عطوان؛ اعزام بمب‌افکن راهبردی روسیه به‌ونزوئلا، هشدار آشکار مسکو به‌ واشنگتن درباره هرگونه اقدامی علیه ونزوئلا

۱۹ آذر ماه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو فروند هواپیمای روسی TU-۱۶۰ پس از طی مسافتی حدود ده هزار کیلومتر در فرودگاهی در نزدیکی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا فرود آمدند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, روسیه, سوریه, کوبا, ونزوئلا

حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی روسیه از ونزوئلا

رئیس جمهور و وزیر دفاع روسیه در جریان مذاکرات با همتایان ونزوئلایی خود در مسکو، بر ادامه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی، تجاری-اقتصادی و همچنین حمایت مالی و سیاسی لازم از مقامات کاراکاس تاکید کردند.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

کشورهای اروپایی همکاری‌های نظامی خود را گسترش می‌دهند

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قالب پروژه‌ای موسوم به پسکو، همکاری‌های نظامی خود را گسترش داده و برای تشکیل پروژه ارتش مشترک اروپایی آماده می‌شوند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, دانمارک, فرانسه

انگلیس در کنار امریکا مخالف ایجاد ارتش اروپائی و آن را رقیب ناتو می‌داند

وزیر دفاع انگلیس هشدار داد، تمایل اتحادیه اروپا برای تشکیل یک ارتش اروپایی که رقیب ناتو باشد “ایده‌ای کاملا احمقانه” است و موجب تضعیف صلح و امنیت می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

چرخش اولویت‌های پنتاگون به دلیل تحرکات نظامی – سیاسی روسیه

پیشرفت‌های نظامی روسیه و تحرکاتش برای یافتن متحدان منطقه‌ای، مساله‌ایست که فرماندهان آمریکایی را نگران کرده است؛ از سخنان مقامات پنتاگون می‌شود فهمید که آمریکا به همان میزان که نگران زیردریایی‌های بی‌صدای روسیه است، از فروش اس 400 به هند و ترکیه نیز خشمگین است و آن را دست‌درازی روس‌ها به قلمرو خود می‌داند.

 

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، همکاری نظامی روسیه و هند در شرایطی پر رنگ شده است که پنتاگون برای تغییر شکل اولویت‌های نظامی خود با هدف مقابله با پیشرفت‌های ارتش روسیه و چین، کشورهایی که از نظر پنتاگون در شرف هم‌ترازی با ارتش آمریکا هستند، تلاش می‌کند.

 

سامانه اس-۴۰۰ یکی از اصلی‌ترین سیستم‌های دفاع هوایی روسیه است که مسکو برای فروش آن به ترکیه، دیگر متحد کلیدی آمریکا هم تلاش می‌کند. قابلیت‌های گسترده اس-۴۰۰ یکی از نگرانی‌های فرماندهان آمریکایی است. عملکرد میدانی آن، تامین چتری متشکل از رادارها و موشک‌هاست که می‌تواند توانایی ارتش آمریکا در عملکرد آزادانه و بدون محدودیت را کاهش دهد.

 

تغییر شکل تمرکز پنتاگون بر روسیه و چین در چندین جبهه حرکت می‌کند. انتظار می‌رود پنتاگون به زودی نسخه‌ای از گزارش استراتژی نظامی به روز رسانی شده را که عمدتا روی تغییر شکل نیروهای آمریکایی متمرکز است، منتشر کند. آخرین تغییرات هم براساس پیشنهادات ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، برای انتقال نیروها و تجهیزات ایالات متحده به سراسر جهان و تغییر تمرکز از مبارزه با تروریسم در خاورمیانه به تمرکز بیشتر بر مبارزه با این دو کشور نهایی شده است. این امر می‌تواند تلاش‌های آمریکا را به سمت آموزش بیشتر برای درگیری مسلحانه بالقوه به جای عملیات‌های ضد تروریسم در یگان‌های کوچک تغییر دهد.

 

و یک پیشنهاد محرمانه برای افزایش “قدرتنمایی” دریایی و هوایی ارتش آمریکا در سراسر جهان علیه چین و احتمالا روسیه در دست بررسی است. یک مقام دفاعی آمریکایی این بخش از طرح را راهی برای وارد آوردن “فشار” بر این دو کشور دانست تا آنها همواره به یاد داشته باشند که به‌رغم هرگونه پیشرفت‌های تکنولوژیکی خودشان یا عملیات‌های نظامی منطقه‌ای باید با ارتش آمریکا در عرصه جهانی مقابله کنند.

 

تمام اینها منجر به کاهش بالقوه نیروهای ایالات متحده در آفریقا و خاورمیانه می‌شود. رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده تاکید دارد که این دردسری برای عملیات‌های آن در خلیج فارس، عراق، سوریه و افغانستان ایجاد نمی‌کند. ژنرال جوزف ووتل می‌گوید: ما در عصر جدیدی از رقابت بر سر قدرت بیشتر هستیم و طبق آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

 

فروش اسلحه روسیه به هند تنها یکی از تلاش‌های مسکو برای انعطاف‌بخشی به شاخصه‌های نظامی خود است و مقابله با آن را برای ایالات متحده سخت‌تر می‌کند. نگرانی رو به رشدی از پیشرفت‌ زیردریایی‌های روسیه وجود دارد که به روسیه آزادی عمل بیشتری برای تحرک حتی در خط ساحلی آمریکا را می‌دهد. به گفته آدام جیمز فوگو، فرمانده نیروهای دریایی ایالات متحده در اروپا و فرماندهی نیروهای مشترک ناتو در ناپل، روس‌ها همچنین موشک کروز را در زیر دریایی‌های خود در دریای مدیترانه دارند که می‌توانند هر یک از پایتخت‌های اروپایی را هدف قرار دهند.

 

آدام جیمز فوگو درباره پیشرفت‌های نیروی دریایی روسیه گفت: این امر مایه نگرانی من، شرکای ناتو و دوستان است. بنابراین ما همیشه باید مطلع باشیم که آنها در چه سطحی قرار دارند.

 

ماه گذشته فوگو درباره فناوری زیر دریایی روسیه هشدار داده بود. او گفت: گمان می‌کنم زیر دریایی‌های روسیه امروز جزو بی‌صداترین و کشنده‌ترین تجهیزات در جهان باشند؛ به استثنای زیر دریایی‌های خودمان.

ایسنا

مشارکت چین و روسیه از پختن بلینی تا رزمایش نظامی

روابط روسیه و چین هر روز بیشتر از قبل نزدیک می‌شود و عمق روابط راهبردی مسکو و پکن و مشارکت استراتژیک آنها را می توان در نشست اخیر سران دو کشور در خاور دور روسیه و تلاش مشترک سران آنان برای پختن بلینی غذای معروف روس ها تا شرکت چینی ها در بزرگترین رزمایش تاریخ

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, روسیه, سیاسی

ماکرون: اروپا در حوزه دفاعی نیازمند همکاری با روسیه است

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با «سائولی نینیستو» همتای فنلاندی خود گفت: اتحادیه اروپا نیازمند روابط راهبردی با نزدیک‌ترین همسایگان خود ازجمله در مسائل دفاعی درراستای تضمین ثبات هرچه‌بیشتر است و این مسئله مستلزم به‌روزرسانی روابط پساجنگ سرد با روسیه است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, جهان, خبر, روسیه, فرانسه

اردوغان شرط‌بندی علیه اسد را باخته است

زمانی که اردوغان در سال ۲۰۱۱ از شورشیان در برابر دولت اسد به امید به دست آوردن نفوذ در سراسر خاورمیانه حمایت کرد شاید فکر نمی کرد که اوضاع آنطور که فکر می‌کند پیش نمی‌رود و او در این قمار بازنده خواهد بود.

ادامه »

امارات, ترکیه, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, روسیه, ژئوپلیتیک, سوریه