زاسپکین: احتمال جنگ هسته‌ای/ نهایتا نیروهای ترکیه سوریه را ترک می‌کنند

سفیر روسیه در بیروت با اشاره به تلاش مسکو برای توسعه نقش خود در لبنان تاکید کرد، عملکرد آمریکا در منطقه به گونه‌ای است که جهان را به سوی جنگ سوق می‌دهد.

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, گرجستان, لبنان, هندوستان

لغو صدها پرواز در فرودگاه‌های آلمان همزمان با افزایش اعتصاب‌ها

همزمان با اعتصاب کارمندان امنیتی فرودگاه‌های آلمان به خاطر اختلافات شدید بر سر دستمزدشان، صدها پرواز در هشت فرودگاه آلمان از جمله فرودگاه فرانکفورت که شلوغ‌ترین فرودگاه این کشور محسوب می‌شود، امروز سه‌شنبه لغو شد.

ادامه »

المان, جهان, خبر, غرب اروپا, کارگری

مخالفت رهبر حزب کارگر انگلیس با رفراندوم مجدد بریگزیت

در حالی که مجلس عوام بریتانیا فردا سه‌شنبه رای‌گیری را بر سر توافق بریگزیت پیشنهادی ترزا می، نخست وزیر این کشور برگزار می‌کند، حزب کارگر بریتانیا اعلام کرد که با خروج این کشور بدون توافق با اتحادیه اروپا مخالف است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, انگلستان, ایرلند, جهان, خبر, غرب اروپا

هزاران نفر در برلین یاد رزا لوکزمبورگ و کارل لیبکنشت را گرامی داشتند

دو رهبر سوسیالیست‌های آلمان صد سال پیش، در ژانویه ۱۹۱۹، به قتل رسیدند. هزاران نفر در خیابان‌های برلین، پایتخت آلمان، راهپیمایی کردند و یاد رزا لوکزمبورگ و کارل لیبکنشت را گرامی داشتند.

ادامه »

المان, جهان, خبر, غرب اروپا, یادنامه

پاریس از دونالد ترامپ خواست که در سیاست داخلی فرانسه دخالت نکند

به دنبال پیام‌های طعنه‌آمیز و انتقادهای دونالد ترامپ از دولت فرانسه، “ژان ایو لودریان” وزیر امور خارجۀ فرانسه از رئیس جمهوری آمریکا خواست که در امور داخلی این کشور مداخله نکند. دونالد ترامپ تاکنون چند بار از سیاست‌های امانوئل ماکرون انتقاد کرده و جنبش “جلیقه زردها” را ناشی از جهت‌گیری‌های اشتباه دولت فرانسه دانسته است.

 

روز یکشنبه ٩ دسامبر/ ١٨ آذر، “ژان ایو لودریان” در یک برنامۀ تلویزیونی و رادیویی گفت: «این را خطاب به دونالد ترامپ می‌گویم و رئیس جمهوری (امانوئل ماکرون) هم همین حرف را می‌زند: ما در بحث‌های آمریکایی موضع‌گیری نمی‌کنیم، شما هم بگذارید که ما در مقام یک ملت، زندگی خودمان را بکنیم». او تأکید کرد که «ما ملاحظات خود را دربارۀ سیاست داخلی آمریکا ابراز نمی‌کنیم و مایلیم که این رفتار دوجانبه باشد».

 

روز گذشته (شنبه ٨ دسامبر)، به دنبال تظاهرات “جلیقه زردها” در فرانسه، دونالد ترامپ در پیامی نوشته بود که «امروز، روز بسیار غمگینی است، در تمام فرانسه شورش و تظاهرات است و تظاهرکنندگان شعار می‌دهند: ما ترامپ را می‌خواهیم»…

اما به گفتۀ وزیر امور خارجۀ فرانسه، «جلیقه زردها به زبان انگلیسی شعار نمی‌دهند و تا جایی که من می‌دانم، تصاویری که منتشر شده و در آن آدم‌هایی را می‌بینیم که به نفع ترامپ شعار می‌دهند، تصاویری است مربوط به سفر چند ماه پیش ترامپ به انگلستان».

 

ترامپ قبلاً نیز گفته بود که تظاهرات “جلیقه زردها” نشان می‌دهد که سیاست افزایش بهای سوخت به خاطر آب و هوا، سیاست اشتباهی است.

 

ژان ایو لودریان همچنین از وزیر کشور ایتالیا انتقاد کرد و گفت «او نیز با مشکلات خودش مواجه است و من سرزنش‌ها و درس‌های او را بی‌پاسخ می‌گذارم».

“ماتئو سالوینی”، وزیر کشور راست‌گرای ایتالیا نیز یکی از منتقدان سرسخت امانوئل ماکرون است و تظاهرات فرانسه را نتیجۀ مستقیم سیاست‌های غلط او دانسته است.

شکاف طبقاتی عامل اصلی اعتراض‌های فرانسه است

کارشناس فرانسوی معتقد است که عمیق تر شدن ­شکاف طبقاتی و زیان طبقه متوسط دلیل اصلی شکل گیری تظاهرات و اعتراض های جاری در فرانسه بوده و دولت پاریس هیچ چاره ای ندارد جز اینکه برای این مشکل تا دیر نشده پاسخی ارائه دهد.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, فرانسه, مقاله

کوربین: نخست‌وزیر ما به محمد بن‌سلمان گفته، درباره قتل خاشقچی تحقیق کنید

رهبر حزب اپوزیسیون «کارگر» انگلیس که یکی از منتقدان جدی جنگ یمن و ادامه فروش تسلیحات به عربستان سعودی است، بار دیگر ضمن تکرار انتقادهایش از ریاض به مواضع «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس تاخته و کلیپی در این باره منتشر کرده است.

ادامه »

المان, انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, نروژ, هلند

با یورش پلیس بلژیک به‌«جلیقه زردها» در بروکسل ۱۰۰ نفر از آنان بازداشت شدند

به گزارش یورونیوز، همزمان با تظاهرات جلیقه زردها در پاریس، معترضان به سیاست‌های دولت بلژیک نیز با شمایل مشابه در بروکسل پایتخت این کشور تظاهرات کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, بلژیک, جهان, خبر, هلند

در آخرین تحول؛ اتحادیه کارگری پلیس فرانسه اعلام اعتصاب نامحدود کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اتحادیه کارگری پلیس فرانسه از امروز – شنبه – اعلام اعتصاب نامحدود کرده است. این در حالی است که امروز «جلیقه‌زرد»ها بناست در سراسر پاریس دست به تظاهرات بزنند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه