رئیس شورای سوریه دموکراتیک: حضور آمریکا در شرق سوریه لازم است/ آمریکایی‌ها تا به امروز با ما صادق بوده‌اند

رئیس شورای سوریه دموکراتیک که شاخه نظامی شبه‌نظامیان همپیمان آمریکا محسوب می‌شود، تأکید کرد که حضور آمریکا در شرق سوریه ضروری است.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

ژنرال جوزف دانفورد؛ تصمیم پنتاگون برای تشکیل نیروی محلی ۴۰ هزار نفری در سوریه

ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا از تصمیم وزارت دفاع این کشور برای آموزش نظامی ۳۵ تا ۴۰ هزار نیروی محلی در شرق سوریه خبر داد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

روزنامه «کامرسانت»؛ هدف آمریکا تقسیم خاک سوریه است

رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه تاکید کرد، مسکو اطمینان دارد هدف واشنگتن در سوریه مبارزه با داعش نبوده، بلکه ایجاد منطقه خودمختار از دمشق است و اقدامات آمریکا و ائتلاف بین‌المللی این کشور را در معرض تجزیه قرار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

کشف موشک‌های ساخت آمریکا و ۱۰۰ هزار فشنگ در جنوب سوریه

خبرگزاری رسمی سوریه “سانا” در گزارشی اعلام کرد: یگان‌های متخصص ارتش سوریه در ادامه عملیات تامین امنیت روستاهای آزادشده در منطقه جنوبی ۱۰۰ هزار فشنگ و شماری از موشک‌های ساخت آمریکا از جمله موشک نوع “تاو” در مخفیگاه تروریست‌ها کشف کردند که تروریست‌ها هنگام فرار در منطقه جنوبی جا گذاشته بودند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

وزارت خارجه روسیه: تروریست‌ها در شرق فرات توسط آمریکا تامین مالی می‌شوند

به گزارش روسیاالیوم، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، امروز چهارشنبه، طی کنفرانسی مطبوعاتی، آمریکا را متهم کرد که از توضیح درباره هزاران شورشی مسلح در سوریه که تحت حمایت ائتلاف بین‌المللی هستند، طفره می‌رود.

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «طبق اطلاعات ما، حدود دو تا سه هزار عنصر مسلح، که عمدتا از اتباع کشورهای اروپایی و کشورهای مشترک‌‌المنافع هستند، در شرق فرات مورد حمایت آمریکا هستند؛ آنها حق تردد آزادانه دارند و روزانه سه وعده غذا دریافت می‌کند و تحت مراقبت‌های پزشکی برای حفظ آمادگی‌های جسمانی‌شان هستند.»

 

وی افزود، در سایه تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای عقب‌نشینی آمریکایی‌ها از سوریه «خطرات جدی برای ظهور خلافت داعشی در شرق فرات، مشابه سناریوی عراق، مشاهده می‌شود به گونه‌ای که بعد از خروج سریع نیروهای آمریکایی از این عراق، داعش ظاهر شد.»

 

این دیپلمات روس متذکر شد که دولت آمریکا با حمایت از عناصر مسلح، به اقدامات جنایت‌کارانه آنها مشروعیت می‌دهد.

 

افشاگری شبه‌نظامی سوری از سلاح‌های آمریکایی که به جبهه النصره، شاخه القاعده سوریه رسید

 

یک عضو گروه شبه‌نظامی ضد دولتی سوریه و مشارکت‌کننده سابق در تلاش محرمانه آمریکا برای تسلیح شورشیان سوری فاش کرد که چگونه تسلیحات آمریکایی‌ها برای گروه به اصطلاح “اپوزیسیون میانه‌رو” به دست شاخه سوری القاعده رسیده بود.

 

انس ابراهیم عبید، از فرماندهان ارتش آزاد سوریه که به ابو زاید معروف است به فاکس نیوز گفت: من با جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه ارتباط برقرار کردم تا از من حفاظت کنند و مرا به همراه سربازانم از شمال حلب به غرب حلب اسکورت کنند. در عوض آن، من پنج کامیون و مقادیر زیادی مهمات به آنها دادم.

 

به گفته زاید، او فرمانده یک گروه شبه‌نظامی بود که سال ۲۰۱۵ در ترکیه از سوی ایالات متحده آموزش دید و مسلح شد و بعد عازم سوریه شد. در ابتدا آمریکا قصد داشت تا زاید و نیروهایش را غیر مسلح به سوریه بفرستد و وعده داد که همانجا سلاح به دستشان می‌رساند چرا که گروه قبلی متشکل از حدود ۵۴ شبه‌نظامی اندکی پس از ورود به اراضی سوریه از سوی تروریست‌های النصره شناسایی شده و تمام تسلیحات آمریکایی آنها گرفته شد.

 

پس از اینکه شبه‌نظامیان زاید مسوولان آمریکایی را متقاعد کردند که سلاح در اختیارشان قرار دهند، نیروهای مرزی ترکیه آنها را متوقف کردند و متوجه شدند که به جای پرچم‌های شورشیان پرچم‌های سوریه را همراه دارند! مسوولان آمریکایی مسوولیت این “اشتباه” را پذیرفتند و این گروه نهایتا به سمت سوریه حرکت کرد اما برخی مشکلات روحی منجر شد تا بسیاری از اعضا فرار کنند و زاید به جای ۷۲ تن تنها با ۲۵ نیرو باقی بماند.

 

همین مسائل موجب شد تا زاید با این برنامه قطع رابطه کند و به زادگاهش در غرب حلب بازگردد و از آنجایی که مجبور بود از اراضی تحت کنترل النصره بگذرد، او تصمیم گرفت تا با این گروه تروریستی سازش کند و در عوض عبور امن به آنها سلاح بدهد.

 

این شبه‌نظامی سوری مخالف دولت گفت: وقتی آمریکایی‌ها فهمیدند، خیلی عصبانی شدند و حقوقم را قطع کردند اما این تنها گزینه ما برای عبور از منطقه آنها بود تا کشته نشویم. حدود یکماه پس از این جریان، پنتاگون کلا این برنامه را جمع کرد. با این حال نکته اینجاست که آمریکایی‌ها نمی‌توانند سلاح‌هایشان را پس بگیرند.

 

شبکه خبری فاکس نیوز همچنین به نقل از منابع خود گزارش داد، زاید هم‌اکنون کنترل حجم قابل توجهی تسلیحاتی را در دست دارد که با پول آمریکا خریداری شده و گاها سر از بازار سیاه درمی‌آورد و به تجاری پر زرق و برق تبدیل شده است. از ۲۰۱۳ تا اواسط ۲۰۱۷ آمریکا سلاح و آموزش در اختیار گروه‌های شورشی سوری قرار داد که از طریق برنامه مخفیانه سیا بود و نهایتا دونالد ترامپ در ژوئیه آن را پایان یافته اعلام کرد. سال ۲۰۱۵ آمریکا اذعان کرد حجم بالایی از تسلیحاتی که قرار بود به دست شورشیان “میانه‌رو” بیفتد سر از انبارهای گروه‌های تروریستی درآورده است.
ایسنا، ایلنا

سخنگوی صدر: بدون تکیه بر حمایت کشورهای همسایه پیروز شدیم

فراکسیون “سائرون” بدون تکیه بر “حمایت کشورهای همسایه” در انتخابات پیروز شد، در حالی که دیگر فراکسیون‌های مورد حمایت قرار گرفتند، حمایت از آنها روشن است و من نمی‌خواهم نامشان را فاش کنم.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق

انتشار اسنادی از عملیات‌های محرمانه تفنگداران دریایی آمریکا در سوریه و عراق

به تازگی گزارش‌های متعددی با عنوان “داستان‌های سر به مهر” درباره عملیات‌های محرمانه تفنگداران دریایی آمریکا در سوریه و عراق منتشر شده است.

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق