عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

پنج رخداد نظامی جدید حکایت از طرح‌ آمریکا و اسرائیل برای تقسم سوریه دارد

وزارت خارجه سوریه حق دارد که حملات جنگنده‌های آمریکایی به نیروهای سوری و هم‌پیمانان آنها در استان دیرالزور را که به کشته شدن ۱۵۰ تن انجامید، یک جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت بنامد چراکه نیروهای آمریکایی در خاک سوریه و عراق با بهانه از بین بردن تروریسم بالاخص داعش آمدند پس چرا پس از منتفی شدن این بهانه این کشورها را ترک نمی‌کنند و با این حملات هوایی به دنبال تحقق چه چیزی هستند؟

 

عبدالباری عطوان، تحلیل‌گر مشهور عرب در مقاله‌ای در روزنامه مستقل رای الیوم با این مقدمه نوشت: پاسخ این سوال به سادگی هرچه تمام‌تر این است که طرح آمریکا برای تجزیه سوریه اجرا و پایگاه‌ نظامی دائمی آمریکا در شرق فرات ایجاد شود. آمریکا در پی جدا کردن شرق آن از غرب و مرکز آن است تا این پایگاه‌ها جایگزین پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه شود که دیگر از حضور جنگنده‌های آمریکایی در آن استقبال نمی‌شود و همچنین هدف آمریکا این است که فضایی را برای تشکیل کشور کردها ایجاد کند.

 

ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا بامداد پنجشنبه اعلام کرد: پس از اینکه نیروهای حامی نظام سوریه یک حمله “بدون توجیه” به مرکز نیروهای “سوریه دموکراتیک” در شرق فرات در استان دیرالزور در مرز با عراق داشتند، این ائتلاف نیز حملاتی به نیروهای حامی نظام سوریه ترتیب داد. مداخله این ائتلاف برای حفاظت از نیروهای “سوریه دموکراتیک” که بیشتر آنها را نیروهای کرد تشکیل می‌دهند، نشانگر تمایل ایالات متحده برای تشکیل یک نظام کرد مستقل در شرق فرات است که شرق فرات را از سوریه جدا می‌کند و یک چتر حمایتی را برای آن به وجود آورده و ارتشی متشکل از ۳۰ هزار سرباز را برای کردها تاسیس می‌کند و با سلاح‌های مدرن آنها را آموزش داده و تجهیز می‌کند.

 

این طرح از سوی سوریه، ایران، ترکیه و عراق مورد قبول قرار نخواهد گرفت که این مساله باعث می‌شود ایالات متحده و هم‌پیمانانش در رویارویی با تمامی این کشورها قرار بگیرند و ما بعید نمی‌دانیم که این طرح آمریکا در صدر دستورکار نشست سران سه جانبه استانبول باشد که با حضور رهبران روسیه، ایران و ترکیه ظرف چند هفته آتی برگزار می‌شود.

 

سوریه در حال حاضر با وضعیتی از حملات آمریکایی و اسرائیلی مواجه است تا این طرف‌ها خسارت‌های بسیاری که ائتلاف در شمال غرب و مرکز سوریه و همچنین در لبنان دیده‌اند، جبران کنند.

 

می‌توان نمودهای تشدید مواضع آمریکا و اسرائیل علیه سوریه را در موارد ذیل خلاصه کرد:

 

نخست اینکه پنج موشک اسرائیلی ظرف چند روز گذشته از طریق حریم هوایی لبنان به سمت مواضع نظامی سوریه در نزدیکی دمشق شلیک شدند و پدافندهای هوایی نظامی سوریه توانستند چهار موشک را از میان این پنج موشک سرنگون کنند و دولت اشغالگر از موشک‌هایی برای هدف قرار دادن عمق سوریه استفاده کرد و آن طور که طی هفت سال گذشته عادت بر آن بود از جنگنده‌ها استفاده نکرد که این مساله به پیشرفت و به روزرسانی پدافندهای سوریه برمی‌گردد.

 

دوم اینکه آمریکا مجددا پرونده سلاح‌های شیمیایی را گشوده و بدون اینکه شواهدی داشته باشد مسؤولان سوریه‌ای را به استفاده از گاز کلر در غوطه شرقی دمشق متهم کرده است و طبق معمول از این اتهام‌ها به عنوان مقدمه‌ای برای یک تجاوز آمریکایی استفاده می‌شود دقیقا همانطور که چندین ماه قبل آمریکا با بهانه انتقام جویی به دلیل استفاده نظام سوریه از سلاح‌های شیمیایی در خان شیخون در حومه ادلب، با بیش از ۵۰ موشک به فرودگاه الشعیرات حمله کرد.

 

سوم اینکه نیروهای شورشیان سوری از ریف دمشق با موشک‌ها و راکت‌های جدید دمشق و مناطق نزدیک به عمق دمشق را با هدف برهم زدن ثبات و امنیت هدف قرار می‌دهند.

 

چهارم اینکه آمریکا هیئت تحریرالشام (النصره سابق) را که به صورت مستقیم یا از طریق هم‌پیمانان عرب آن به موشک‌هایی دوش پرتاب مجهز کرده است که از یکی از این موشک‌ها در سرنگون ساختن جنگنده سوخوی ۲۵ روسیه بر فراز منطقه سراقب در حومه ادلب استفاده شد و این امر پیام مشخصی را به دولت سوریه و روسیه می‌رساند که حریم هوایی سوریه دیگر برای پرواز آزادانه جنگنده‌هایشان امن نیست.

 

پنجم اینکه تلاش اسرائیل مبنی بر ایجاد دیواری در طول مرزها با لبنان و از داخل خاک این کشور هدفش قرار دادن لبنان در عمل انجام شده است و اینکه به خواسته‌های اسرائیل برای تصرف میادین گازی در آب‌های منطقه‌ای لبنان در مجاورت با مرزهای فلسطین اشغالی رویکرد قانونی ببخشد.

 

همانطور که کاملا مشخص است آمریکا به کردها به عنوان یک هم‌پیمان منطقه‌ای تکیه کرده و می‌خواهد از آنها به عنوان یک اهرم فشار علیه چهار کشور ایران، ترکیه، عراق و سوریه استفاده کند اما شانس موفقیت آمیز بودن این طرح آمریکا همانند شانس تمامی طرح‌های پیشین آمریکا است یعنی تقریبا امکان موفقیت آمیز بودن این طرح وجود ندارد و آمریکا در آینده پشت هم‌پیمانان کرد جدید خود را خالی خواهد کرد همانطور که در گذشته نیز پشت آنها و دیگر طرف‌ها را خالی و آنها را برای رویارویی با سرنوشت دردناک خود به حال خودشان رها کرده بود.

 

نیروهای آمریکایی در سوریه، عراق و منبج در آینده ممکن است که از سوی این چهار کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم هدف قرار بگیرند و ما شکل‌گیری نیروهای مقاومت مسلح برای رویارویی با نیروهای آمریکایی را بعید نمی‌دانیم. دقیقا همانند مساله‌ای که پس از اشغالگری‌های آمریکا در عراق در سال ۲۰۰۳ رخ داد و این مساله کاخ سفید را واداشت تا تصمیمی را برای خارج کردن این نیروها اتخاذ کند تا ضررهای مادی و انسانی را کاهش دهد.

 

بیش از ۶۰۰۰ سرباز آمریکایی در عراق و ۲۰۰۰ نیرو در سوریه حضور دارند و آنها تبدیل به شکار ارزشمندی برای نیروهای مقاومت جدید خواهند شد. این نیروها در حال حاضر برای تحقق این هدف در حال مقدمه چینی هستند و ما بعید نمی‌دانیم که نیروهای حشد شعبی عراق و چه بسا گروه‌های سوری مسلح حامی ترکیه همانند آنچه در عفرین رخ داد یکی از ستون‌های اصلی این نیروهای ویژه باشند چراکه نیروهای حشد شعبی پس از بازپس‌گیری موصل برنامه کاری دیگری ندارد و نیروهای سوری مسلح حامی ترکیه نیز براساس آنچه آنکارا به آنها دیکته می‌کند اهداف خود را تغییر می‌دهند.

 

آمریکا به جز برخی از دوستان کرد در منطقه دیگر دوستی ندارد چراکه ترکیه، سوریه، عراق را از دست داده است و اگر آمریکا گمان می‌کند که می‌تواند با مجهز کردن گروه‌های مسلح در سوریه به موشک‌ باعث شود که سوریه به افغانستان جدیدی تبدیل شود و این چهار کشور را و همچنین روسیه را شکست دهد باید بگوییم که آمریکا سخت در اشتباه است …

 

نیروهای آمریکایی ظرف هفته‌ها و ماه‌های آتی به جای داعش به عنوان اهداف نیروهای مقاومت در منطقه قرار می‌گیرند و چه بسا نتایج بد اقدامات آمریکا دامن خودش را بگیرد. زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

روسیه خطاب به آمریکا در شورای امنیت: حضورتان در سوریه غیرقانونی است

به گزارش خبرگزاری تاس، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، پنجشنبه‌شب بعد از نشست شورای امنیت درباره سوریه، که پشت درهای بسته برگزار شد، گفت: «در جریان این نشست، از آنها (آمریکایی‌ها) خواستم که به‌یاد بیاورند که حضور آنها در سوریه عملاً غیرقانونی است. کسی آنها را به آنجا دعوت نکرده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سوریه

رویارویی ترکیه و آمریکا در سوریه به مرحله خطرناکی رسیده است

به عقیده کارشناسان، حمله احتمالی ترکیه به منطقه منبج سوریه، آمریکایی‌ها را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد و عقب نشینی آنها به منزله خیانت به کردهای سوری تلقی خواهد داد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

مسکو: اقدامات آمریکایی‌ها اوضاع در عفرین را نگران‌کننده کرده است

به گزارش نووستی، «اولیگ سیرامالتف» معاون وزیر خارجه روسیه درباره اوضاع در شهر عفرین سوریه، که شاهد نوزدهمین روز تهاجم نظامی علیه شبه‌نظامیان کُرد است، گفت: «ما ناگزیر هستیم با تاسف عمیق تأکید کنیم که نوع جدیدی از تنش در سوریه در حال گسترش است.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

اعلام تعداد احتمالی قربانیان حمله ائتلاف امریکایی به ارتش دولتی سوریه

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی ای بی سی ، بامداد امروز ائتلاف آمریکایی از حمله نیروهای دولتی سوریه به ستاد گروه موسوم به “نیروهای دموکراتیک سوریه” خبر داد. در بیانیه منتشره ادعا می شود که ائتلاف امریکایی برای دفع تجاوز به شرکای خود در مبارزه با داعش به ارتش دولتی سوریه ضرباتی

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه