چین: دشمنی آمریکا با پکن عواقب فاجعه‌باری دارد

یک مقام چینی اقدام آمریکا در تبدیل کردن چین به عنوان یک دشمن برای واشنگتن را احمقانه و خطرناک توصیف کرد.

 

به گزارش رویترز، یک دیپلمات ارشد چینی به آمریکا هشدار داد که اگر این کشور پکن را تبدیل به یک دشمن کند، این اقدام احمقانه و عواقب آن نیز فاجعه بار خواهد بود.

 

درپی افزایش تنش بین پکن و واشنگتن درپی جنگ تجاری بین این دو قدرت اقتصادی دنیا، لی یوچنگ، معاون وزیر خارجه چین در اجلاس صلح جهانی در پایتخت چین گفت : عدم توازن اقتصادی، دوقطبی سازی بین فقیر و غنی، کهنه شدن زیرساخت‌ها – همگی اینها دلایل خاص خود را دارند اما چین مقصر آنها نیست. شما نباید چین را به عنوان یک قربانی تلقی کنید.

 

به گزارش سی ان ان وی در ادامه گفت: این احمقانه است که چین را به عنوان یک دشمن تصور کرد، و انجام این کار عواقب فاجعه باری به همراه خواهد داشت.

 

این اظهارات پس از آن مطرح شد که آمریکا از توافق ۲.۲ میلیارد دلاری فروش تسلیحات به تایوان خبر داد. آمریکا اعلام کرده که این توافق شامل تحویل ۲۵۰ فروند موشک استینگر و ۱۰۸ فروند تانک آبراهام است. هرچند دفتر رئیس جمهوری تایوان نیز با انتشار بیانیه‌ای از تلاش‌های آمریکا برای اجرای توافق فورش سلاح به این کشور تقدیر و تشکر کرده است اما این توافق به هیچ عنوان به مذاق چینی‌ها خوش نیامده تا اینکه امروز وزارت خارجه چین خواستار لغو هرچه سریعتر این توافق ۲ میلیاردی شد.

 

سخنگوی وزارت خارجه چین این اقدام آمریکا را نشانه دخالت در امور داخلی و زیر سوال بردن حق حاکمیت چین و منافع امنیتی پکن تلقی کرد.

 

تایوان جزیره‌ای با ۲۳ میلیون نفر جمعیت است که از ۱۹۴۹ به بعد اعلام استقلال کرده است اما دولت چین تایوان را یک استان جدایی طلب می‌داند که حاضر به بازپس‌گیری آن حتی با توسل به زور است.
تسنیم

مقررات لغو ویزای ایران با چین اعلام شد

به دنبال تصویب لغو یک‌طرفه ویزای ایران با چین، قرار است این مصوبه از ۲۵ تیرماه امسال در مبادی ورودی کشور اجرا شود. اتباع چینی در هر بار سفر به ایران، ۱۵ روز اجازه اقامت بدون روادید خواهند داشت.

ادامه »

ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا

جیمز کلپر: چرا کره شمالی باید خلع سلاح هسته‌ای را بپذیرد؟! این بلیط آنها برای حیات است

مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا، ادعای ترامپ را مبنی بر اینکه باراک اوباما برای دیدار با کیم جونگ اون التماس می‌کرد، زیر سوال برد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی