مصر: راه‌حل بحران سوریه سیاسی است / راه حل بحران یمن، نظامی نیست

«عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر امروز یکشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مورد بحران در سوریه گفت:این بحران باید از طریق سیاسی حل شود.   به نقل از تارنمای خبری «المصدر» السیسی افزود: بحران در سوریه باید به گونه ای حل شود که ضمن حفظ یکپارچگی ارضی این کشور خواسته

ادامه »

الجزایر, جهان, خبر, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, لیبی, مصر

آغاز دیدار تاریخی رهبران دو کره در منطقه غیرنظامی

به نوشته روزنامه گاردین، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز دیداری تاریخی در مرز دو کره داشتند و اکنون برنامه صبحگاهی آنها تکمیل شده است و طرفین برای صرف نهار جدا می‌شوند.

ادامه »

تشنج زدایی, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

چین دم دروازه آفریقا جا گرفته است

چین در شاخ آفریقا که آنرا دروازه آفریقا می نامند یک پایگاه نظامی می سازد. فانگ فنگ ویی عضو شورای نظامی مرکزی و رئیس ستاد کل متحده ارتش آزادیبخش خلق چین از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جیبوتی به خاطر مساعدت در ساخت پایگاه نظامی سپاسگذاری کرد. دیدار آن‌ها چندی پیش در پکن برگزار شد.

 

 

بعلاوه نظامیان چینی در اراضی جیبوتی پایگاه های نظامی فرانسه و آمریکا و پرسنل نطامی ژاپن، آلمان و اسپانیا قرار دارند. از این حوزه برای مبارزه با دزدان دریایی استفاده می شود. 4 هزار نفر پرسنل آمریکایی از 1999 در آنجا قرار دارد، از اراضی جیبوتی همچنین برای عملیات نظامی در یمن و سومالی مخصوصاً برای ایراد ضربات بوسیله پهپاد به تروریست ها استفاده می شود. استانیسلاو تاراسوف کارشناس در امور آفریقا و خاور نزدیک در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک ابراز عقیده کرد که چین با تاسیس پایگاه نظامی در جیبوتی از صفات مختص قدرت‌های جهانی برخوردار می‌شود، وی در ادامه گفت:

 

 

«مطلب سر سناریو ی معمولی عمل‌کرد های کشوری است که از قدرت ژئوپلیتیک بالفعل خود آگاه شده و این سناریو را پیاده می‌کند. این کار منطقی است. ابتدا ما شاهد تحکیم قدرت اقتصادی و سپس تقویت نفوذ سیاسی چین بودیم و در حال حاضر چین مواضع ژئوپلیتیک خود را اشغال می کند. چین ابتدا سهام می‌خرید و شرکت های خود را در خارج تأسیس می‌کرد و حالا دارد یک پایگاه می سازد. این جریان در زمینه افت نفوذ آمریکا صورت می پذیرد. آمریکا نمی‌خواهد با دیگران زبان مشترکی داشته باشد و از این رو وزن سابق سیاسی خود را از دست می دهد. عجب می بود اگر چین در حوزه ای مانند جیبوتی پایگاه نظامی خود را نمی ساخت. نقش ژئوپلیتیک این منطقه با نزدیک بودن به راه‌های تجارت جهانی و حمل مواد خام مربوط است».

 

 

گفتنی است که در امتداد این منطقه مسیر دریای سرخ — اقیانوس هند و راهی به سوی جنوب آفریقا می گذرد. میزان تردد در این راهها بالا بوده و اهمیت آن‌ها رو به افزایش است. امنیت این مسیر ها باید تأمین شود و موجودیت مراکز سرویس کشتی‌ها نیز در این حوزه اهمیت دارد. در یک زمان می‌توان کاری کرد تا دسترسی لجستیکی بازرگانی خارجی به بازار های اتیوپی و بازار مشترک شرق و جنوب آفریقا متشکل از 19 کشور تأمین گردد. به این خاطر شاخ آفریقا دروازه این قاره محسوب می‌شود».

 

 

یانگ میانگ محقق مرکز مناسبات بین‌المللی انستیتوی چینی مطالعه مواصلات در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک به اهمیت استراتژیک پایگاه جیبوتی برای چین اشاره کرده چنین گفت:

 

 

«در درجه اول می‌خواهم تأکید کنم که در جیبوتی یک واحد ویژه تدارکات مادی — فنی و تأمین لجستیک در حال ساخت و ساز است. این یک پایگاه نظامی به معنای معمولی کلمه نیست. هدف پایگاه ما در جیبوتی مساعدت مادی — تکنیکی و لجستیکی به حمایت از ناوگان نظامی بوده و این پایگاه هدف‌های استراتژیک را نخواهد داشت. بعلاوه محل استقرار این پایگاه در شرق آفریقا در ساحل خلیج باب المندب که قاره آفریقا را از شبه جزیره عربستان جدا می‌کند از اهمیت خاص برخوردار است. دریای سرخ و اقیانوس هند و کانال سوئز متصل شده به مدیترانه همه این‌ها کاری می‌کنند تا جیبوتی مرکز حمل و نقل منطقه ای به شمار بیاید. همه می‌دانند که آمریکا، فرانسه، ژاپن و دیگر کشور ها در جیبوتی پایگاه های نظامی دارند. در حال حاضر چین برای ایجاد ناوگان اقیانوسی سعی و کوشش می کند. در این زمینه لازم است که ناوگان نظامی برای انجام وظایف خود در اقیانوس از تأمین مادی — فنی و لجستیک برخوردار باشد. برای این منظور چین در جیبوتی پایگاهی برای حضور طولانی در جیبوتی می سازد».

 

 

لازم با یادآوری است که چین با پیاده کردن چند پروژه در جیبوتی توانسته است در این منطقه موضع محکمی بگیرد. این کشور در 2016 ساخت راه آهن چهار میلیارد دلاری جیبوتی- آدیس آبابا را به پایان رساند. این راه ریلی برای تسخیر بخشی از بازار اتیوپی و در چشمانداز برای حضور در بازار شرق آفریقا اهمیت دارد. ساخت واحد های جدید برای بارگیری محمولات فله ای، کانتینری و غیره بوسیله شرکت های چینی در مرحله نزدیک به پایان قرار گرفته است. ارزش این پروژه ها بیش از 500 میلیون دلار است. در حال حاضر چین بزرگترین پروژه های زیربنایی خود را در جیبوتی پیاده می کند. چین عزم راسخ دارد مواضع اقتصادی خود را در سراسر شرق آفریقا تحکیم بخشد و از قرار معلوم ساخت پایگاه جیبوتی بیشتر با دفاع از منافع بازرگانی و سپس با حضور نظامی این کشور در این حوزه مربوط است. هر طوری شده متهم کردن چین به دنبال کردن سیاست نظامیگرانه در این منطقه ساده لوحانه می بود

توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در پایان نشست سه جانبه خود در قاهره برای بررسی بحران لیبی، درباره لزوم وجود ارتشی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک توافق کردند.   به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نشست سه جانبه اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در

ادامه »

جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی