پارلمان لیبی خواستار اخراج سفیر ایتالیا شد

مجلس نمایندگان لیبی با متهم کردن سفیر ایتالیا در طرابلس به دخالت در امور داخلی این کشور، خواستار اخراج او شد.

 

به گزارش ایرنا، تارنمای «الوسط » لیبی پنجشنبه شب نوشت، کمیته امور خارجی و همکاری های بین المللی مجلس نمایندگان لیبی سخنان «جوسیبی بیرونی » سفیر ایتالیا در لیبی را که خواستار به تعویق انداختن انتخابات در لیبی شده بود ، شدیدا محکوم کرد و آن را بر خلاف عرف دیپلماتیک دانست.

 

این کمیته ، سخنان سفیر ایتالیا را دخالت آشکار در امور داخلی لیبی و نقض حاکمیت ملی این کشور دانست و از وزارت خارجه خواست او را عنصر نامطلوب تلقی کرده و اخراج کند.

 

خبرگزاری آناتولی نیز در این خصوص نوشت، سفیر ایتالیا چند روز پیش در مصاحبه با شبکه «لیبیا روحها الوطن» گفته بود مخالف برگزاری انتخابات در لیبی است و به هر قیمتی پای آن می ایستد.

 

بر اساس اعلام این خبرگزاری، سفیر ایتالیا برخی طرف ها را به اعمال فشار برای زودتر برگزار شدن این انتخابات متهم کرده و گفته بود آن ها می خواهند قدرت را در دست داشته باشند.

 

لیبی در قرن بیستم، به مدت سه دهه مستعمره ایتالیا بود.گفته می شود فرانسه و ایتالیا برای کسب سهم بیشتر از لیبی که سرشار از منابع نفتی است، با هم رقابت می کنند.

 

لیبی از نظر داشتن منابع نفتی ، رتبه نخست را در آفریقا دارد و این منابع از چندین دهه پیش باعث شده است کشورهای زیادی به این کشور آفریقایی واقع در جنوب دریای مدیترانه،چشم داشته باشند. این کشور واقع در شمال آفریقا در بخش نفت با ذخایر اثبات‌ شده 47 میلیارد بشکه، رتبه دهم جهان و رتبه نخست را در قاره آفریقا دارد. 3.5 درصد کل ذخایر نفتی جهان در این کشور قرار دارد.

 

لیبی از سال 2011 و در پی سرنگونی نظام معمر قذافی با مشکل بی ثباتی دست و پنجه نرم می کند.سازمان ملل و برخی کشورهای منطقه تلاش می کنند انتخابات ریاست جمهوری و مجلس در این کشور در 19 آذر برگزار شود اما برخی طرف ها می گویند لیبی برای برگزاری این انتخابات امادگی ندارد و مهم تر از برگزاری انتخابات، پذیرش نتایج آن توسط همه مردم است.

 

اکنون دو دولت موازی در لیبی وجود دارد، نخست دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس که مورد حمایت سازمان ملل است و رهبری آن را «فایز السراج » بر عهده دارد و دوم دولت مستقر در طبرق واقع در شرق لیبی که مجلس نمایندگان از آن حمایت می کند و البته ارتش لیبی تحت فرماندهی «خلیفه حفتر» نیز مورد حمایت این دولت است.

ارتش ملی لیبی: حل بحران کشور، مداخله روسیه و شخص پوتین را می‌طلبد

احمد المسماری، سخنگوی نیروهای نظامی که خود را “ارتش ملی لیبی” می‌دانند، در مصاحبه با خبرگزاری نووستی گفت: حل بحران لیبی مداخله روسیه و شخص ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و دور شدن بازیگران خارجی مثل ترکیه و قطر و ایتالیا از کشور را می‌طلبد. روسیه باید نقش مهمی در این باره ایفا کند.

ادامه »

ایتالیا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, شمال افریقا, قطر, لیبی

السیسی به بحث و جدل‌ها درباره معامله قرن پایان داد

نماینده پارلمان مصر اعلام کرد: مواضع روز گذشته السیسی درباره معامله قرن به بحث و جدل‌ها در این باره پایان داد. السیسی به بحث و جدل‌ها درباره معامله قرن پایان داد   به گزارش افکارنیوز، محمود اسماعیل نماینده پارلمان مصر اعلام کرد: مواضع روز گذشته السیسی درباره معامله قرن به بحث و جدل‌ها در این

ادامه »

اسراییل, جهان, شمال افریقا, فلسطین, مصر

سیسی؛ قاهره از تشکیل کشور فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ میلادی و پایتختی بیت‌المقدس شرقی حمایت می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در ششمین کنفرانس ملی جوانان در دانشگاه قاهره که از تلویزیون این کشور نیز پخش شد، به سوالات حاضران پاسخ داد.   رئیس جمهور مصر در این اظهارات درباره وقایع سوم ژوئیه ۲۰۱۳ اظهار داشت: ارتش مصر علیه دولت مرسی توطئه نکرد، قسم می‌خورم که

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, سوریه, شمال افریقا, فلسطین, مصر

مردم لیبی با اعتراض به اوضاع معیشتی خواستار برکناری فائز السراج، نخست وزیر دولت توافق ملی شدند

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، شهروندان لیبیایی در تظاهرات مسالمت‌آمیز خود شعارهایی علیه شورای ریاستی لیبی سر دادند.

ادامه »

جهان, خبر, شمال افریقا, فساد, فقر, لیبی