پلنگ‌های شهرستان طارم زندگی آرام و بی‌دغدغه دارند

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم از توابع استان زنجان گفت: ارتفاعات شهرستان طارم که زیستگاه اصلی پلنگ‌های این استان است بسیار امن و آرام است و این حیوانات زندگی بی دغدغه‌ای دارند.

 

سیدسعید موسوی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: ارتفاعات شهرستان بسیار زیبا و سرسبز طارم و منطقه شکار ممنوع خرمنه سر این شهرستان، قلمرو این گونه جانوری شاخص و نادر است که جمعیت آن قریب به ۱۰ قلاده تخمین زده می شود.

 

وی با بیان اینکه پلنگ ها بر حسب غریزه ذاتی از چشم های پنهان می مانند و در واقع استتار شونده بسیار قهاری هستند و بطور معمول خود را از نظرها مخفی نگه می دارند و به همین خاطر نیز مشاهده آنها به ندرت اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: طی سه – چهار سال اخیر، یک قلاده پلنگ در نزدیکی غار خرمنه سر و ۲ قلاده نیز در جاده روستای باکلور – آببر مشاهده شد که به منظور مستند سازی، بلافاصله تصویربرداری صورت گرفت.

 

موسوی، تصریح کرد: سرشماری از پلنگ های موجود در طبیعت بکر و زیبای شهرستان طارم، صورت نمی گیرد به همین علت نیز نمی توان از جمعیت این گونه جانوری شاخص زنجان، آمار دقیقی ارایه کرد.

 

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم، وضعیت حفاظتی زیستگاه های پلنگ در این شهرستان را خوب و مناسب ارزیابی کرد و گفت: این زیستگاه‌ها، مدام پایش و رصد می‌شود و مردم این شهرستان با پلنگ ها زندگی بسیار مسالمت آمیز داشته و هرگز به منظور شکار این گونه جانوری زیبا و تماشایی، دست به اسلحه نمی شوند.

 

موسوی با بیان اینکه در طول ۱۰ سال اخیر هیچ تعارضی میان انسان و پلنگ در این شهرستان اتفاق نیفتاده است، افزود: دامداران این منطقه نیز دام های خود را از ورود به قلمرو پلنگ ها دور نگه می دارند چراکه اگر قلمرو این گونه جانوری نادر و زیبا مورد تهدید و خطر قرار نگیرد در این صورت حمله آنها به انسان ها و دام های اهلی نیز رخ نخواهد داد.

 

وی اظهار داشت: کل و بز و گراز و در مواقعی نیز خرگوش‌ها، غذای دلخواه پلنگ‌ها هستند بنابراین این گونه جانوری طارم به لحاظ وجود طعمه به اندازه کافی و وافر، در شکار و تغذیه خود با مشکل مواجه نیست.

 

به گفته یکی از کارشناسان حفاظت محیط زیست استان زنجان، مناطق شکار ممنوع خرمنه سر و فیله خاصه و حفاظت شده سرخ آباد طارم و بخشی از منطقه شکار ممنوع خراسانلو در شهرستان ابهر، زیستگاه اصلی این گونه جانوری کمیاب و زیبا است و محیط بانان، این مناطق را با دقت و حساسیت بالا، مدام پایش و رصد شده و از ورود دام های اهلی نیز به قلمرو این جانور جلوگیری می کنند تا تعارض میان انسان و پلنگ در این استان به وجود نیاید.

شکست یخچال طبیعی در هند؛ امید برای نجات ده‌ها کارگر محبوس در تونل کمرنگ شد + ویدیو

با گذشت سه روز از فاجعه شکست یک یخچال طبیعی در کوهپایه‌های هیمالیا در شمال هند و جاری شدن سیل، امیدها برای نجات جان بازماندگان احتمالی این حادثه کمرنگ شده است.

ادامه »

جهان, خبر, کارگری, محیط زیست, هندوستان

عزمی برای گشودن بخت بختگان نیست

یک از اهالی روستای محمدآباد شهرستان استهبان، از روستاهای همجوار دریاچه بختگان، در یادداشتی به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها، ابعادی از مشکل دریاچه بختگان به عنوان یکی از ۱۱ تالاب مهم استان فارس و دومین تالاب بزرگ ایران، را بیان کرده است.

ادامه »

اجتماعی, ایران, محیط زیست, مقاله

کشاورزی جهان در خطر نابودی بر اثر تغییرات اقلیمی

زمین های کشاورزی کوچک که حدود ۹۰ درصد از ۵۷۰ میلیون زمین کشاورزی جهان را تشکیل می‌دهند به ویژه در مقابل تغییرات آب و هوایی فصلی آسیب پذیر هستند. زمین‌هایی که خانواده‌ها طی نسل‌ها از آنها استفاده کرده‌اند ممکن است ناگهان غیرقابل کشت شوند.

ادامه »

اجتماعی, استرالیا, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خبر, گواتمالا, محیط زیست