چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

 

این روزنامه معتبر چینی خاطر نشان کرده است که نقض تعهدات بین المللی از سوی ترامپ امری عادی است و او پیشتر معاهدات بین المللی دیگری را هم نادیده گرفته و کنار گذاشته است.

 

چاینا دیلی از سال 1981 تا کنون به زبان انگلیسی در چین منتشر می شود و تیراژ ان بین 500 هزار تا یک میلیون نسخه در روز متغیر است این نشریه بیشتر مواضع دولت و حاکمیت چین را به زبان انگلیسی برای مخاطبان خارج از کشور منتشر می کند.

 

پیمان شکنی و نقض توافق هسته ای سال 2015 که رسانه های آمریکایی سعی دارند با عنوان « خروج آمریکا از توافق هسته ای » بار مثبتی به آن بدهند از سوی وزارت خارجه چین و رسانه های این کشور مورد هجمه قرار گرفته و پکن در بیانیه ای این کار را باعث تاسف دانسته است.

 

نشریه چینی می نویسد: ترامپ نه فقط یک توافق مهم دیگر را نقض کرد بلکه ثابت کرد که برای تلاش های بین المللی و کوشش سرسختانه کشورهای دیگر برای رسیدن به توافقات بسیار مهم و دیپلماسی اهمیتی قایل نیست.

 

چاینا دیلی با اشاره به اینکه ترامپ ناقض تعهدات بین المللی است، افزود: از زمانی که توافق در سال 2015 حاصل شد بیش از 10 بار آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران به تعهداتش عمل کرده است.

 

این در شرایطی است که آژانس پس از پیمان شکنی ترامپ یک بار دیگر تایید کرد هیچ نقض تعهدی از سوی ایران مشاهده نشده است و تحریم ها علیه تهران بر اساس توافق باید لغو شود.

 

روزنامه چینی تاکید کرده است که ترامپ به دنبال دامن زدن به تنش ها در خاورمیانه است اقدامی که او انجام داده است تنها باعث بی ثباتی بیشتر می شود و برخلاف گفته هایش به هیچ وجه در راستای صلح نیست.

 

چاینا دیلی نوشت : این اولین بار نیست که ترامپ از تعهدات بین المللی تخطی می کند او پیمان بین المللی تحولات اقلیمی پاریس را کنار گذاشت و سپس از توافق ترانس پاسیفیک که 11 عضو دیگر داشت و برخی متحدش بودند، خارج شد.

 

روزنامه چینی می نویسد: ترامپ می گوید که می خواهد سرنوشت و آینده بهتری برای آمریکا رقم بزند اما او و هیچیک از اعضای کابینه اش پیشگو نیست و نمی دانند آینده چه خواهد شد.

 

چاینا دیلی با انتقاد بسیار شدید اللحن از رییس جمهور آمریکا به عنوان یک ناقض پیمان های بین المللی آورده است: توافق هسته ای از زمان شروع خیلی خوب بوده است و همان بهتر که ترامپ آن را به حال خود رها کند.
ایرنا

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی