روند شیوع ویروس کرونا در چین چگونه کاهشی شد؟

چین درحالی از کاهش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا خبر می دهد که برخی کشورها در آغاز راه مقابله با این ویروس به سر می برند. شاید برخی اقدامات چین در کنترل این ویروس بتواند برای کشورهای دیگر الگویی مفید باشد.

ادامه »

ایتالیا, ایران, جهان, چین, ژاپن, شرق آسیا, کانادا, کره جنوبی, گزارش

“کره شمالی دو موشک کوتاه‌برد شلیک کرد”

کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی ظاهرا دست به پرتاب دو موشک بالیستیک کوتاه‌برد زده است. سئول نگرانی خود را از این اقدام ابراز کرده است. مذاکرات آمریکا و کره شمالی ماه‌هاست که مسکوت مانده است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

دروغ‌های پمپئو و آمریکای سرگردان، شکاف با اروپا و تکنولوژی ۵ جی

برای مردم آمریکا هر شخصیت سیاسی یک برچسب دارد. اگر برچسب کیسینجر را خرد دیپلماتیک بنامیم، برچسب پمپئو باید دروغگویی باشد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, چین, دانش, مقاله

چاینا دیلی؛ امریکا به دنبال استعمار تجارت جهانی است/ هشدار شرکت‌های فناوری چین به آمریکا

شرکت های فناوری چین با انتشار بیانیه‌ای به آمریکا به دلیل تحریم‌های اخیر این کشور علیه ۲۸ شرکت امنیتی و فناوری چینی هشدار دادند.

 

این شرکت‌ها روز چهارشنبه در این بیانیه که تارنمای «یی سی» چین منتشر شده آورده‌اند تحریم‌هایی که به بهانه تضییع حقوق بشر علیه شرکت های چینی و نهادهای امنیتی و فناوری این کشور در نظر گرفته شده است، اقتصاد جهان و آمریکا را تحت تاثیرات منفی قرار می‌دهد.

 

این بیانیه دستاویز قراردادن مسایل حقوق بشری برای تحریم چین از سوی آمریکا را تقبیح کرده و آورده است چنین تلاش هایی نه فقط سودی برای آمریکا ندارد بلکه روابط تجاری و فنی دو کشور را هم مخدوش می‌کند.

 

در بیانیه تاکید شده است شرکت‌های فناوری چین به فعالیت‌های خود در بازار بزرگ بین‌المللی ادامه می‌دهند اما قرار‌دادن نام آنها در فهرست سیاه آمریکا برای آن کشور بار منفی خواهد داشت.

 

این شرکت‌ها با تصمیم آمریکا بشدت مخالفت و خاطر نشان کرده‌اند بسیاری از تامین‌کنندگان و عرضه کنندگان محصولات فنی آمریکا با طرف‌های چینی در تعامل هستند و این تحریم‌ها برای آنها زیانبار خواهد بود.

 

همزمان با این بیانیه روزنامه چاینا دیلی چین در مقاله‌ای از آمریکا انتقاد کرده و نوشته است این کشور به دنبال استعمار تجارت جهانی است.

 

این نشریه تاکید می‌کند بسیاری از شرکت‌های فنی چین پیشرو کشورهای دیگر در دنیا هستند و در بازارهای دنیا از جمله آمریکا بر اساس مقررات و با احترام به قانون فعالیت می‌کنند اما واشنگتن به هر بهانه‌ای آنها را مورد هجمه قرار می‌دهد و تحریم می‌کند.

 

روزنامه با اشاره به اینکه اقدامات آمریکا به اقتصاد آن کشور نیز بشدت لطمه خواهد زد، می‌افزاید: آمریکا به بهانه آزادی و حقوق بشر و دمکراسی به دنبال پیشبرد برنامه های استعماری خود بر نظام تجارت جهانی است.

 

نشریه چینی نوشت آمریکا بهتر است حقایق منطقه سین کیانگ که به بهانه آن شرکت‌های چینی را تحریم کرده است، درک کند اقتصاد این منطقه تحت رهبری چین ۲۵۰ برابر رشد کرده و بزرگتر شده است و اعتقادات مذهبی مردم این منطقه نیز مورد احترام است.

 

چاینا دیلی تصریح کرده است ظاهرا آمریکا نمی‌خواهد این حقایق را درست ببیند و تنها اقدام دولت آن کشور این است که به هر شکلی از رشد پایدار قوی اقتصادی چین جلوگیری کند.

ایرنا

آمریکا ۲۸شرکت چینی دیگر را در لیست سیاه خود قرار داد

روز سه‌شنبه، آمریکا به بهانه نقض حقوق بشر در شین‌جیانگ چین، ۲۸ شرکت تکنولوژی چینی را از خرید کالاهای ساخت آمریکا منع کرد تا ۲ روز مانده به آغاز دور بعدی مذاکرات تجاری، جنگ تجاری را تشدید کند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, تحریم, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

چین و سیاست نزدیکی به اوکراین

چین با هدف تکمیل پازل راه ابریشم جدید، توسعه بازرگانی و نوسازی زیرساخت‌های اوکراین را در دستور کار قرارداده است که البته این سیاست، با ملاحظاتی در ارتباط با اروپا و روسیه همراه خواهد بود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اکراین, امریکا, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, قزاقستان, گرجستان, مقاله

رهبری کره‌شمالی به شی جینپینگ؛ دوستی شکست‌ناپذیر دو کشور در مسیر اجرای سوسیالیسم جاودان است

رئیس‌جمهوری چین به ارتقای بلندمدت، ثابت و مناسب روابط با کره‌شمالی در هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین دو کشور متعهد شده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, سوئد, شرق آسیا, کره شمالی