آخرین روز نشست حمایت از بازسازی عراق در کویت با ارائه کمک‌های چندین میلیارد دلاری

امیر کویت امروز (چهارشنبه) با اشاره به همکاری جامعه جهانی و بانک جهانی بابت بازسازی‌ها در عراق از اختصاص مبلغ دو میلیارد دلار به این مساله خبر داد.

ادامه »

آلمان, اتحادیه اروپا, اقتصادی, امارات, ترکیه, جهان, خبر, عراق, عربستان سعودی, کویت

اعترافات سردار رحیم صفوی: آمارهای اقتصادی کشور غیرواقعی است

رادیو فرانسه؛ سردار پاسدار یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی رهبر حکومت اسلامی ایران در امور نظامی، در گفتگویی با سیمای جمهوری اسلامی ایران گفته است که بعد از پایان جنگ هشت ساله با عراق چهار دولت در ایران روی کار آمده که هر کدام شان شکاف و فاصله میان وعده های داده شده به مردم

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر

چین تعرفه‌های تجاری آمریکا بر روی برخی ازمحصولات وارداتی از این کشور را محکوم کرد

پیشتر کره جنوبی هم اعلام کرده بود تدابیر تعرفه را محکوم می کند و آن را مغایر با مقررات سازمان تجارت جهانی می داند و علیه آمریکا به این سازمان شکایت می کند.

 

آمریکا به تازگی تعرفه های جنجال آفرینی را بر برخی واردات از چین و کره جنوبی اعمال کرده است.

 

این تصمیم در راستای سیاست تجاری ‘آمریکا اول’ رئیس جمهور آمریکا گرفته شده است.

 

بر اساس این تصمیم ها، تولیدکنندگان صفحات خورشیدی در چین و سازندگان ماشین های لباسشویی در کره جنوبی بیش از همه تحت تاثیر این تعرفه ها قرار خواهند گرفت.

 

این مهمترین تصمیم تجاری ترامپ از زمان تصمیم برای خروج از پیمان شراکت تجاری فرا اقیانوسیه (تی پی پی) و مذاکره مجدد در مورد ‘نفتا’ (پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی) است.

 

وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای که تارنمای چاینا ارگ منتشر کرده آورده است: تعرفه های در نظر گرفته شده بر روی ماشین لباسشویی و سلول های خورشیدی ساخت چین مصداقی از یکجانبه گرایی تجاری است.

 

این بیانیه از آمریکا می خواهد به نظام تجارت جهانی پایبند بوده و بر اساس مقررات داخلی و قانون خود، کشورهای دیگر را مورد هجمه تجاری قرار ندهد.

 

بیانیه ادامه می دهد که آمریکا باید با همکاری کشورهای دیگر و کنار گذاشتن سیاست های یکجانبه تجاری به پیشبرد نظام تجارت در سراسر دنیا کمک کند.

 

چین تاکید کرده است برای مقابله با آمریکا و نظام تجاری یکجانبه آن کشور، با کشورهای دیگر و سازمان تجارت جهانی از نزدیک همکاری خواهد کرد.

 

همزمان این کشور تصریح کرده است نظام تجارت جهانی همچنان شکننده است و تاب چنین اقدامات یکجانبه ای را از سوی آمریکا ندارد و این تحرکات به همه از جمله واشنگتن خسارت وارد می کند.

 

‘هوا چون اینگ’ سخنگوی وزارت خارجه چین هم در اظهاراتی در پکن به خبرنگاران داخلی و خارجی گفت آمریکا نباید نظام تجارت چند جانبه جهان را به خطر بیندازد.

 

وی با اشاره به اینکه دولت آمریکا ملحق شدن چین به سازمان تجارت جهانی در سال 2001 میلادی و موافقت با آن را یک اشتباه توصیف کرده است گفت چین همکاری سودمندی با این سازمان داشته و به مقررات آن پایبند بوده است.

ایرنا

دستور خامنه‌ای: پیگیری واگذاری بنگاه‌های اقتصادی «غیرمرتبط» در سپاه پاسداران، ارتش و وزارت دفاع

امیر حاتمی در گفت‌وگویی با روزنامه دولتی ایران که روز شنبه ۳۰ دی منتشر شد، اعلام کرد که ستادکل نیروهای مسلح بر اساس این دستور آیت‌الله خامنه‌ای، پیگیری خواهد کرد تا نیروهای مسلح از فعالیت‌های اقتصادی «غیرمرتبط خارج شوند».   او درعین حال گفت که فعالیت‌های نیروهای مسلح در حوزه «سازندگی» از جمله فعالیت‌های قرارگاه

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر

سقوطِ قدرت خرید زحمتکشان، با افزایش قیمت‌ها

رشد فقر و افزایش بیکاری از پیامدهای اجرای سیاست‌های ضدمردمی رژیم ولایت فقیه در مسیر آزادسازی اقتصاد است.هیئت نمایندگی صندوق بین‌المللی پول در دیدارش از ایران از “افزایشِ قیمت حامل‌های انرژی” و “انجام اصلاحات در نظام جامع یارانه‌های نقدی” به‌وسیلهٔ  رژیم در لایحهٔ بودجهٔ سال ۹۷ حمایت کرد.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, فقر