چرا روسیه به سوریه اس300 نداد؟

روزنامه نگار مشهور عرب نوشت: به خوبی درک می‌کنیم که روسیه به دنبال جنگ جهانی سوم با آمریکا، اسرائیل و دیگر متحدان ناتو نیست، همچنین درک می‌کنیم که روابط روسیه با اسرائیل بسیار قوی است و مسکو به دنبال محافظت از آن است، اما آنچه روشن است این است که اسرائیل جرات کرده روسیه را تهدید کند.

 

«عبدالباری عطوان» سردبیر رای الیوم در سرمقاله امروز خود درباره عدم ارائه سامانه‌های دفاع موشکی اس 300 به سوریه از سوی روسیه نوشت:

 

پس از حمله کشورهای فرانسه، انگلیس و آمریکا به سوریه در آوریل گذشته و هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی این کشور با بیش از ۱۰۳ موشک، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که کشورش دیگر پایبند به این موضوع نیست که به ارتش سوریه سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ ارائه ندهد، یک منبع نظامی سوریه تاکید کرد که حکم ارائه رایگان این موشک‌ها به ارتش سوریه در پاسخ به اقدامات آمریکا، فرانسه و انگلیس و همچنین برای مواجه با هرگونه حمله دیگری صادر شده است.

 

در نتیجه اعلام این تصمیم از سوی مقامات روسیه موجب آن شد که خیال ما و بسیاری از کسانی که همانند ما ظلم و دشمنی و اهانت به سوریه و یا هرکشور عربی مسلمان را نمی‌پذیرند راحت شود اما همزمان موجب نگرانی مقامات اسرائیل شد تا جایی که «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل تهدید کرد که نیروی هوایی اسرائیل و موشک های این رژیم این سامانه‌های دفاعی را در عمق سوریه هدف قرار خواهد داد و مهم نیست که نتیجه آن چه باشد.

 

ارتش اسرائیل در کمتر از ۱۰ روز سه مرتبه سوریه را با موشک هدف قرار داد، یکی از این حملات زمانی به وقوه پیوست که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات روسیه راهی مسکو شده بود و عصر چهارشنبه با ولادیمر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دیدار داشت و همزمان ما هیچ اثری از سامانه اس ۳۰۰ برای مقابله با این دشمنی‌ها علیه مواضع نظامی سوری و ایرانی ندیدیم، موضوعی که ابهامات زیادی را ایجاد کرد.

 

مشاور پوتین در پاسخ به سوالاتی در این زمینه در گفت‌وگو با روزنامه رسمی روسیه «ایزوستیا»، ضمن رد ارائه این سامانه به سوریه، گفت: سوریه سامانه‌های دفاع هوایی متفاوتی دراختیار دارد و همگی آنها در مقابله با حملات موشکی اخیر سه کشور فرانسه، انگلیس و آمریکا با موفقیت عمل کردند.

 

این اظهارنظر از سوی یک مقام روسی و در این مقام عالی رتبه به این معناست که فرماندهی روسیه از وعده‌های پیشین خود برای ارائه سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ارتش سوریه به دلایلی که همچنان برای ما روشن نیست عقب‌نشینی کرده است. آیا نتانیاهو در متقاعد کردن فرماندهی روسیه در عدم ارائه این سامانه به سوریه در سفر هفته گذشه خود به مسکو موفق بوده است؟ یا اینکه تهدیدات اسرائیلی و یا آمریکایی علیه مسکو عنوان کرده است؟

 

دقیقا نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاعه است و هیچ‌گونه اظهارنظری از سوی مقامات روسیه پیرامون آنکه مسکو در مقابل عقب‌نشینی از این تصمیم چه چیزی دریافت کرده است، عنوان نشده.

 

به خوبی درک می‌کنیم که روسیه به دنبال جنگ جهانی سوم با آمریکا، اسرائیل و دیگر متحدان ناتو نیست، همچنین درک می‌کنیم که روابط روسیه با اسرائیل بسیار قوی است و مسکو به دنبال محافظت از آن است، اما آنچه روشن است این است که اسرائیل جرات کرده روسیه را تهدید کند، موضوعی که نیازمند موضع‌گیری قدرتمندانه از سوی روسیه به عنوان کشوری بزرگ است.

ایلنا

روسیه: بیش از نیمی از موشک‌های اسراییلی رهگیری و نابود شد

خبرگزاری تاس روز پنجشنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع روسیه نوشت: اسراییل شب گذشته بیش از 70 موشک هوایی و تاکتیکی به سوریه پرتاب کرد و واحدهای پدافند هوایی این کشور نیمی از این موشک ها را منهدم کردند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, قطر

ارتش روسیه آمار تلفات خود در سوریه را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: در جریان عملیات ضدتروریستی در سوریه ۳۹ نیروی نظامی این کشور در جریان اقدامات جنگی کشته شده و ۵۰ نفر نیز در نتیجه سوانح رخ داده در خاک سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه