چین خواهان اتحاد مسالمت آمیز با تایوان است

رئیس جمهور چین خواستار اتحاد مسالمت آمیز چین و تایوان شد و اعلام کرد این اتحاد مجدد به صورت مسالمت آمیز شکل خواهد گرفت.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، امروز (شنبه) گفت: اتحاد مجدد با تایوان باید اتفاق بیفتد و به صورت مسالمت آمیز اتفاق خواهد افتاد.

 

وی که در یک جشن رسمی در تالار بزرگ مردم پکن صحبت می‌کرد، گفت: اتحاد مجدد دو ملت باید تحقق یابد و قطعاً محقق خواهد شد. این اتحاد مجدد به صورت مسالمت آمیز شکل خواهد گرفت و مطابق با منافع کلی ملت چین و هموطنان تایوانی است.

 

شی جین پینگ اضافه کرد: تجزیه طلبی تایوان بزرگترین مانع برای اتحاد سرزمین مادری است. کسانی که از استقلال تایوان حمایت می‌کنند در تاریخ محکوم خواهند شد.

 

این اظهارات رئیس جمهور چین تنها چند روز پس از اعزام هواپیما‌های جنگنده، بمب افکن و هشداردهنده ارتش چین به تایوان است که ۱۴۹ بار به سمت تایوان روانه شدند و بزرگترین مانور این کشور در آسمان تایوان را رقم زدند.

 

تایوان و چین در سال ۱۹۴۹ در بحبوحه جنگ داخلی از هم جدا شدند و حزب ناسیونالیست حاکم وقت به جزیره فرار کرد و کمونیست‌های مائو تسه تونگ به قدرت رسیدند.

 

از آن زمان، تایوان به صورت خودمختار اداره می‌شود، اما حاکمیت آن از سوی پکن رد می‌شود. پکن همچنین با ممنوعیت تایوان از طریق سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی و مخالفت با تماس‌های رسمی بین دولت این کشور و کشور‌هایی که چین را به رسمیت می‌شناسند، تلاش کرده است تا تایوان را در سطح بین‌المللی منزوی کند.

جهش ۲۲.۷ درصدی تجارت خارجی چین در سال ۲۰۲۱

داده‌های رسمی نشان می‌دهد، تجارت خارجی و مجموع صادرات و واردات چین در سال ۲۰۲۱ میلادی رشدی ۲۲.۷ درصدی را نسبت به بازه زمانی مشابه سال ۲۰۲۰ تجربه کرده و ارزش آن به رقمی معادل ۲۸.۳۳ تریلیون یوان (حدود ۴.۳۸ تریلیون دلار آمریکا) رسیده است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, شرق آسیا

سرخوردگی چینی‌ها از کار با دولت روحانی

در دولت آقای روحانی و بعد از امضای برجام، گرایش دولت به سمت کار با غرب بود. دوستان قدیمی همچون چین که در دوران تحریم به ما کمک کرده‌بودند، مورد نظر دولت برای ادامه همکاری نبودند. لذا سرخورده شدند.

ادامه

اقتصادی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, سیاسی, شرق آسیا

رهبر کره‌شمالی: آمریکا دلیل تمام تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

رهبر کره‌شمالی خواستار تقویت قابلیت‌های نظامی کشورش برای مقابله با آنچه “نیروهای متخاصم” علیه پیونگ‌یانگ خواند، شد اما گفت این اقدام برای تدارک جنگی علیه کره‌جنوبی یا ایالات متحده نیست.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تشنج‌ زایی, جهان, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

فرمانده سابق پنتاگون: چین در زمینه هوش مصنوعی آمریکا را شکست داده است

فرمانده سابق بخش نرم‌افزاری پنتاگون گفت، چین توانسته آمریکا را در حوزه‌های مربوط به هوش مصنوعی شکست دهد و این برتری را مقدمه برتری چین در عرصه جهانی توصیف کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, جهان, چین, دانش, شرق آسیا