عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

وزارت خارجه روسیه: تروریست‌ها در شرق فرات توسط آمریکا تامین مالی می‌شوند

به گزارش روسیاالیوم، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، امروز چهارشنبه، طی کنفرانسی مطبوعاتی، آمریکا را متهم کرد که از توضیح درباره هزاران شورشی مسلح در سوریه که تحت حمایت ائتلاف بین‌المللی هستند، طفره می‌رود.

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «طبق اطلاعات ما، حدود دو تا سه هزار عنصر مسلح، که عمدتا از اتباع کشورهای اروپایی و کشورهای مشترک‌‌المنافع هستند، در شرق فرات مورد حمایت آمریکا هستند؛ آنها حق تردد آزادانه دارند و روزانه سه وعده غذا دریافت می‌کند و تحت مراقبت‌های پزشکی برای حفظ آمادگی‌های جسمانی‌شان هستند.»

 

وی افزود، در سایه تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای عقب‌نشینی آمریکایی‌ها از سوریه «خطرات جدی برای ظهور خلافت داعشی در شرق فرات، مشابه سناریوی عراق، مشاهده می‌شود به گونه‌ای که بعد از خروج سریع نیروهای آمریکایی از این عراق، داعش ظاهر شد.»

 

این دیپلمات روس متذکر شد که دولت آمریکا با حمایت از عناصر مسلح، به اقدامات جنایت‌کارانه آنها مشروعیت می‌دهد.

 

افشاگری شبه‌نظامی سوری از سلاح‌های آمریکایی که به جبهه النصره، شاخه القاعده سوریه رسید

 

یک عضو گروه شبه‌نظامی ضد دولتی سوریه و مشارکت‌کننده سابق در تلاش محرمانه آمریکا برای تسلیح شورشیان سوری فاش کرد که چگونه تسلیحات آمریکایی‌ها برای گروه به اصطلاح “اپوزیسیون میانه‌رو” به دست شاخه سوری القاعده رسیده بود.

 

انس ابراهیم عبید، از فرماندهان ارتش آزاد سوریه که به ابو زاید معروف است به فاکس نیوز گفت: من با جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه ارتباط برقرار کردم تا از من حفاظت کنند و مرا به همراه سربازانم از شمال حلب به غرب حلب اسکورت کنند. در عوض آن، من پنج کامیون و مقادیر زیادی مهمات به آنها دادم.

 

به گفته زاید، او فرمانده یک گروه شبه‌نظامی بود که سال ۲۰۱۵ در ترکیه از سوی ایالات متحده آموزش دید و مسلح شد و بعد عازم سوریه شد. در ابتدا آمریکا قصد داشت تا زاید و نیروهایش را غیر مسلح به سوریه بفرستد و وعده داد که همانجا سلاح به دستشان می‌رساند چرا که گروه قبلی متشکل از حدود ۵۴ شبه‌نظامی اندکی پس از ورود به اراضی سوریه از سوی تروریست‌های النصره شناسایی شده و تمام تسلیحات آمریکایی آنها گرفته شد.

 

پس از اینکه شبه‌نظامیان زاید مسوولان آمریکایی را متقاعد کردند که سلاح در اختیارشان قرار دهند، نیروهای مرزی ترکیه آنها را متوقف کردند و متوجه شدند که به جای پرچم‌های شورشیان پرچم‌های سوریه را همراه دارند! مسوولان آمریکایی مسوولیت این “اشتباه” را پذیرفتند و این گروه نهایتا به سمت سوریه حرکت کرد اما برخی مشکلات روحی منجر شد تا بسیاری از اعضا فرار کنند و زاید به جای ۷۲ تن تنها با ۲۵ نیرو باقی بماند.

 

همین مسائل موجب شد تا زاید با این برنامه قطع رابطه کند و به زادگاهش در غرب حلب بازگردد و از آنجایی که مجبور بود از اراضی تحت کنترل النصره بگذرد، او تصمیم گرفت تا با این گروه تروریستی سازش کند و در عوض عبور امن به آنها سلاح بدهد.

 

این شبه‌نظامی سوری مخالف دولت گفت: وقتی آمریکایی‌ها فهمیدند، خیلی عصبانی شدند و حقوقم را قطع کردند اما این تنها گزینه ما برای عبور از منطقه آنها بود تا کشته نشویم. حدود یکماه پس از این جریان، پنتاگون کلا این برنامه را جمع کرد. با این حال نکته اینجاست که آمریکایی‌ها نمی‌توانند سلاح‌هایشان را پس بگیرند.

 

شبکه خبری فاکس نیوز همچنین به نقل از منابع خود گزارش داد، زاید هم‌اکنون کنترل حجم قابل توجهی تسلیحاتی را در دست دارد که با پول آمریکا خریداری شده و گاها سر از بازار سیاه درمی‌آورد و به تجاری پر زرق و برق تبدیل شده است. از ۲۰۱۳ تا اواسط ۲۰۱۷ آمریکا سلاح و آموزش در اختیار گروه‌های شورشی سوری قرار داد که از طریق برنامه مخفیانه سیا بود و نهایتا دونالد ترامپ در ژوئیه آن را پایان یافته اعلام کرد. سال ۲۰۱۵ آمریکا اذعان کرد حجم بالایی از تسلیحاتی که قرار بود به دست شورشیان “میانه‌رو” بیفتد سر از انبارهای گروه‌های تروریستی درآورده است.
ایسنا، ایلنا

سخنگوی صدر: بدون تکیه بر حمایت کشورهای همسایه پیروز شدیم

فراکسیون “سائرون” بدون تکیه بر “حمایت کشورهای همسایه” در انتخابات پیروز شد، در حالی که دیگر فراکسیون‌های مورد حمایت قرار گرفتند، حمایت از آنها روشن است و من نمی‌خواهم نامشان را فاش کنم.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق

انتشار اسنادی از عملیات‌های محرمانه تفنگداران دریایی آمریکا در سوریه و عراق

به تازگی گزارش‌های متعددی با عنوان “داستان‌های سر به مهر” درباره عملیات‌های محرمانه تفنگداران دریایی آمریکا در سوریه و عراق منتشر شده است.

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق