پنتاگون: ناتو باید برای مهار روسیه هزینه کند!

وزیر خارجه آمریکا از روسیه به عنوان یکی از چالش های جهانی نام برد که ناتو باید خود را متعهد به مقابله با آن بداند و برایش هزینه بپردازد.

 

به گزارش مهر به نقل از ایتارتاس، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، در جریان نشست مجازی که با همتایان خود از کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی داشت؛ مدعی شد رفتارهای ثبات زدای روسیه، قدرت یابی چین، تروریسم و بحران‌های جهانی نظیر کووید ۱۹ و تغییرات اقلیمی، از جمله چالش‌های پیش روی ناتو هستند.

 

وی همچنین مدعی شد که صَرف بودجه نظامی ناتو در راستای مقابله با چالش‌های برخاسته از روسیه، امری ضروری است.

 

وزیر دفاع آمریکا در ادامه ادعاهای خود از عزم دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید این کشور، برای احیا رابطه با ناتو خبر داد.

 

این اظهارنظر با توجه به ضعیف شدن رابطه واشنگتن-ناتو در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، حائز اهمیت است.

 

ترامپ مدعی بود که کشورهای عضو ناتو آنگونه که شایسته است در تأمین هزینه‌های نظامی این پیمان مشارکت نمی‌کنند حال آنکه آستین هم با لحنی متفاوت، صرف هزینه برای برخی موارد ازجمله مقابله با مسکو را ضروری ارزیابی کرد.

 

ناتو طی سال‌های اخیر با هدف تنگ‌تر کردن دایره نفوذ روسیه، حضور خود را در مرزهای این کشور افزایش داده است.

 

ادعاهای آستین در حالی مطرح شد که روز گذشته، سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه، هشدار داد چنانچه واشنگتن خواهان تداوم سیاستی خصمانه باشد؛ مسکو از اتخاذ رویکرد مهار همه جانبه آمریکا و تقابل با این کشور ابایی نخواهد داشت.

دعوت اتحادیه اروپا از بلینکن برای گفت‌وگو در باره؛ چین، روسیه، ایران و ترکیه

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا اعلام کردند که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به یک ویدئوکنفرانس با وزرای امور خارجه این اتحادیه دعوت شده، اما واشنگتن مشخص نکرده است که آیا وی در این ویدئوکنفرانس شرکت می‌کند یا نه.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه

چین از آمریکا خواست به سازمان بهداشت جهانی برگردد

چین اعلام کرد از بازگشت ایالات متحده به سازمان بهداشت جهانی (WHO) استقبال می‌کند و امیدوار است که واشنگتن یک نگرش «جدی، شفاف و مسئولیت پذیر» در برابر این سازمان داشته باشد تا به همکاری های بین‌المللی در زمینه مقابله با ویروس کرونا کمک کند.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی, شرق آسیا

مسکو از توطئه غرب برای بی‌ثبات کردن روسیه خبر داد

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه گفت: کشورهای غربی کارزار اطلاعاتی گسترده‌ای را برای بی‌ثبات کردن اوضاع روسیه آغاز کرده‌اند.

ادامه »

امریکا, تحریم, تحلیل, جهان, جهان غرب, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, مجارستان

واکسن و نقش هند در کمک به امریکا برای تقابل با چین در شرق

درحالیکه محموله های واکسن چین در فرودگاه های شرق آسیا تحویل داده می شوند، آمریکا با کمک مهاراجه های هندی به دنبال تقابل با نفوذ پکن در آسیاست.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنگ سرد, جنوب آسیا, جهان, چین, شرق آسیا, کامبوج, هندوستان