پنجمین روز اعتراض کشاورزان اصفهانی در بستر خشک زاینده‌رود + ویدئو

این کشاورزان در اعتراض به تامین نشدن حقابه برای کشت پاییزه تجمع کرده‌اند.

 

به گزارش ایندیپندنت: تجمعی اعتراضی کشاورزان در اصفهان روز جمعه و برای پنجمین روز پیاپی، در بستر خشک‌ زاینده‌رود و حاشیه آن ادامه یافت و شماری از مردم هم به معترضان پیوستند.

 

در یکی از تصاویر ویدیویی از تجمع امروز که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، معترضان شعار می‌دهند: «زاینده‌رود جاری حق مسلم ما است.»

 

این کشاورزان در اعتراض به تامین نشدن حقابه برای کشت پاییزه تجمع کرده‌اند و «حقابه رو می‌گیریم، حتی اگر بمیریم» از دیگر شعارهایی بود که امروز سر دادند.

 

پنجمین روز اعتراض‌ها در حالی سپری می‌شود که وزیر نیرو به اصفهان سفر کرده و در سخنانی میان معترضان گفته است که توزیع عادلانه آب هم خواست مردم و هم دولت است. به گزارش تسنیم، علی‌اکبر محرابیان سدهای خالی، سوءمدیریت و پروژه‌های تعطیل‌شده را ارثی دانسته که به این دولت رسیده و گفته است: «اگر پروژه‌های حوضه زاینده‌رود در زمان خود اجرا می‌شد، امروز این همه رنج را شاهد نبودیم.»

 

او با بیان اینکه ایران در حال پشت سر گذاشتن خشک‌ترین سال در ۵۲ سال گذشته است، ابراز امیدواری کرد که با اجرای طرح‌ها بتوان آب موردنیاز را به کشاورزان اصفهانی رساند.

 

به گزارش ایسنا، امام جمعه موقت اصفهان نیز اقدام‌های جدی برای جبران خسارت‌های کشاورزان شرق اصفهان را خواستار شده و گفته است: «می‌خواهیم آبی که بی‌جهت در خلیج فارس ریخته می‌شود، با رعایت قانون به مصرف همه برسد.»

 

زاینده‌رود بیش از ۴۰۰ کیلومتر طول دارد و از آن با عنوان قلب اصفهان یاد می‌شود. با این حال این رود در سال‌های گذشته بارها خشک شده که یکی از دلایل آن خشکسالی بوده است؛ برداشت بی‌رویه آب در بالادست هم یک دلیل مهم دیگر این مسئله است. احداث واحدهای صنعتی در حاشیه این رود مانند کارخانه‌های فولاد و کاشی و استفاده این صنایع از آب زاینده‌رود هم از دلایل دیگر کم شدن آب این رودخانه حیاتی به شمار می‌رود که کشاورزان اصفهانی به آن اعتراض دارند.

 

پسماند‌ خطرناک «کارخانه‌های روی» زنجان چه می‌شود؟ + ویدئو

علاوه بر ابعاد اجتماعی و اقتصادی ماجرا، پروژه مدیریت پسماند روی زنجان در روستای سردهات ایرادات فنی قابل توجهی دارد و تعجب‌برانگیز است که سازمان حفاظت محیط زیست با علم بر این ایرادات چطور حاضر شده با اجرای این پروژه موافقت کند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, دهقانی, گزارش, محیط زیست, ویدیو

جهش جمعیت زیر خط فقر در صدساله اخیر بی‌سابقه است/ فقط در سه سال اخیر دو برابر شده

فرشاد مومنی با بیان اینکه باب اندیشه ورزی مسئله محور و با کیفیت تا حد زیادی مسدود شده، اظهار کرد: کشور در ده زمینه آسیب پذیر شده که یکی از آنها، حاشیه نشینی است؛ در حال حاضر میزان جمعیت حاشیه نشین از ۲۵ درصد کل جمعیت کشور در حال عبور است،

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, نئولیبرالیسم

بحران آب، کوچک‌ترشدن سفره کشاورزان وعملکرد دولت‌ها درتشدید مشکلات

مشکلاتی مثل انتقال آب به استان‌های همجوار اصفهان و صنایع پرمصرف از دلایلی است که کشاورزان اصفهانی را با معضل بی‌آبی روبرو کرده است تا جایی که پرداخت خسارت و سهمیه آب ۱۰ روزه نیز دردی از آن‌ها درمان نمی‌کند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, دهقانی, عدالت اجتماعی, گزارش, محیط زیست

برگ‌برگ تاریخ معاصر میهن ما با تلاش ومبارزۀ حزب توده ایران گره خورده است

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران به مناسبت هشتادسالگی حزب! فرخنده باد هشتاد سال پیکار خستگی‌ناپذیر حزب توده‌ها برای استقرار آزادی، استقلال، حکومت ملی و مردمی و تحقق حقوق کارگران، زحمتکشان، زنان، جوانان و خلق‌های محروم ایران!

ادامه

اروپا, استثمار, استعمار, اسلام سیاسی, اسیا, اطلاعیه, المان, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, ایدئولوژیک, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, دانشجویی, دهقانی, زنان, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, سیاسی, عدالت اجتماعی, فساد, کارگری, کمونیسم