وزیر امور خارجه انگلیس استعفا کرد / کوربین، اگر می قادر به اداره امور نیست، باید کنار برود

وزیر امور خارجه انگلیس در پی اختلافاتش با دولت انگلیس بر سر خروج از اتحادیه اروپا از سمت خود کناره‌گیری کرد.

 

به نقل از گاردین، بوریس جانسون، رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس، دومین عضو کابینه این کشور است که طی ساعات گذشته اقدام به کناره‌گیری می‌کند.

 

پیش‌تر، دیوید دیویس ارشدترین مقام بریتانیا در مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا، استعفا داد و نخست‌وزیر کشورش را به تضعیف «بریگزیت» از طریق برنامه‌اش برای حفظ روابط نزدیک تجاری با این بلوک سیاسی – اقتصادی متهم کرد.

 

برخی منابع پیش از این گزارش داده بودند، پس از توافق دولت انگلیس بر سر چگونگی اداره مذاکرات بریگزیت با اتحادیه اروپا، ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس تهدید کرده بود که در صورت کارشکنی بوریس جانسون، وی را کنار خواهد گذاشت.

 

یکی از سخنگوهای دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که ترزا می امروز دوشنبه، بعدازظهر استعفای جانسون را پذیرفته است. به گفتۀ این سخنگو، جانشین جانسون به زودی اعلام خواهد شد. بوریس جانسون دو سال تصدی وزارت خارجه انگلیس را بر عهده داشت.

 

استعفای جانسون و دیویس بعد از جلسه سه روز پیش کابینه انگلیس صورت گرفت که در آن سندی برای همکاری نزدیک تجاری با اتحادیه اروپا بعد از خروج کامل از این اتحادیه امضا شد.

 

کناره‌گیری جانسون از کابینه حدود ۳۰ دقیقه قبل از سخنرانی می در پارلمان انگلیس برای تشریح برنامه جدید دولت در ارتباط با خروج بریتانیا از اتحادیه اعلام شد.

 

می در نطق خود در پارلمان به رغم تقدیر از جانسون، اذعان کرد که او و وزیر خارجه‌اش درباره مذاکرات مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اختلاف داشته‌اند.

 

کناره‌گیری دو وزیر مهم کابینه در حالی که تنها ۹ ماه به موعد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی مانده، دولت ترزا می را با خطر جدی روبرو کرده است.

 

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در واکنش به اعلام خبر استعفای بوریس جانسون اعلام کرد، ایده بریگزیت همراه با جانسون کنار نرفته و پایان نیافته است.

 

او در توئیتر نوشته است که سیاست‌مداران می‌آیند و می‌روند اما مشکلاتی که به وجود می‌آورند، جایی نمی‌رود.

 

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفته است که اگر می قادر به اداره امور نیست، باید کنار برود.

 

او نخست‌وزیر انگلیس را به ناتوانی در پیش بردن مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا به دلیل شکاف در میان وزرای کابینه‌اش متهم کرد.

 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز دقایقی بعد از کناره‌گیری جانسون گفت: به یاد دارید که گفتیم این دسیسه چندوجهی پایان خوشی برای دولت ترزا می نخواهد داشت؟ حالا ببینید چه شد. حتی سلطان نامتعارف بودن در سیاست انگلیس هم می‌خواهد از این کشتی شکسته پیاده شود.

ایسنا

گاردین: سفر ترامپ فشار امنیتی و هزینه بالایی بر انگلیس تحمیل می‌کند

روزنامه گاردین روز دوشنبه در گزارشی از بسیج بی‌سابقه نیروهای امنیتی انگلیس برای مقابله با معترضان به سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به این کشور خبر داد و نوشت: سفر دونالد ترامپ فشار بیش ‌از حد و هزینه بالایی را بر دستگاه‌های امنیتی انگلیس تحمیل می کند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

اردوغان ۱۸ هزار تن دیگر از کارکنان دولتی را اخراج کرد

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، یک روز پیش از آغاز به کار رسمی رجب طیب اردوغان به عنوان رییس جمهور سیستم جدید ترکیه، بیش از 18 هزار نفر از کارکنان این کشور از مشاغل دولتی اخراج شدند.

ادامه »

تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

خیزش دوبارهٔ زحمتکشان فرانسه ۵۰ سال پس از رخدادهای مشابه در سال ۱۹۶۸

دقیقاً پنجاه سال پیش در چنین روزهایی در ماه‌های اردیبهشت و خرداد (ماه مه و ژوئن) فرانسه در آتش می‌سوخت. در یکی از پیشرفته‌ترین اقتصادهای سرمایه‌داری جهان، آنچه ”غیرممکن “بود- یعنی چشم‌انداز انقلاب از پایین- ناگهان با نیرویی شگفت‌انگیز، با شور و خشم، رخ داد. دانشجویان و کارگران در صفوف میلیونی به خیابان‌ها آمدند، کارخانه‌ها

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, جهان, غرب اروپا, فرانسه