چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

 

در همین رابطه ناوها و جنگنده های چینی به منطقه اعزام شده اند تا به این کشتی آمریکایی هشدار بدهند.

 

مسئله دریای چین جنوبی مدت هاست که میان چین و سایر کشورهای آسیایی مسئله ساز شده و در این میان آمریکا با حمایت از مواضع کشورهای آسیایی بر تنش های موجود در منطقه افزوده است.

 

در همین رابطه صبح روز دوشنبه «راشل مک‌مار» سخنگوی ناوگان اقیانوسیه نیروی دریایی آمریکا از عملیات دریانوردی ناو «یو اس اس مک‌کمپبل» آمریکا در فاصله اندکی از مجمع‌الجزایر مورد مناقشه «پاراسل» در دریای چین جنوبی خبر داده است.

 

منابع غربی به نقل از این سخنگوی ناوگان اقیانوسیه نیروی دریایی آمریکا اعلام کردند که این عملیات دریانوردی قصد ندارد هیچ یک از کشورهای منطقه را به چالش کشیده و یا القاکننده پیامی سیاسی باشد.

 

پیش از این گزارش شده بود که مقامات دولت چین مذاکراتی رسمی را با یک هیأت عالیرتبه آمریکایی که به چین سفر کرده‌اند در پکن آغاز کرده‌اند تا از اختلافات دوجانبه در زمینه‌های تجاری و اقتصادی بکاهند.

 

بر اساس این گزارش، دریای چین جنوبی سال‌های متمادی محل مناقشه میان کشورهای این منطقه از جمله ویتنام، چین، برونئی، مالزی و فیلیپین بر سر مالکیت جزایر «پاراسل» و «اسپرتلی آرشیپلاگو» در این منطقه و آبهای احاطه کننده آن‌ها بوده است.

 

دنبال عبور ۲ کشتی آمریکایی از تنگه تایوان

 

به گزارش رویترز، آمریکا برای سومین بار طی سال میلادی جاری، در اقدامی که به مذاق چین خوش نیامد، ۲ فروند کشتی نیروی دریایی خود را به تنگه تایوان اعزام کرد.

 

این اقدام به همان اندازه که از سوی چین منفی ارزیابی شد؛ از سوی تایوان که رسماً بخشی از تمامیت ارضی چین است اما تمایلات جدایی‌طلبانه دارد، نوعی اقدام حمایتگرایانه به حساب آمد.

 

ناوگان اقیانوس آرام آمریکا، اقدام خود را در راستای حق آزادی کشتیرانی در ایندو- پاسیفیک توجیه کرد.

 

اما وزارت خارجه چین از بابت عبور این ۲ کشتی از تنگه تایوان، ابراز نگرانی کرد. این وزارتخانه همچنین به آمریکا توصیه کرد در خصوص مسئله تایوان، سنجیده و محتاطانه عمل کند.

 

پکن با استناد به اصل «چین واحد»، تایوان را بخشی از تمامیت ارضی خود می‌داند و بارها به آمریکا در خصوص احترام به این اصل هشدار داده است.

مهر

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق