تحکیم روابط چین و اروپا، تلاشی برای مقابله با تهدیدهای آمریکا

برگزاری نشست مجازی رهبران چین و اروپا که دومین نشست مشابه در دو ماه گذشته محسوب می‌شود نشان می‌دهد که چین و اروپا برای مقابله با آنچه تهدیدهای آمریکا خوانده‌اند، مناسبات نزدیک‌تر با همکاری‌های وسیع‌تری را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, تشنج زدایی, جهان, چین, شرق آسیا

چین بر راه توسعه صلح‌آمیز و سیاست دفاعی نظامی پایبند است

آمریکا در ۲۰ سال گذشته، جنگ‌ها و عملیات نظامی غیرقانونی علیه کشورهایی همچون عراق، سوریه و لیبی برپا کرده که موجب کشته شدن بیش از ۸۰۰ هزار و آواره شدن میلیون‌ها نفر شده است.

 

به گزارش رادیو بین‌المللی چین، وو چیان سخنگوی وزارت دفاع چین روز یکشنبه ۱۳ سپتامبر (۲۳ شهریور) در واکنش به انتشار گزارش توسعه نظامی و امنیتی چین توسط وزارت دفاع آمریکا گفت: موضوع این گزارش نمونه دیگری از اتهام زنی و سیاه‌نمایی چین از سوی آمریکاست و آمریکا در ۲۰ سال گذشته پیوسته با انتشار چنین گزارش‌هایی، قلدری و رویکرد تحریک آمیزی از خود نشان داده و به شدت روابط نظامی دو کشور را خدشه‌دار کرده است.

 

وو چیان در اشاره به تحریف روابط بین حزب کمونیست و ارتش چین در این گزارش و جوسازی درباره «تهدید نظامی چین» گفت: بر اساس قانون اساسی جمهوری خلق چین، ارتش آزادیبخش خلق چین تحت رهبری حزب کمونیست کشور قرار دارد و نیروهای مسلح جمهوری خلق چین متعلق به مردم کشور و تابع آن است.

 

وی افزود که چین بر راه توسعه صلح‌آمیز و سیاست دفاعی نظامی پایبند بوده و توسعه قدرت نظامی کشور کاملاً برای حفظ حق حاکمیت، امنیت و حفظ منافع توسعه خود صورت می‌گیرد و علیه هیچ کشور دیگری نیست و تهدیدی علیه هیچ کشوری نخواهد بود.

 

سخنگوی وزارت دفاع چین یادآوری کرد که آمریکا در ۲۰ سال گذشته، جنگ‌ها و عملیات نظامی غیرقانونی علیه کشورهایی همچون عراق، سوریه و لیبی برپا کرده که موجب کشته‌شدن بیش از ۸۰۰ هزار و آواره شدن میلیون‌ها نفر شده است. واقعیات سال‌های اخیر ثابت کرده است که آمریکا برپاکننده اصلی ناآرامی و آشفتگی در مناطق مختلف، ناقض نظم بین‌المللی و تخریب کننده صلح جهان بوده است.

لیبیایی‌ها درباره برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری وپارلمانی به‌توافق رسیدند

طرف‌هایی لیبیایی با دست‌یابی به نقشه راهی برای حل بحران سیاسی این کشور، درباره برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی به توافق رسیدند.

ادامه »

تشنج زدایی, جهان, خبر, سازمان ملل, سوئیس, شمال افریقا, لیبی

پیشنهاد لاوروف به ایران و آمریکا برای کاهش تنش

رئیس برنامه‌های شورای امور بین‌الملل روسیه معتقد است که وزیر امور خارجه روسیه برای کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا و همزمان کاهش درگیری‌ها در خاورمیانه و خلیج فارس پیشنهاد مذاکره مستقیم میان دو طرف را مطرح کرده است.

ادامه »

اتحادیه عرب, امریکا, ایران, تحریم, تشنج زدایی, روسیه, مذاکرات اتمی

واکنش کرملین به امتناع آمریکا از شرکت در نشست سران درباره ایران

سخنگوی کرملین گفت: خودداری دونالد ترامپ از شرکت در نشست سران آنلاین درباره ایران، امکان برگزاری آن را غیرممکن کرده است، ولی مقامات روس به رایزنی‌های خود با شرکای خارجی در این رابطه ادامه می‌دهند.

ادامه »

امریکا, ایران, تشنج زدایی, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

لاوروف: امکان وقوع جنگ اتمی باید از بین برود

وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از سیاست‌های غرب و آمریکا در عرصه کنترل تسلیحات اعلام کرد که باید تلاش کنیم تا امکان وقوع جنگ اتمی از بین برود.

ادامه »

اتحاد شوروی, امریکا, تاریخ, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, چین, حقوق بشر, روسیه, ژاپن, ضد جنگ

عمران خان: میانجی‌‌گری بین ایران و عربستان با موفقیت اما به کندی ادامه دارد

نخست‌وزیر پاکستان در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که کشورش در نقش میانجی میان ایران و عربستان به پیشرفت‌هایی دست یافته است.

ادامه »

اسیا, ایران, پاکستان, تشنج زدایی, جنوب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی