پکن به‌جای آمریکا، نفت خود را از ایران تامین می‌کند

یکی از مدیران پالایشگاه پتروشیمی ‘دونگ مینگ’ در استان ‘شاندونگ’ در شرق چین اظهار کرد این پالایشگاه خرید نفت خام از آمریکا را متوقف کرده است و قصد دارد به جای آمریکا از ایران نفت وارد کند.

 

روزنامه ‘ژاپن تودی’ وی در مصاحبه با رسانه ها و بدون اشاره به نامش گفت دولت چین قصد دارد تعرفه هایی بر روی نفت وارداتی از آمریکا در نظر گیرد و در زمینه خرید نفت بعد از این بر آفریقای غربی و خاورمیانه از جمله ایران متمرکز خواهد شد.

 

او اظهار کرد با «استمرار تنش ها و نبرد تجاری میان چین و آمریکا» بحث جایگزین کردن نفت ایران بجای نفت آمریکا در خریدهای آینده پکن مطرح شده است.

 

به گفته وی دولت چین روی خرید نفت بیشتر از خاورمیانه متمرکز می شود و مساله افزایش تعرفه ها بر روی نفت وارداتی آمریکا نیز در حال بررسی است.

 

این روزنامه همچنین به نقل از ‘جان دریسکول’ رییس شرکت مشاوره ای انرژی ‘جی تی دی’ می گوید تامین نفت، برای چین یک مساله حیاتی است.

 

او گفت: چین سیاست «این در قبال آن» را اجرا می کند و هراسی از اعمال تعرفه بر روی کالاهای آمریکایی ندارد.

 

وی افزود: این موضوع مطرح است که این کشور خرید نفت از آمریکا را متوقف کند و بجای این، نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری کند و به هیچوجه هم از تحریم ها و تهدیدهای واشنگتن مرعوب نمی شود.

 

ژاپن تودی می نویسد پالایشگاه های ژاپنی هنوز تصمیم خاصی نگرفته اند و دولتمردان این کشور کماکان در حال گفت و گو با آمریکا برای گرفتن معافیت هایی هستند.

 

این گزارش می افزاید فعلا خریدها ادامه دارد و فعالیت ها عادی است و تا ماه اکتبر رایزنی ها با دولت آمریکا ادامه می یابد تا این کشور معافیت های لازم را بدست آورد.

 

همزمان گزارش این رسانه حاکی است که آمریکا هم با توجه به جنگ تجاری این کشور با چین و احتمال شروع تعرفه بر روی نفت صادراتی خود به دنبال بازار دیگری برای نفت است و حاضر شده است تخفیف هایی هم برای خریدار در نظر گیرد.

 

این گزارش تصریح می کند که اگرچه تعرفه روی نفت وارداتی آمریکا به چین اعمال نشده است اما نفت جزو اقلامی است که در فهرست انتظار تعرفه ها قرار دارد.

ایرنا

شرکت هواپیمائی «KLM» پروازهایش به تهران را از مهرماه متوقف می‌کند

رسانه های هلندی به نقل از شرکت هواپیمائی KLM امروز شنبه اعلام کردند که از ۲۴ سپتامبر سال جاری میلادی (۲ مهر ماه) پروازهای خود به تهران را متوقف خواهند کرد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, هلند

شرکت عظیم کشتیرانی فرانسوی CMA-CGM همکاری با ایران را متوقف کرد

شرکت عظیم CMA-CGM که رتبۀ سوم جهانی را در حمل و نقل دریایی دارد، اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های آمریکا، همکاری با ایران را متوقف می‌کند. این نوع شرکت‌های بزرگ که مستقیماً به دلار و بازار آمریکا وابسته هستند، چنان که مدیرعامل شرکت نفتی توتال گفته است، “هیچ چاره‌ای” جز رفتن از ایران ندارند

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

ورود بیش از ۱۰۰ هزار خودرو به‌صورت غیرقانونی / ارتباط ۴ یا ۵ خانواده با مافیای خودرو

رئیس فراکسیون مبارزه با فساد اقتصادی و اداری و شفاف‌سازی مجلس از بازداشت ۳ نفر از وارد کنندگان غیر قانونی ۶۴۰۰ خودرو خبر داد. به گفته وی ۳ نفر دیگر برای مراجعه به مقامات قضایی احضار شده‌اند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, فساد

خیزش دوبارهٔ زحمتکشان فرانسه ۵۰ سال پس از رخدادهای مشابه در سال ۱۹۶۸

دقیقاً پنجاه سال پیش در چنین روزهایی در ماه‌های اردیبهشت و خرداد (ماه مه و ژوئن) فرانسه در آتش می‌سوخت. در یکی از پیشرفته‌ترین اقتصادهای سرمایه‌داری جهان، آنچه ”غیرممکن “بود- یعنی چشم‌انداز انقلاب از پایین- ناگهان با نیرویی شگفت‌انگیز، با شور و خشم، رخ داد. دانشجویان و کارگران در صفوف میلیونی به خیابان‌ها آمدند، کارخانه‌ها

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, جهان, غرب اروپا, فرانسه