واردات نفتی کره جنوبی از ایران برای چهارمین ماه متوالی به صفر رسید

به نقل از اس اند پی گلوبال، براساس اطلاعاتی که توسط گمرک کره جنوبی منتشر شده است، سئول به مدت چهار ماه به دلیل اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه تهران، نفتی از تهران خریداری و وارد نکرده است.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, شرق آسیا, عربستان سعودی, کره جنوبی

پولتیکو: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا اواسط ماه ژانویه راه‌اندازی می‌شود

پولتیکو نوشت: با وجود افزایش تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا گامی به سوی تاسیس مکانیسم تسریع تجارت با ایران نزدیک تر شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

سفیر آمریکا بار دیگر آلمان را تهدید کرد

روزنامه بیلد ام زونتاگ در شماره امروز خود با اشاره به تکرار درخواست «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین مبنی بر عدم حمایت آلمان از پروژه گازی نورد استریم ۲ نوشت: گرنل با ارسال نامه ای به کمپانی های تجاری آلمان از آنها خواست تا به حمایت های خود از تحقق و پیشبرد پروژه نورد

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خبر, روسیه

سازوکار مالی اروپا

روزنامه بهار، ۱۰ آذرماه، در مطلبی خبری به‌نقل از عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه، نوشت: “ما تا کنون اراده سیاسی در کشورهای اروپایی را شاهد بوده‌ایم و نشانه‌ای نداریم که خلاف این اراده باشد البته آن‌ها هنوز موفق نشده‌اند که راه‌حل‌های عملیاتی موردنیاز برای منافع ایــران را در برجام طراحی

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, مقاله

کالاهای آمریکایی در معرض تحریم مردم چین

بررسی شبکه های اجتماعی و فضای عمومی چین نشان می‌دهد به دنبال دستگیری ‘منگ وانژو’ مدیر ارشد مالی شرکت چینی ‘هوآوی’ از سوی کانادا و با خواست آمریکا، اقبال مردم چین به «تحریم کالاهای آمریکایی» و «خرید تلفن های همراه» ساخت هواوی بیشتر شده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, تحریم, جهان, چین, کانادا

تحت فشار امریکا؛ پارلمان اروپا خواستار توقف پروژه خط لوله روسیه – اروپا شد

اعضای پارلمان اروپا توقف پروژه خط لوله نورد استریم 2 که انتقال سالانه 55 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی روسیه به اروپا را هدف قرار می دهد، خواستار شدند.

 

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری روسی اسپوتنیک، اعضای پارلمان اروپا به تصویب قطعنامه ای رای دادند که خواستار لغو پروژه نورد استریم 2 است.

 

این اقدامِ اعضای پارلمان اروپا بعد ازمحکومیت این پروژه در مجلس نمایندگان آمریکا رخ داد. مجلس نمایندگان آمریکا این سرمایه گذاری را «گامی به عقب در امنیت انرژی اروپا و منافع آمریکا توصیف و از تحریم آن حمایت کرد.»

 

به نوشته اسپوتنیک، این اولین بار نیست که این پروژه توسط قانونگذاران آمریکایی مورد انتقاد قرار می گیرد.

 

بعد از حوادث اتفاقات تنگه کِرچ که سه کشتی اوکراینی به دلیل نقض مرز دریایی روسیه توقیف شدند، «مانفرد وبر» نماینده پارلمان اروپا از آلمان که از مخالفان دیرینه پروژه نورداستریم 2 است، از اروپا خواست سرمایه گذاری درباره این خط لوله را بازنگری کند.

 

«سندرا کالنیته» از لتونی سپس، قطعنامه ای را برای برسی در کمیته امور خارجی پارلمان اروپا تهیه کرد که خواستار اقداماتی با هدف تعلیق این پروژه بود.

 

در پیش نویس این قطعنامه تاکید می شود که «روسیه و اتحادیه اروپا شرکای اصلی کلیدی در آینده قابل پیش بینی هستند اما پروژه نورد استریم 2 وابستگی اروپا به گاز روسیه را افزایش و ضمن تهدید بازار داخلی اتحادیه اروپا با سیاست این اتحادیه در بخش انرژی مغایرت دارد. از این رو این پروژه باید متوقف شود.»

 

مجلس نمایندگان آمریکا که هنوز بعد از انتخابات میان دوره ای کنگره رسما کار خود را آغاز نکرده است در اقدامی نمادین قطعنامه ای را در محکومیت نورد استریم 2 تصویب کردند و از کشورهای اتحادیه اروپا خواستند این پروژه را متوقف کند.

 

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین، قطعنامه آمریکایی را نشانه دیگری از اقدامات «نادرست و غیرقابل قبول» توصیف کرد و آن را تلاش برای مانع تراشی در مقابل اجرای یک پروژه سراسر تجاری دانست.

 

هر دوی این قطعنامه به دنبال اظهارات هفته گذشته «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا صادر شدند. بولتون گفت واشنگن برخی گزینه ها را برای توقف ساخت خط لوله مذکور روی میز دارد.

 

نورد استریم 2 یک سرمایه گذاری مشترک بین شرکت گازپروم روسیه و شرکت های فرانسوی، اتریشی، هلندی انگلیسی و آلمانی است که با عبور از دریای بالتیک و دور زدن اوکراین گاز روسیه را به اروپا منتقل می کند.

 

برخی کشورهای اروپایی از این پروژه استقبال کرده اند و برخی دیگر از جمله اوکراین، لهستان، کشورهای حوزه بالتیک و نیز آمریکا با آن مخالفت کرده اند.
ایرنا

فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کردند

یک روزنامه آلمانی گزارش داد که برلین و پاریس درباره سازوکار مالی ویژه برای ایران به توافق رسیدند و به زودی با راه اندازی این نهاد، ۹ کشور اروپایی به آن می پیوندند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اسپانیا, اقتصادی, المان, امریکا, ایتالیا, ایران, بلژیک, تحریم, جهان, چین, خبر, فرانسه, لوکزامبورک, هلند

یک شرکت نوپای فرانسوی ١۶ نفت‌کش رادار گریز ایران را ردیابی کرده است

به گزارش شرکت نوپا یا استارت-‌آپ فرانسوی “کِررُس*”، جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش به استفاده از نفت‌کش‌های رادار گریز برای مقابله با اِعمال تحریم‌های آمریکا متوسل می‌شود. این شرکت اخیراً ١۶ نفت‌کش رادار گریز ایران را ردیابی کرده است.

ادامه »

ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

شرکت معروف بیمه “مونیخ ری” به فعالیت خود در ایران پایان داد

به دلیل دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران شرکت بیمه “مونیخ ری” به فعالیت خود در ایران خاتمه داد. این شرکت با “بیمه سامان” در بخش‌های اتکایی، انتقال فناوری و انتقال آموزش قرارداد امضا کرده بود.

ادامه »

المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر