چندین تجمع اعتراضی کارگران تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه تا کنون بی‌نتیجه مانده

کارگران شاغل در پروژه ساخت تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی، حدود ۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، دارند.

 

منابع کارگری در استان آذربایجان غربی گفتند: به‌صورت مشخص حدود ۱۲۰ نفر از کارگران پروژه عمرانی تونل انتقال آب سد کانی سیب که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری در منطقه روستایی بیگم قلعه نقده فعالیت دارند، حدود ۴ ماه معوقات مزدی دارند.

 

این کارگران می‌گویند: مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد کارگران کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است. به همین دلیل وقتی پیمانکار یک ماه طلب مزدی ما را پرداخت می‌کند برای پرداخت مابقی مطالباتمان زمان مشخصی ندارد و ما باید ماه‌ها منتظر بمانیم.

 

این کارگران که به‌صورت پیمانکاری در پروژه ساخت تونل انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه مشغول به کارند، از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها و ادامه بلاتکلیفی خود خبر دادند.

 

کارگران می‌گویند: مشکلاتی که در زمینه پرداخت دستمزد بوجود آمده، زندگی ما را بسیار سخت کرده‌ به‌طوری که برخی از همکاران‌مان حتی توان مالی خرید نیازهای روزانه خود را ندارند.

 

به گفته آنها؛ کارگران تونل کانی سیب در اعتراض به مطالبات مزدی خود تاکنون مقابل ساختمان چند نهاد دولتی و همچنین محوطه کارگاه اعتراض خود را مطرح کرده‌اند اما تاکنون موفق نشده‌اند معوقات خود را دریافت کنند. آخرین حضور آنها نیز مربوط به خرداد ماه سال جاری در محوطه کارگاه بود که با وعده برخی مسئولان، خاتمه پیدا کرد.
ایلنا

فعال صنفی معلمان؛ بالا گرفتن بحران آموزشی و ضرورت تفوق بر نگاه نئولیبرالی سیاست‌گذاران

دولت تاچر که در نئولیبرالیزه کردن خدمات اجتماعی از جمله آموزش عمومی شهره و بی‌رقیب است، تنها توانست ده درصد آموزش عمومی بریتانیا را خصوصی کند اما در ایران از سال ۹۲ تاکنون مدارس خصوصی از هشت درصد به حدود پانزده درصد رسیده است

ادامه »

ایران, خبر, فرهنگ, کارگری, معلمان

نماینده مجلس؛ پیمانکار نیروی انسانی مصداق برده‌داری نوین است

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از به‌کارگیری شرکت‌های پیمانکاری گفت: چه دلیلی دارد کارگران را مانند برده تصور کنیم که در اختیار شرکت‌های پیمانکاری قرار دارند و مانند عصر جاهلیت باید کارگر از آن‌ها اجاره کنیم؟ این کار مصداق برده‌داری نوین است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری