در حالیکه آسانژ می‌گوید انگلیس به‌دنبال تحویل او به امریکاست این کشور برای استرداد آسانژ برنامه‌ریزی می‌کند

دولت آمریکا سال گذشته از شکایت بر علیه جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس خبر داده بود و بعد از مدتی اف بی آی از آغاز تحقیقات بر علیه این سایت خبر داد که ابعاد شگفت‌آوری از آن فاش شده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, ویکی‌لیکس

ویکی‌لیکس برخی اخبار درباره جولیان آسانژ را رد کرد

سایت افشاگر ویکی لیکس ضمن رد برخی اخبار درباره ‘جولیان آسانژ’ بنیانگذار ویکی لیکس، به خبرنگاران توصیه کرد که درباره 140 موضوع ‘دروغ و افتراآمیز’ در مورد وی خبر و گزارش تهیه نکنند.

 

به گزارش رویترز، هنوز مشخص نیست که چه عاملی سبب شده که این توصیه ها برای رسانه ها اعلام شود اما ویکی لیکس بطور مشخص از روزنامه انگلیسی ‘گاردین’ برای انتشار یک ‘گزارش جعلی’ درباره آسانژ نام برد.

 

گاردین روز گذشته (یکشنبه) به درخواست رویترز برای واکنش در این زمینه پاسخ نداد.

 

جولیان آسانژ اهل استرالیا که از ژوئن 2012 تا کنون در سفارت اکوادر در لندن پناهنده شده، سایت ویکی لیکس را به عنوان کانالی برای انتشار اطلاعات محرمانه از منابع گمنام راه اندازی کرد.

 

او از نظر برخی ها به خاطر انتشار آنچه هوادارانش افشای سوءاستفاده دولت‌ها از قدرت می دانند و همچنین حمایت از آزادی بیان، یک قهرمان است اما از نظر برخی دیگر او یک شورشی است که امنیت آمریکا را مخدوش کرده است.

 

ویکی لیکس با انتشار صدها هزار سند دیپلماتیک محرمانه که دیدگاه های به شدت انتقادی آمریکا از رهبران جهان از ولادیمیر پوتین گرفته تا اعضای خاندان پادشاهی عربستان را بر ملا می کرد، موجب خشم واشنگتن شد.

 

ویکی لیکس در یک ایمیل برای رسانه ها با علامت محرمانه نوشت: یک فضای فراگیر از ادعاهای نادرست درباره ویکی لیکس و جولیان آسانژ وجود دارد و بنابراین روزنامه نگاران و رسانه ها یک مسوولیت روشن دارند که حقیقت مطالب را از منابع دست اول بررسی کنند تا اطمینان یابند دروغ ها و اتهام ها درباره ویکی لیکس یا جولیان آسانژ را گسترش نمی دهند.

 

ویکی لیکس به درخواست های مکرر برای اظهار نظر پاسخ نداد.

 

این ایمیل پنج هزار کلمه ای شامل 140 اظهارنظر است که به گفته ویکی لیکس دروغ و اتهام آمیز هستند از جمله این اظهارنظر که آسانژ مامور یا افسر سازمان های اطلاعاتی بوده است.

 

ویکلی لیکس همچنین اعلام کرد، بیان اینکه آسانژ 47 ساله پیشتر در استخدام دولت روسیه بوده یا به دولت روسیه، کرملین یا شخص پوتین نزدیک بوده، دروغ است.

 

سایر ادعاهایی که ویکلی لیکس بر دروغ بودن آنها تاکید کرده شامل موارد شخصی تر است مانند اینکه آسانژ موهایش را رنگ می کند، او یک هکر است یا بهداشت شخصی او ضعیف است.

 

آسانژ در اوایل سال 2010 میلادی زمانی که ویکی لیکس یک ویدئوی محرمانه ارتش آمریکا درباره حمله بالگردهای آپاچی و کشتن چندین نفر در بغداد را منتشر کرد، در راس اخبار قرار گرفت.

 

ویکی لیکس در همان سال، 90 هزار سند محرمانه درباره عملیات نظامی آمریکا در افغانستان و در پی آن حدود 400 هزار گزارش داخلی ارتش آمریکا درباره عملیات در عراق را منتشر کرد.
ایرنا

چین خواستار توضیح آمریکا در ارتباط با خرید تجهیزات جاسوسی شد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه چین با اننتشار بیانیه‌ای خواستار توضیح آمریکا در ارتباط با خرید تجهیزات جاسوسی در سفارت‌خانه‌های این کشور شد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, ویکی‌لیکس

درخواست سازمان ملل از انگلیس برای خروج آزادانه آسانژ از سفارت اکوادور

کارشناسان حقوقی سازمان ملل از مسئولان انگلیس خواسته‌اند که به بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس اجازه دهند سفارت اکوادور در لندن را بدون هراس از دستگیری یا استرداد ترک کند.

ادامه »

اکوادور, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, ویکی‌لیکس

آسانژ توافق اکوادور برای پایان دادن به اقامتش در سفارتخانه این کشور در لندن را رد کرد

وکیل جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس اعلام کرد، توافق اعلام شده از سوی رئیس جمهوری اکوادور برای پایان دادن به اقامت آسانژ در سفارت این کشور در لندن قابل قبول نیست.   به گزارش ایسنا، بری پولاک، وکیل جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس به روزنامه تلگراف تصریح کرد: این کاملا صحبت غلطی

ادامه »

اکوادور, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, ویکی‌لیکس

برای ژولين آسانژ

روز ١٦ نوامبر، جيم آکوستا، با کبکبه و دبدبه، لبخند بر لب، احاطه شده توسط حدود پنجاه عکاس و فيلمبردار مجددا به داخل کاخ سفيد قدم گذاشت. چند روز قبل مجوز روزنامه نگاری وی برای شبکه CNN لغو شده بود، اما دستگاه قضايی ايالات متحده دونالد ترامپ را مجبور به لغو اين تصمیم کرد.

ادامه »

اکوادور, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, روسیه, ویکی‌لیکس