پوتین: آمریکا مسبب افزایش مسابقه تسلیحاتی در جهان است

رییس جمهور روسیه امروز در سخنانی با اعلام تمایل کشورش برای مذاکره مستقیم با ناتو تأکید کرد که آمریکا مسبب افزایش مسابقه تسلیحاتی در جهان است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه امروز چهارشنبه در سخنانی تصریح کرد که آمریکا مسبب افزایش مسابقه تسلیحاتی در جهان است.

 

رییس جمهور روسیه با متهم کردن واشنگتن به «تضعیف تمامی توافقات پیشین آمریکا و روسیه» در این خصوص تأکید کرد: این روسیه نبود که از پیمان ضد موشک‌های بالستیک (ABM) خارج شد، معاهده موشک‌های کوتاه برد هسته‌ای را تَرک کرد و از پیمان آسمان‌های باز بیرون رفت. همتایان آمریکایی ما این کارها را انجام دادند. آنها به آسانی تقصیرها را به گردن دیگران می‌اندازند و رسانه‌ها هم در راستای منافع کسانی حرکت می کنند که به آنها پول می‌دهند.

 

ولادیمیر پوتین در این باره اضافه کرد: مایل به گفتگوی مستقیم با ناتو هستیم. نظامیان ما در مرزهای کشومان مستقر هستند. ما رزمایش نظامی گسترده زاپاد- ۲۰۲۱ را نیز در اراضی خودمان انجام دادیم؛ اما آمریکایی‌ها هزاران کیلومتر آن طرف تر از مرزخایشان رزمایش برگزار می‌کنند.

 

تروریست‌ها از سوریه و عراق به افغانستان می‌روند

 

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: تروریست‌ها از عراق و سوریه در افغانستان جمع می‌شوند. آنها می‌توانند ثبات کشورهای انجمن کشورهای مستقل همسود را به هم بریزند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبرگزاری نووستی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اظهار کرد: مهم نظارت بر مرزهای افغانستان به طور مداوم و آمادگی برای مقابله با افراد مسلح است از این رو مجریان قانون و امنیت باید با هم هماهنگ باشند اگر لازم باشد عملیات ویژه مشترک انجام دهند.

 

او وضعیت افغانستان بعد از خروج آمریکا را به دلیل عملکرد گروه‌های داعشی سخت و پیچیده توصیف کرد.

 

رئیس‌جمهوری روسیه اشاره کرد: تهدیدات احتمالی ناشی از آسیای میانه و منطقه قفقاز و مناطق دیگر به تفصیل در اجلاس‌های سران سازمان امنیت جمعی و شانگهای در سپتامبر گذشته بررسی شد.

 

پوتین گفت: ما بالطبع این مساله را در نشست سران انجمن کشورهای مستقل همسود بررسی خواهیم کرد.

 

پوتین از نقش امریکا در انتقال تروریست ها به افغانستان سخنی به میان نیاورد

 

در این ارتباط ایسنا به نقل از «اینترفاکس گزارش کرده بود که سرتیپ رستم مینکایف، فرماندهی نیروهای منطقه مرکزی روسیه در سخنرانی خود در دانشگاه فدرال کازان اعلام کرده است که اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه شبه نظامیان وابسته به گروه‌های تروریستی از مناطق تحت کنترل آمریکا در سوریه و عراق در حال انتقال به افغانستان هستند.

لاوروف: ناتو پس از افغانستان، در مناطقی از آسیا مستقر شد

وزیر خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) با هشدار درباره تحرکات ناتو در آسیا گفت، تسلیحات باقیمانده در افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از این کشور نباید برای اهداف “مخرب” استفاده شوند و طالبان باید به وعده‌هایش به منظور اجتناب از بی‌ثباتی در افغانستان پای‌بند بماند.

ادامه

اسیا, اسیای مرکزی, افغانستان, تحلیل, جنگ سرد, حضور نظامی, حقوق بشر, روسیه, ژئوپلیتیک, قزاقستان, ناتو

جوزپ بورل؛ اتحادیه اروپا به یک ابزار در عرصه جهانی تبدیل شده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که این اتحادیه نقش خود را به عنوان بازیگر کامل در عرصه جهانی از دست داده و به یک ابزار تبدیل شده است.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, جهان, چین, روسیه, سوریه, لیبی, مالی, ناتو

رویترز: بی اعتمادی به آمریکا و گرایش کشورهای عربی به احیای روابط با دمشق

یک خبرگزاری انگلیسی در تحلیلی نوشت، همچنان که آمریکا سرگرم مقابله با چین است، اعراب متحد واشنگتن در حال حرکت به سمت احیای روابط با سوریه هستند.

ادامه

اردن, امارات, امریکا, ایران, تروریسم, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, مصر, مقاله

دلایل خروج آمریکا از افغانستان؛ مهار چین یا هژمونی جهانی

پایگاه خبری تحلیلی «اورآسیا ریویو» در مقاله‌ای به بررسی دلایل خروج آمریکا از افغانستان و مزایا و معایب این اقدام و تلاش این کشور برای هژمونی جهانی و کنترل چین پرداخته است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا