فایننشیال اکسپرس؛ طراحی سازوکار روابط تجاری ایران و هند/ نفت در برابر هزینه‌های پزشکی و تحصیلی

به نقل از فایننشیال اکسپرس، هند برای تحکیم توافق‌های خود با ایران در مورد خرید نفت، اجازه خواهد داد تا ایران از پرداخت‌های انجام شده توسط پالایشگاه‌های هندی در حساب سپرده‌گذاران برای پرداخت هزینه‌های دانشجویان ایرانی و گردشگران پزشکی استفاده کنند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, ترکیه, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان

برای سومین ماه متوالی؛ کره جنوبی در ماه نوامبر هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است

به گزارش رویترز، اطلاعات گمرکی روز شنبه نشان داد که کره جنوبی با وجود معافیت‌های نفتی آمریکا، در ماه نوامبر برای سومین ماه متوالی نفتی از ایران وارد نکرده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی

عربستان و امارات ارز دیجیتالی مشترک راه‌اندازی می‌کنند

به گزارش یورونیوز، «مبارک راشد منصوری» رئیس بانک مرکزی امارات در جریان سخنرانی خود در کنفرانس تکنولوژی مالی در دوبی اعلام کرد که این بانک در حال کار بر روی یک برنامه استراتژیک به منظور توسعه فناوری مالی است که توسط یک چارچوب قانونی و تنظیم مقررات، پشتیبانی خواهد شد.

ادامه »

اقتصادی, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی

اروپا و ژاپن با امضای بزرگترین توافق تجارت آزاد به سیاست‌های آمریکا پشت کردند

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، در شرایطی که دولت آمریکا روز به روز اجرای سیاست‌های حمایت‌گرایانه اقتصادی را که از جمله آن می‌توان به اعمال تعرفه واردات بر کالای خارجی اشاره کرد، تشدید می‌کند، اتحادیه اروپا و ژاپن یکی از بزرگ‌ترین قراردادهای تجارت آزاد در جهان را امضا کردند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, ژاپن

پول ملی جایگزین دلار آمریکا در روابط تجاری چین و پاکستان شد

به نقل از روزنامه پاکستان، پس از دیدار هیئت های عالی رتبه چین و پاکستان به ریاست «عمران خان» و «لی ککیانگ» نخست وزیران دو کشور، طرفین بیانیه ای مشترکی را در پایان این نشست صادر کردند.

 

در این بیانیه ضمن توافق برای سرمایه گذاری مشترک در راستای همکاری های استراتژیک چین و پاکستان، طرفین با ترسیم چشم انداز آینده همکاری های مشترک بر انجام اقدامات جهت نزدیک کردن بیشتر جوامع دو کشور به یکدیگر نیز تاکید کردند.

 

در این بیانیه همچنین از حمایت های چین برای برون رفت پاکستان از بحران اقتصادی جاری در این کشور قدردانی شد.

 

افزون بر این طرفین ضمن اظهار اطمینان از پیشرفت در پروژه های مربوط به کریدور اقتصادی چین – پاکستان از عزم راسخ دو کشور برای پیشبرد هرچه بهتر تمام برنامه های مربوط به این کریدور اقتصادی خبر دادند.

 

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است که اسلام آباد و پکن ارز محلی را جایگزین دلار آمریکا در روابط تجاری خود خواهند کرد.

 

در این بیانیه مشترک همچنین ضمن ستایش تلاش های پاکستان در راستای مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت در منطقه از تلاش های اسلام آباد در راستای حل منازغات با هند نیز قدردانی شده است.

مهر

ایران، گذرگاه قطارهای باری چین به اروپا

چین از همان سال 2013 میلادی که طرح بزرگ «راه ابریشم نوین» را رونمایی کرد با هدف انتقال تولیدات چین به کشورهای مسیر این طرح، برنامه راه اندازی خطوط ریلی باربری بین چین و نقاط مختلف جهان را آغاز کرد پروژه ای که اکنون پس از عبور از ایران به اروپا رسیده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, ایران, جنوب اروپا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

دادگاه عالی هند درباره خرید جنگنده از فرانسه از دولت توضیح خواست

دادگاه عالی هند در اقدامی کم سابقه از دولت این کشور درخواست کرد که ظرف مدت 10 روز توضیحات لازم در خصوص قیمت گذاری جنگنده های رافائل و خصوصیات آنها را به این دادگاه ارائه دهد.

ادامه »

اقتصادی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, فساد, هندوستان

خبرگزاری فرانسه؛ احتمال معافیت هشت خریدار نفت ایران از تحریم‌های آمریکا

در آستانۀ آغاز تحریم‌های جدید آمریکا، به درستی معلوم نیست که صادرات نفت ایران تا چه اندازه محدود خواهد شد. گفته می‌شود که هشت کشور موفق شده‌اند که موافقت آمریکا را برای معافیت از تحریم و ادامۀ خرید نفت ایران کسب کنند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, ترکیه, جهان, چین, خبر, ژاپن, عراق, عربستان سعودی, کره جنوبی, هندوستان

اعتراف بولتون به عدم همراهی کشورها در تحریم نفتی ایران/ معافیت هند از تحریم ایران

به نقل از روزنامه واشنگتن تایمز، «جان بولتون» روز چهارشنبه در ایالت واشنگتن و در حضور اعضای «مجمع همیلتون» با لحنی نسبتاً مصالحه جویانه اذعان کرد که برخی از کشورها «ممکن است قادر نباشند روند به صفر رساندن [واردات نفت از ایران] را به سرعت طی نمایند».

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان