زاسپکین: احتمال جنگ هسته‌ای/ نهایتا نیروهای ترکیه سوریه را ترک می‌کنند

سفیر روسیه در بیروت با اشاره به تلاش مسکو برای توسعه نقش خود در لبنان تاکید کرد، عملکرد آمریکا در منطقه به گونه‌ای است که جهان را به سوی جنگ سوق می‌دهد.

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, گرجستان, لبنان, هندوستان

پیشنهاد وزیر دفاع روسیه در مورد اوضاع “رقه” و “التنف” سوریه

به گزارش خبرگزاری «تاس»، “سرگئی شایگو” وزیر دفاع روسیه با ارائه گزارشی از وخامت اوضاع انسانی در مناطق التنف و رقه سوریه، برای “استفان دی‌میستورا” نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، به‌منظور ایجاد یک کریدور انسانی از منطقه التنف و اردوگاه پناهجویان سوری “الرکبان” در این منطقه (که در کنترل نظامیان آمریکایی و گروه‌های مسلح متحد آنها قرار دارد) و همچنین تشکیل کمیسیون بین المللی برای ارزیابی اوضاع انسانی در شهر رقه (که توسط شبه‌نظامیان کرد سوری و با حمایت ائتلاف آمریکایی آزاد شده)، پیشنهاداتی داده است.

 

وزارت دفاع روسیه با اعلام این مطلب، توضیح داد که سرگئی شایگو از طریق کانال‌های دیپلماتیک این گزارش را برای دی‌میستورا ارائه داده و در آن مجموعه اقدامات صورت‌گرفته از سوی مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه برای بهبود اوضاع در منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق بر اساس دستور “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه را برای وی تشریح نمود.

 

در این گزارش یادآوری شده است که از تاریخ 27 فوریه (8 اسفند ماه) رژیم “وقفه انسانی” به‌منظور توقف موقت 5ساعته روزانه و فراهم‌سازی امکان خروج مردم غیرنظامی ساکن منطقه غوطه شرقی از دو کریدور انسانی تعیین‌شده اعمال شده و در طول این مدت نیروهای دولتی سوریه انجام هر نوع حمله به مواضع تروریست‌ها را متوقف کرده‌اند. به‌گفته وی، در نظر است تعداد کریدورهای انسانی برای خروج تعداد بیشتری از شهروندان منطقه به سه کریدور افزایش یابد.

 

وزیر دفاع روسیه در عین حال تأکید کرده که به‌موازات این اقدامات، پیشنهاد می‌شود تا کریدورهای انسانی مشابهی نیز در مناطقی از سوریه که در کنترل نیروهای ائتلاف آمریکایی قرار دارند، ایجاد شود.

 

لازم به یادآوری است که روز گذشته “ایگور کوناشینکوف” سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که اوضاع انسانی در مناطقی از سوریه که تحت کنترل نیروهای آمریکا و مخالفان مسلح مورد حمایت واشنگتن قرار دارد، بسیار وخیم بوده و نگرانی‌های بسیاری در باره وضعیت مردم ساکن این مناطق وجود دارد.

 

به‌گفته این مقام نظامی روس، وضعیت انسانی در اردوگاه “الرکبان” در منطقه “التنف” که پایگاه نظامی آمریکایی در آنجا مستقر شده، و حدود 60 هزار پناهجوی سوری به‌زور در آنجا نگهداری می‌شوند و کنترل آن در دست گروه‌های مسلح مخالف است، بسیار وخیم گزارش شده است. وی وضعیت ساکنین غیرنظامی شهر رقه را، که سال گذشته توسط نیروهای کرد متحد آمریکا آزاد شده نیز نزدیک به “فاجعه انسانی” ارزیابی کرد.

تسنیم

هشدار مسکو به واشنگتن درباره پیامدهای حمله به سوریه

روسیاالیوم، سفارت روسیه در واشنگتن در بیانیه‌ای به دولت آمریکا درباره پیامدهای حمله به سوریه با استناد به اتهامات بی‌اساس علیه این کشور در زمینه استفاده از سلاح‌های شیمیایی هشدار داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

پنتاگون: آمریکا مدرکی دال بر کاربرد تسلیحات شیمیایی در سوریه در دست ندارد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرهنگ «راب منینگ» روز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که آمریکا گزارش ها در مورد نشر احتمالی اطلاعات غلط در خصوص کاربرد تسلیحات شیمیایی در سوریه را پیگیری می کند، اما در حال حاضر هیچگونه مدرکی دال بر کاربرد اینگونه تسلیحات در اختیار ندارد.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه