ویدیویی تاریخی و رنگی از کنفرانس تهران ۲۸ نوامبر ۱۹۴۳

کنفرانس تهران از ۲۸ نوامبر تا اول دسامبر ۱۹۴۳ در تهران با حضور استالین، چرچیل و روزولت تشکیل شد. در این کنفرانس تصمیم گرفته شد که جبهه دوم را در اروپای غربی ( ونه در منطقه مدیترانه، آنچنان که چرچیل پا فشاری می‌کرد) در ماه مه سال ۱۹۴۴ گشوده شود.

 

در شب ۲۹ نوامبر سران سه کشور شوروی، بریتانیا و امریکا یک شام دوستانه با هم در محوطه سفارت شوروی در تهران ترتیب دادند؛ در این ضیافت چرچیل یک شمشیر سلطنتی به استالین داد و آن را به مردم استالینگراد و سربازان روسی که برای دفاع از شهر استالینگراد جنگیدند هدیه کرد.

 

بر روی تیغه شمشیر این نوشته حک شده است: “هدیه‌ای از پادشاه جرج ششم به مردمِ با قلب فولادینِ استالینگراد به عنوان نشانه‌ای از احترام مردم انگلیسی”.

 

انگلیسی‌ها با مردم ایران چه کردند؟

سال ۱۲۹۶ هجری شمسی، روزنامه رعد می‌نویسد روزانه در تهران هفته ای ۵۲۰ نفر از گرسنگی جان می دهند. به علت ازدیاد اجساد در مرده شورخانه ها اجساد را در گورهای جمعی دفن می‌کنند.   و ادامه را در فیلم مشاهد کنید. . .      

ادامه »

انگلستان, ایران, تاریخ, حقوق بشر

روس‌ها یاد قربانیان لنینگراد را پس از 75 سال گرامی داشتند

یاد صدها هزار قربانی محاصره شهر لنینگراد (سن پترزبورگ فعلی) در مراسمی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی آن از محاصره نیروهای آلمان نازی در پایتخت فرهنگی روسیه گرامی داشته شد.

ادامه »

المان, تاریخ, جهان, روسیه, یادنامه