافته‌ترین سامانه اینترنتی و تلفنی دنیا باشد و در عرصه مخابرات خود را به‌یک قدرت بی‌همتا تبدیل کند.

ادامه »

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

۱۳۲ هزار ژاپنی خواستار توقف جابجایی پایگاه هوایی آمریکا تا برگزاری همه‌پرسی ماه فوریه شدند

یک هفته بعد از آغاز عملیات کار بازیابی زمین از دریا در منطقه هنوکو شهر ناگو در ساحل استان اوکیناوا واقع در جنوب غربی ژاپن به منظور جابجایی پایگاه هوایی آمریکا، بیش از 132 هزار تن از مردم با امضای طوماری از کاخ سفید خواستند این عملیات را متوقف کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا

کره شمالی؛ خلع تسلیحات هسته‌ای باید از سوی آمریکا نیز صورت پذیرد

به گزارش آسوشیتد پرس، کره شمالی روز پنج‌شنبه، اعلام کرد که هیچ‌گاه به شکل یکجانبه تسلیحات هسته‌ای خود را کنار نخواهد گذاشت و ابتدا ایالات متحده باید تهدید هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی