مخالفان برنامه ریاضت اقتصادی دولت آرژانتین به خیابان‌ها آمدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نخستین دور از اعتراضات برنامه ریزی شده علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت و افزایش هزینه خدمات عمومی، ده ها هزار آرژانتینی در خیابانهای بوئنس آیرس تظاهرات کردند.

ادامه »

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر

رئیس‌جمهوری مکزیک: دیوار مرزی موضوع داخلی آمریکا است/ با ترامپ مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش اسپوتنیک، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» (Andres Manuel Lopez Obrador) رئیس جمهوری مکزیک امروز چهارشنبه اعلام کرد که حاضر نیست در نشستی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رایزنی درباره دیوار مرزی میان دو کشور بپردازد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک

وزیر دفاع ونزوئلا اظهارنظر تیلرسون را محکوم کرد/ مخالفت ۵۰ سازمان در مکزیک با سیاست‌های آمریکا

به گزارش شبکه تله سور، وزیر دفاع ونزوئلا روز گذشته اعلام کرد: نیروهای مسلح ونزوئلا با قاطعیت اظهارات تاسف آور اخیر وزیر خارجه آمریکا در مورد اقدامات ارتش ونزوئلا علیه دولت نیکلاس مادورو را محکوم کرد

 

‘ ولادیمیر پادرینو’ وزیر دفاع ونزوئلا این مطالب را در واکنش به اظهارات اخیر رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا درباره احتمال کودتای نظامی در ونزوئلا اعلام کرد.

 

پادرینو خاطر نشان کرد: اعضای نیروهای مسلح ونزوئلا به شدت اظهارات مداخله جویانه وزیر خارجه ونزوئلا را محکوم می کند. زمانیکه فردی نیروهای مسلح را به سرنگونی دولت آن کشور دعوت می کند، این نشان دهنده عدم احترام برای آن کشور است.

 

وزیر دفاع ونزوئلا در ادامه ضمن اعلام حمایت از دولت نیکلس مادورو رئیس جمهوری این کشور عنوان کرد: کشورهای زیادی در جهان با سابقه طولانی از اقدامات و عملیات های مخفیانه، تبلیغات جنگی، محاصره اقتصادی و مداخله های نظامی مستقیم از سوی دولت آمریکا مواجه بوده اند. تهدیدهای احمقانه علیه ونزوئلا نشان می دهد که بار دیگر دولت واشنگتن به بزرگترین عامل خشونت، تبعیض و تحقیر کردن در جهان تبدیل شده است.

 

تیلرسون روز پنجشنبه گفته بود: در تاریخ ونزوئلا و کشورهای آمریکای جنوبی، در برخی زمان ها ارتش به عنوان عامل تغییرات در شرایطی که اوضاع کشوری رو به وخامت بوده، عمل کرده است.

 

این اظهارات وزیر خارجه ونزوئلا در حالی مطرح شده که وزیر از روز گذشته سفرش به چند کشور آمریکای لاتین را آغاز کرده است.

 

شبکه تله سور همچنین در خبری دیگر گزارش داد: نمایندگان بیش از 50 سازمان اجتماعی و سیاسی در مکزیک ضمن محکوم کردن مداخله آمریکا در امور ونزوئلا حمایت خود را از مردم این کشور و دولت مادورو اعلام کردند.

 

این نمایندگان همچنین مخالفت خود را با سفر رکس تیلرسون به مکزیک اعلام کردند و وی را یک عنصر نامطلوب خواندند.

 

ماریا گارسیا یکی از این نمایندگان گفت: لحن تیلرسون پیش از آغاز سفرش به آمریکای لاتین نه تنها لحنی مداخله جویانه بلکه توهین آمیز و تحقیرکننده بود چون وی نماینده دولت ترامپ است.

 

‘رزا ماریا کابررا’ یک عضو مرکز هماهنگی همبستگی با ونزوئلا نیز در این رابطه تصریح کرد: این نوع مداخله‌ها باید از سوی کشورهای آمریکای لاتین محکوم شود. آنها پیشتر با حمله مستقیم تفنگداران دریایی علیه آمریکای لاتین اقدام می‌کردند و اکنون با تحریم و جنگ رسانه‌ای و اقتصادی.

ایرنا

لولا داسیلوا محبوب‌ترین نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری آتی برزیل

به گزارش شبکه یورونیوز، لوا داسیلو رئیس جمهوری سابق برزیل چند ماهی است با چالش مواجهه با اتهام فساد ملی و پولشویی روبرو بوده؛ اتهامی که وی معتقد است با اهداف سیاسی و با هدف ممانعت از حضورش در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی مطرح شده است.

ادامه »

برزیل, جهان, خبر