سقوط تولید در آمریکا به پایین‌ترین حد ۱۰۰سال اخیر / کاهش شدید تجارت جهانی در سه ماهه سوم

به دنبال شیوع ویروس کرونا و بسته شدن بسیاری از کارخانه‌ها به واسطه آن، میزان بازده تولید در آمریکا، به پایین‌ترین سطح خود در ۱۰۰سال اخیر سقوط کرد.

 

اقتصاد آنلاین ؛ شیوع بیماری کووید-۱۹ سبب کند شدن عملکرد بسیاری از کارخانه‌ها یا حتی تعطیلی کامل آنها به دستور قانون‌گذاران ایالتی شد و در نتیجه تولید صنعتی آمریکا در ماه آوریل سقوطی بی‌سابقه را شاهد بود.

 

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط فدرال رزرو، میزان خروجی تولید به میزان قابل توجهی دچار آسیب شد و با افت ۱۳.۷درصدی در ماه مارس، شدیدترین سقوط تاریخی در شاخص تولید صنعتی را در ۱۰۱سال اخیر تجربه کرد.

 

در سطح ۸۵.۵درصدی میانگین آن در سال ۲۰۱۲، به دنبال گزارش کلیه صنایع عمده مبنی بر کاهش تولید، میزان خروجی تولید در پایین‌ترین حد آن از سال ۱۹۹۷ قرار گرفت.

 

گفتنی است که به دلیل تعطیلی کارخانه‌های مونتاژ و افت ۷۲درصدی تولید، بخش وسایل نقلیه موتوری و قطعات، به مراتب بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتند.

 

نرخ تولید سالانه خودروهای سبک در مقایسه با میزان مونتاژ ۱۱میلیون دستگاه در ماه فوریه، ۷۰هزار اعلام شد.

 

صنایع دیگری که به میزان چشمگیری تحت تاثیر قرار گرفتند شامل منسوجات، پوشاک و کالاهای چرمی بود که به ترتیب منفی ۲۱درصد، منفی ۲۴درصد، و همچنین حمل و نقل هوافضا و متفرقه منفی ۲۲درصد و مبلمان منفی ۲۱درصد کاهش تولید را تجربه کردند.

 

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود، سقوط خروجی تولید به میزان قابل توجهی با وضعیت ایجاد شده پس از جنگ جهانی دوم شباهت دارد. بدترین افت در طول آخرین رکود اقتصادی، زمانی که بازده کارخانه‌ها به ۳.۵درصد کاهش یافت بود که رکورد آن در ماه دسامبر ۲۰۰۸ ثبت شد.

 

در نمودار ارائه شده، روند تغییر ماهانه بازده تولید آمریکا در ۱۰۰سال اخیر را مشاهده می‌کنید؛

 

 

پیش‌بینی کاهش شدید تجارت جهانی در سه ماهه سوم

 

براساس گزارش  منتشر شده از سوی سازمان تجارت جهانی در روز ۳۱ اردیبهشت/ ۲۰ مه، به دلیل تاثیر شیوع ویروس کووید ۱۹بر امور تجاری، تجارت جهانی کالا در سه ماهه دوم به شدت کاهش خواهد یافت.

 

بنا بر آخرین گزارش این سازمان،  “حجم تجارت کالا” منتشر شده توسط سازمان تجارت جهانی در همین روز نشان می‌دهد که ارزش فعلی شاخص رونق تجارت جهانی کالا که بازار در سه ماهه دوم را نشان می‌دهد، در حال حاضر ۸۷.۶ پایین تر از ۹۵.۵ منتشر شده در سه ماهه قبلی است که کم‌ترین ارزش از زمان آغاز این شاخص می باشد.

 

سازمان تجارت جهانی اعلام کرد که این شاخص نشانگر این است که تجارت جهانی کالا در سه ماهه دوم به شدت کاهش خواهد یافت که مطابق با پیش بینی قبلی این سازمان از چشم انداز تجارت جهانی است. در ماه آوریل، سازمان تجارت جهانی پیش بینی کرد که تجارت جهانی امسال شاید از ۱۳ درصد به ۳۲ درصد کاهش یابد و نتیجه نهایی آن به زمان شیوع همه گیری و کارآیی اقدامات در مقابله با اپیدمی بستگی دارد.

داغ شدن شاخص بورس تهران برای «جهش تولیدیِ» خامنه‌ای با رویکرد «اقتصاد کازینوییِ» روحانی!

در چند هفته اخیر رشد بی‌سابقه بازار بورس تهران و جهش پرشتاب شاخص کل بورس در کنار واگذاری “موفقیت‌آمیز” سهام “شستا” (شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی) در صدر خبر رسانه‌های داخلی بود.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, سیاسی, مقاله

ایندیپندنت؛ ماجراجویی‌های ترکیه وافزایش تنش بر سر منابع نفتی در مدیترانه

آغاز فعالیت‌های ترکیه برای اکتشاف گاز و نفت در نزدیکی سواحل قبرس، نگرانی کشورهای منطقه را در مورد تشدید تنش بر سر منابع نفتی در دریای مدیترانه برانگیخته است، زیرا ترکیه با استناد به توافق‌نامه بحث برانگیز تعیین مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی، در تلاش برای یافتن منابع انرژی در دریای مدیترانه شده

ادامه »

اقتصادی, امارات, ایتالیا, ترکیه, جهان, حضور نظامی, دخالت نظامی, شمال افریقا, فرانسه, قبرس, لیبی, مصر, مقاله

نفتکش‌های ایران و ناوگان جنگی آمریکا در آب‌های ونزوئلا

نفتکش‌های ایران راهی ونزوئلا هستند. آمریکا ناوهای جنگی خود را روانه آب‌های کارائیب کرده تا به ایران و ونزوئلا اجازه ندهد تحریم‌‌های این کشور را دور بزنند. وزارت خارجه ایران تهدید کرده که به آمریکا پاسخ «قاطعانه» می‌دهد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, ونزوئلا