ویتنام سریع‌ترین رشد اقتصادی درجنوب شرق آسیا را ثبت کرد

ویتنام در سال ۲۰۱۸ میلادی با رشد اقتصادی بیش از ۷ درصد بالاترین میزان رشد را در میان ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا و یکی از سریعترین جهش های اقتصادی در این قاره را به خود اختصاص داد.

 

به نقل از رسانه های آسیایی، ویتنام در جنوب شرق آسیا با نرخ رشد اقتصادی ۷.۰۸ در سال جاری میلادی ، به بالاترین رشد خود در یک دهه اخیر نیز دست یافته است.

 

به گزارش نشریه فوربز، این کشور یکی از باسابقه ترین رشدهای اقتصادی پرسرعت آسیا را دستکم در یک دهه اخیر به نام خود ثبت کرده است.

 

بر این اساس، ویتنام در ۵ سال اخیر ، سالانه شاهد رشد ۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی نیز بوده و رقم آن در سال جاری میلادی به 202 میلیارد دلار افزایش یافته است.

 

این کشور با تقویت و افزایش صادرات کالاهای تولید شده ارزان قیمت خود در بخش پوشاک وگوشی و فناوری های موبایلی و همچنین پردازنده های رایانه ای به بالاترین و سریع ترین رشد اقتصادی در ۱۰ ساله گذشته رسیده است.

 

به گزارش اداره آمار عمومی ویتنام در هانوی،بخش های پردازش و تولید، دو نقطه درخشان با سهم عمده در روند رشد اقتصادی این کشور بوده است.

 

ویتنام درصدد است تا سال ۲۰۱۵، بزرگترین گام خود را در صنعت خودروسازی ملی بردارد و باتقویت این بخش به جمع تولید و صادر کنندگان اصلی خودرو در جنوب شرق آسیا نیز تبدیل شود.

 

ویتنام پست دراین باره نوشت: وین فاست Vinfast ، شرکت خودرو سازی اصلی ویتنام بوده که بخش اصلی آن متعلق به بخش خصوصی است.

 

با این وجود بانک جهانی به ویتنام هشدار داده که در صورتی که در دو سال آینده با اقدام های درخور از اقتصاد خود حمایت نکند، از جنگ اقتصادی برافروخته شده میان آمریکا و چین آثار منفی خواهد دید که ممکن است از سرعت رشد اقتصادی آن بکاهد.

 

کارشناسان نشریه اقتصاد بین الملل فوربز همچنین تاکید کردند که ویتنام به رغم برخورداری از سیاست اقتصاد باز درصدد است باید با حفظ یک سیاست مالی- پولی موثرو منعطف، از شوک ها و نوسات مهم در نرخ ارز و کمبود منابع مالی در تولید داخلی حمایت کند.

 

جنگ تجاری بین آمریکا و چین درسال ۲۰۱۸ موجب ناامیدی رشد اقتصادی در سراسر منطقه جنوب شرق آسیا شده است، زیرا واشنگتن و پکن تعرفه های مالیاتی به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار بر روی کالاهای یکدیگر بسته‌اند.

ایرنا

تداوم جنگ آمریکا علیه مردم ویتنام / اخراج مهاجرانی که ده‌ها سال است در آمریکا زندگی می‌کنند

براساس گزارش منابع خبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که به سیاست‌های تبعیض‌نژادی و ضد مهاجرتی متهم است مدت‌هاست دولت ویتنام را برای استرداد هزاران نفر از مهاجران ویتنامی که بیش از ۲۰ سال در آمریکا زندگی کرده‌اند، تحت فشار قرار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, مکزیک, ویتنام

میراث سمی آمریکا در ویتنام، همچنان قربانی می‌گیرد

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا درحالی امروز از مرکز سابق هوایی این کشور در هوشی مین دیدار کرد که این مرکز به عنوان میراث سمی واشنگتن در جنگ ویتنام دستکم سه میلیون نفر در ویتنام را کشته و یا به سوی بیماری های صعب مانند سرطان و معلولیت ها سوق داده است.

ادامه »

امریکا, تاریخ, جنوب شرق آسیا, جهان, حقوق بشر, ویتنام

فرمانده نیروهای آمریکا در جنگ ویتنام قصد داشت از بمب اتم استفاده کند

اسناد و مدارک افشا شده نشان می‌دهد که فرمانده نیروهای آمریکایی در جریان جنگ ویتنام یک برنامه محرمانه را برای استفاده از کلاهک‌های اتمی علیه کمونیست‌ها در شمال این کشور طراحی کرده بود که توسط لیندون جانسون، رئیس جمهور وقت آمریکا متوقف شد.

ادامه »

امریکا, تاریخ, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, خبر, ویتنام