امراضی که خصوصی‌سازی برای استان فارس به بار آورد

خصوصی‌سازی با کارخانه‌های استان فارس چه کرد؟ پاسخ این پرسش را می‌توان در اتفاقات این روزهای فضای کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌های نیمه‌تعطیل یا تعطیل این استان به روشنی جست.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

یک کارگر ۱۶ ساله افغانی بر اثر سقوط به چاهک آسانسور، جان باخت

ساعت 21:55 شب گذشته در پی تماس کارگران ساختمانی با سامانه 125 مبنی بر سقوط یک کارگر به انتهای چاهک آسانسور، نیروهای عملیاتی ایستگاه 55 به همراه گروه امداد و نجات 3 با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران، به بزرگراه اشرفی اصفهانی جنوب به شمال، بعد از بزرگراه شهید حکیم، خیابان درخشانی رهسپار

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

پلیس ترکیه تعدادی از حاضران تجمع کارگری استانبول را دستگیر کرد

پلیس ترکیه تعدادی از حاضران در اجتماع کارگران شهر استانبول را که به مناسبت روز جهانی کار و کارگر در میدان تقسیم تجمع کرده بودند، دستگیر کرد.

 

روز اول ماه می که به مناسبت روز جهانی کار و کارگر در ترکیه تعطیل و روز عید محسوب می شود، فرصتی برای اعتراض و بیان مطالبات کارگری بود و به همین علت تعداد زیادی از کارگران و بازنشستگان کارگری در میدان ها و مکان های مهم شهر استانبول تجمع کردند.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترکیه، تجمعات شکل گرفته امروز کارگران و گروه های کارگری با مداخله خشن پلیس استانبول پایان یافت.

 

امسال پلیس ترکیه برای مقابله با تجمعات کارگری در شهر استانبول 26 هزار نیرو به کار گرفته است و علاوه بر برقراری ایستگاه های کنترل پلیس، تدابیر رفت و آمد نیز در داخل شهر برقرار کرده است.

 

به رغم این تدابیر، کارگران معترض در برخی میدان ها و مراکز مهم شهر به خصوص در منطقه مال تپه تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی خواستار حقوق و مطالبات صنفی خود شدند.

 

تجمع کنندگان که به دعوت حزب رهایی خلق در میدان های استانبول جمع شده بودند، در پی خودداری از پایان دان به اجتماع خود، با مداخله خشن پلیس متفرق شدند.

 

به گزارش ایرنا، بر اساس قانون وضعیت فوق العاده که برای هشتمین دوره سه ماهه و پس از کودتای نافرجام ترکیه در 15 جولای 2016(25 تیرماه 1395) تصویب شده و در حال اجراست، برگزاری هر گونه تجمع ممنوع است.

 

تجمع کارگران و بازنشستگان مقابل مجلس به مناسبت روز جهانی کارگر

صبح امروز (یازده اردیبهشت) به مناسبت روز جهانی کارگر جمعی از کارگران و بازنشستگان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.   در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شده، صدها نفر از کارگران و بازنشستگان حضور دارند.   خواسته‌های اصلی تجمع‌کنندگان، افزایش دستمزد عادلانه، تامین امنیت شغلی و رفع قراردادهای موقت است و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اعتراض کارگران به عدم صدور مجوز راهپیمایی در روز جهانی کارگر

با آنکه مجوزی از سوی مسئولان ذیربط برای راهپیمایی در روز جهانی کارگر صادر نشده است اما کارگران برای رساندن صدای خود به مسئولان به‌صورت خودجوش با پیاده شدن در خیابان‌های کارگر و حافظ به سمت خانه کارگر حرکت کردند و با تجمع در مقابل خانه کارگر مراتب اعتراض خود را به عدم صدور مجوز

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

جمعبندی‌ کوتاهی از مبارزات جنبش کارگری- سندیکایی در سالی که گذشت

جنبش کارگری میهن‌مان ضمن آنکه باید نیرو و امکانات خود را در راه تقویت مبارزه برای تأمین امنیت شغلی، افزایش عادلانهٔ دستمزد و احیای حقوق سندیکایی به‌کار گیرد، ضروری است پیوندهایش با دیگر گردان‌های اجتماعی را بیش‌از‌پیش تحکیم کرده و در عرصهٔ مبارزهٔ همگانی با استبداد مذهبی به‌سود تأمین عدالت اجتماعی، حقوق و آزادی‌های دمکراتیک

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله