پمپئو: خروج تمام نیروهای ایرانی از سوریه هدفی بلندپروازانه است

به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا که در سفر منطقه‌ای خود به‌سر می‌برد در گفت‌وگو با پایگاه خبری واشنگتن فیری بیکن با ادعای اینکه در چند روز آینده جمهوری اسلامی قصد دارد ماهواره به فضا پرتاب کند، مدعی شد که این درواقع پوشش ایران برای ادامه آزمایش فناوری موشکی پیشرفته قادر به حمل کلاهک هسته‌ای‌اش است.

 

وی در ادامه ادعاهایش گفت که آمریکا پیش‌بینی کرده است ایران در روزهای آینده قصد دارد چندین ماهواره به فضا ارسال کند اما حقیقت این است که جمهوری اسلامی می‌خواهد از این آزمایش به عنوان یک ترفند برای آزمایش موشک بالستیک بین قاره‌ای استفاده کند.

 

وزیر امورخارجه آمریکا در بخش دیگری از این گفت‌وگو با تکرار این ادعای بی‌اساس که آزمایش موشک بالستیک در ایران خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است، گفت: تمام جهان باید در کنار یکدیگر با این اقدام مخالفت کنند.

 

پمپئو که در دیدارهایش با سران منطقه درباره فشار بر ایران گفت‌وگو کرده است، روز شنبه در ابوظبی نشان داد که دولت ترامپ برای مقابله با ایران در منطقه به کشورهای خاورمیانه تکیه کرده است.

 

وی همچنین به سوالاتی پیرامون تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه پاسخ داد و خارج کردن تمام نیروهای ایرانی از سوریه را نیز هدفی بلندپروازانه دانست.

 

پمپئو گفت: (خارج کردن) تمام نیروهای ایرانی هدفی بلندپروازانه است اما این هدفمان است. این ماموریت ما است. ابزاری که استفاده می‌کنیم گسترده‌اند.این حقیقت که دو هزار پرسنل یونیفورم پوشیده از سوریه خارج می‌شوند، یک تغییر تاکتیکی است اما ظرفیت ما برای انجام اقدامات نظامی را تغییر نمی‌دهد.

 

این مقام آمریکایی ادامه داد: نیروهای آمریکایی به طور کامل منطقه را ترک نخواهند کرد و ائتلاف ضد ایرانی که آمریکا آن را رهبری می‌کند به‌طور کامل قادر به حفظ عملیات نظامی با هدف خارج کردن ایران از سوریه است. اما مهم‌تر از آن، این کمپین که به دنبال ایجاد جهانی بهتر بوده تا به مردم ایران اجازه داده شود فرصت و دموکراسی داشته باشند، دارای اجزای بسیاری ازجمله اقتصادی، مالی و به‌طور قطع دیپلماتیک است.

 

وی همچنین گفت که آمریکا روز جمعه اعلام کرد که روز 12 ماه فوریه نشستی در سطح وزیران در ورشوی لهستان برگزار خواهد کرد تا کشورهای سراسر جهان را برای مقابله با ایران ترغیب کند و رهبرانی از تقریبا تمام قاره‌ها از جمله آسیا، نیم‌کره غربی، خاورمیانه و آفریقا در این نشست حاضر خواهند بود.

 

پمپئو این ائتلاف را بزرگ و رو به گسترش توصیف کرد و مدعی شد: ابزارهایی که ما از این ائتلاف به دست خواهیم آورد همگی با یگدیگر برای آن ماموریت کار خواهند کرد تا فرصتی به ما بدهند که شانسی برای مردم ایران ایجاد کنیم.

 

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه ادعاهایش گفت: اگر چه، آمریکا تمایلی برای اقدام به تنهایی ندارد ما خرسند هستیم که بخش مهمی از این ائتلاف باشیم. این بخش مهمی از برنامه رئیس جمهور است. خطرات اشاعه هسته‌ای از سوی ایران نیز کاملا واقعی هستند.

 

وی افزود: به‌طور قطع ماموریت ما این است که تامین مالی حزب‌الله و شبه نظامیان شیعه و حوثی‌ها در یمن را متوقف کنیم.

طرح ایجاد ائتلاف بزرگ ضد ایرانی در نشست لهستان

به گزارش اسپوتنیک، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: ما قصد داریم که یک نشست مهم در سطح وزیران در تاریخ 13- 14 فوریه در ورشو برگزار کنیم که در آن تعداد زیادی از کشورها، تقریبا از تمام قاره ها شرکت خواهند کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, لهستان

عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

نگرانی اسرائیل درباره قراردادهای تسلیحاتی چین در خاورمیانه

به نقل از میدل ایست مانیتور، موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو تحقیق و پژوهشی درباره تاریخچه قراردادهای تسلیحاتی بین چین و برخی کشورهای عربی خاورمیانه و ایران را منتشر کرده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عراق