پارلمان انگلیس با طرح ‘برگزیت بی‌توافق’ مخالفت کرد

نمایندگان مجلس عوام انگلیس یک روز پس از مخالفت با طرح موردنظر دولت ترزا می درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا، به طرح پیشنهادی دولت در اعلام مخالفت با ‘برگزیت بی توافق’ رأی مثبت دادند.

 

در این رأی‌گیری 321 تن از نمایندگان در مقابل 278 تن دیگر مخالفت خود را با خروج بی توافق از اتحادیه اروپا اعلام کرده و به ‌این ‌ترتیب نخست‌ وزیر انگلیس بایستی طبق اعلام قبلی لایحه تعویق برگزیت را به رأی بگذارد.

 

نمایندگان مجلس همچنین به متممی رای دادند که براساس آن انگلیس تحت هیچ شرایطی بدون رسیدن به توافق از اتحادیه اروپا خارج نشود. این متمم درحالی به تصویب رسید که دولت در متن لایحه اصلی بندی را گنجانده بود که تصریح می کند خروج بی توافق موضع پیش فرض دولت است.

 

بیشتر نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که نمایندگان مجلس با طرح برگزیت بی توافق مخالفت کرده و در رأی‌گیری فردا شب هم به تعویق برگزیت رأی مثبت خواهند داد. با این ‌حال بخش دیگری از این مساله به تصمیم رهبران اتحادیه اروپا برمی‌گردد که با درخواست انگلیس برای تعویق برگزیت موافقت کنند.

 

مقام‌های اروپایی پس از مخالفت پارلمان انگلیس با پیش‌نویس توافقنامه برگزیت تأکید دارند که تعویق برگزیت بایستی توجیه قابل قبولی داشته باشد.

 

سخنگوی رئیس شورای اروپا دیروز اعلام کرد که این اتحادیه تمام اقدامات لازم برای توافق با انگلیس را صورت داده است.

 

وی با اشاره به ضمانت‌هایی که بروکسل در سه مقطع مختلف طی سه ماه گذشته برای کسب رضایت پارلمان انگلیس ارائه داده است، رسیدن به راه‌حل جدید را دشوار خواند و افزود: اگر راه‌حلی برای خروج از بن‌بست کنونی وجود دارد بایستی در لندن جست‌وجو کرد.

 

این سخنگو همچنین با اشاره به نزدیک شدن به مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تصریح کرد که نتیجه رأی‌گیری دیشب شانس برگزیت بی توافق را افزایش داده است. در همین پیوند، میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی اتحادیه اروپا هم اظهار کرد که آماده‌سازی برای برگزیت بی توافق بیش از گذشته حائز اهمیت به نظر می‌رسد.

 

در آستانه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پارلمان این کشور روزهای پرحرارتی را پشت سر می‌گذارد. قانون‌گذاران انگلیسی در دو مقطع مختلف با اختلاف رأی بالا، به طرح موردنظر دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا رأی مخالف دادند و به‌این‌ترتیب آینده برگزیت به‌طورجدی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

ایرنا

خشم برلین از نامه تهدید آمیز سفیر آمریکا علیه مشارکت آلمان با هوآوی

صدر اعظم آلمان و سیاستمداران بلند پایه حزب دموکرات مسیحی این کشور هشدارهای امنیتی آمریکا و تهدیدات آن علیه برلین در صورت مشارکت با شرکت چینی هوآوی در پروژه نسل پنجم اینترنت را رد کردند.

ادامه »

استرالیا, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, جهان, چین, روسیه

حذف دولت بریتانیا از روند تصمیم‌گیری درباره بریگزیت / کوربین؛ خواستار برگزاری پیش از موعد انتخابات شد

پس از شکست مجدد ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در کسب توافق اکثریت نمایندگان پارلمان بریتانیا، تصمیم‌گیری بر سر گام‌های بعدی مربوط به برگزیت برعهده پارلمان خواهد بود. احتمال به تعویق افتادن مهلت برگزیت افزایش یافته است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ایتالیا, جهان, خبر, فرانسه

کوربین در نشست پارلمان؛ برای رای ندادن به توافق برگزیت دلیل کافی داریم

جرمی کوربین رهبر حزب اپوزیسیون پارلمان انگلیس در پیامی توئیتری توافق مکملی را که روز گذشته میان لندن و اتحادیه اروپا حاصل شد، زیر سوال برد و نواقص آن را دلیلی برای مخالفت با توافق برگزیتی عنوان کرد که قرار است امروز برای بار دوم از ماه ژانویه به این سوی، در مجلس عوام به

ادامه »

اتحادیه اروپا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا