توصیه لوکزامبورگ به اتحادیه اروپا: فلسطین را به رسمیت بشناسید!

وزیر خارجه لوکزامبورگ به اتحادیه اروپا توصیه کرده است که دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد. موضع اتحادیه اروپا یکدست نیست، اما فرانسه می‌تواند نقش پیشگام را ایفا کند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, جهان, چک, خبر, رومانی, فرانسه, فلسطین, لهستان, لوکزامبورک

سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به‌رسمیت شناختن اسرائیل شد

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین خواستار تعلیق به رسمیت شناختن کشور اسرائیل شد. این موضع‌گیری واکنشی به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

مشاور محمود عباس فاش کرد؛ طرح آمریکا برای برکناری رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «نبیل شعث» مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی از برخی اخبار مبنی بر طرح آمریکا جهت برکناری محمود عباس پرده برداشت.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

شبکه الجزیره: وزیران خارجه اتحادیه عرب خواستار شناسایی کشور فلسطین شدند

شبکه تلویزیونی الجزیره روز یکشنبه گزارش داد که وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در نشست امان پایتخت اردن، خواستار به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن شده اند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

پس از ترکیه، مالزی نیز در بیت‌المقدس شرقی سفارت این کشور در فلسطین را دایر می‌کند

به نقل از مرکز رسانه های بین‌المللی خاورمیانه، احمد زاهد حمیدی معاون نخست وزیر مالزی در یک نشست خبری از تأسیس سفارت این کشور در بیت‌المقدس شرقی خبر داد.

 

معاون نخست وزیر مالزی در ادامه افزود که به دنبال اقدام ترکیه، کابینه این کشور در چند روز آینده طرح پیشنهادی را با این موضوع به نجیب رزاق نخست وزیر ارائه داده تا تصمیم گیری و به زودی آنرا اجرایی نماید.

 

لازم به ذکر است، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌ جمهور ترکیه یکشنبه ۲۶ آذر ماه سال جاری در اظهاراتی اعلام کرد که آنکارا بیت‌المقدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت شناخته و در آن سفارت این کشور را افتتاح خواهد کرد.

 

شایان ذکر است، مجمع عمومی سازمان ملل روز ۲۱ دسامبر سال جاری میلادی با ۱۲۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۳۵ رأی ممتنع، پیش‌نویس قطعنامه مربوط به وضعیت بیت‌المقدس را به تصویب رساند.

 

کشورهای مخالف با این قطعنامه، آمریکا، گواتمالا، هندوراس، جزایر مارشال، میکرونزی، نائورو، پالائو، توگو و اسرائیل بودند.

 

بر اساس این قطعنامه، مجمع عمومی سازمان ملل، بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نشناخت.

 

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۶ دسامبر سال جاری میلادی (۱۵ آذر ماه) اعلام کرده بود که قصد دارد سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل کند و آن را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل معرفی کند.

 

 

این در حالی است که گواتمالا سفارتش در اسرائیل را از تل‌آویو به بیت‌المقدس اشغالی منتقل می‌کند

 

به گزارش «اسکای‌نیوز»، ۳ روز پس از رای قاطع مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصمیم خودسرانه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا درباره بیت‌المقدس اشغالی، «جیمی مورالس» رئیس‌جمهوری گواتمالا اعلام کرد که دستوراتی به وزارت خارجه گواتمالا داده است تا روند انتقال سفارتخانه این کشور در اسرائیل را از تل‌آویو به بیت‌المقدس آغاز کند.

 

بدین ترتیب مورالس اولین رئیس‌جمهوری یک کشوری می‌شود که از موضع جنجالی دولت ترامپ درباره شهر بیت‌المقدس اشغالی حمایت می‌کند.

 

رئیس‌جمهوری گواتمالا در حساب کاربری خود در فیس‌بوک نوشت که بعد از گفت‌وگوی تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل در روز یکشنبه، تصمیم انتقال سفارت از تل‌آویو را اتخاذ کرده است.

 

مورالس نوشت: «یکی از موضوعات بسیار مهم بازگشت سفارت گواتمالا از تل‌آویو به بیت‌المقدس بود، و این امر امروز شدنی‌ست.»

 

وی افزود: «به همین دلیل به شما اعلام می‌کنم که دستوراتی به وزارت خارجه داده‌ام تا هماهنگی‌های ویژه و لازم برای تحقق این امر را صورت دهد.»

 

گواتمالا یکی از ۷ کشوری بود که در کنار آمریکا و اسرائیل، به قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل رای منفی داده بود.

 

به این ترتیب، گواتمالا دومین کشوری است که بعد از آمریکا روند انتقال سفارتش به بیت‌المقدس اشغالی را آغاز کرده است؛ ولی مشخص نیست که این انتقال چه زمانی آغاز خواهد شد، اما این تصمیم، گواتمالا را در برابر اجماع بین‌المللی قرار می‌دهد که شرق بیت‌المقدس را همچنان تحت اشغال نظامی اسرائیل می‌داند و یک بیت المقدس «یکپارچه» را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نمی‌شناسد.

مهر، تسنیم

مقام پیشین پلیس اسرائیل: حکم اتهامات نتانیاهو زلزله‌ای بر پا خواهد کرد

به نقل از جروزالم پُست، مقام پیشین در پلیس اسراییل در اظهاراتی اعلام کرد: در صورت اعلام شدن حکم اتهامات فساد مالی بنیامین نتانیاهو زلزله‌ ای شدید در اسرائیل بر پا خواهد شد.   بر اساس اعلام این منبع خبری تا کنون نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ۷ بار به اتهام فساد مالی در پرونده های

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین

مشاور عباس از پیشنهاد چین و روسیه برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه خبر داد

به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، نبیل شعث، مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در امور روابط بین‌الملل گفت: روسیه و چین طی دیدارهایشان با هیئت فلسطین بر لزوم برگزاری نشست مقدماتی برای بررسی مکانیزم جدید روند صلح در چارچوب بین‌المللی تأکید کرده‌اند.   وی بر اهمیت این دیدارها و آمادگی کامل روسیه با چین و

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, فلسطین

کشور افریقایی بوتسوانا تهدید آمریکا به‌منظور مرعوب‌کردن کشورهای ضعیف را محکوم کرد

خبرگزاری «آل آفریکا» روز شنبه گزارش کرد، کشورآفریقایی بوتسوانا اقدام آمریکا در ارسال نامه تهدید آمیز علیه کشورهای ضعیف از جمله بوتوسوانا را برای جلب رای آنها در سازمان ملل به نفع واشنگتن به منظور به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل را محکوم کرد.   این خبرگزاری افزود ، دولت بوتسوانا روز شنبه

ادامه »

اسراییل, امریکا, بوتسوانا, جهان, خبر, فلسطین

تظاهرات در تل‌آویو و بیت‌المقدس علیه فساد کابینه «بنیامین نتانیاهو»

ده‌ها هزار نفر از ساکنین تل‌آویو شامگاه شنبه در اعتراض به فساد دولتی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل و کابینه‌اش برای چهارمین هفته پیاپی به خیابان‌های این شهر آمده و تظاهرات کردند.   به نوشته وبگاه روزنامه «جروزالم پست» معترضان در این تظاهرات که برای اولین بار راست‌گرایان اسرائیلی نیز در آن حضور داشتند، خواستار

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, فساد