عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

واکنش روسیه به‌اظهار تاسف انگلیس از ادامه حضور بشار اسد رئیس‌جمهور منتخب مردم بر قدرت، علی‌رغم تلاش‌های لندن

سفارت روسیه در لندن، سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره سرنوشت “بشار اسد” و مسئولیت روسیه در ازای روند آتی اوضاع در سوریه را محکوم کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، سفارت روسیه در لندن اعلام کرد که اظهارات “جرمی هانت” وزیر امور خارجه انگلیس که سعی دارد مسئولیت این کشور و متحدانش در قبال مشکلات در سوریه را کاهش دهد، نگران کننده و شک برانگیز است.

 

پیش از این، جرمی هانت در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» ابراز تاسف کرد که “بشار اسد” رئیس جمهوری سوریه به خاطر حمایت روسیه، همچنان قدرت را در این کشور در اختیار دارد و همچنین گفت که روسیه نه تنها حوزه نفوذ جدیدی در سوریه برای خود بوجود آورده، بلکه مسئولیت سنگینی در قبال رخدادها در این کشور دارد.

 

در بیانیه دفتر مطبوعاتی سفارت روسیه تاکید شده است: «ابراز تاسف مقامات رسمی لندن در باره حضور رئیس جمهوری منتخب مردم سوریه در راس قدرت جای تعجب ندارد، چرا که رهبران انگلیس از همان ابتدای آغاز مناقشه نظامی در سوریه، آشکارا از مخالفان مقامات دمشق حمایت کردند. سخنان اخیر جرمی هانت، دلیل دیگری بر این مسئله است که برغم خودداری از درخواست علنی درباره تغییر قدرت حاکمه در سوریه، دولت محافظه کار انگلیس همچنان در این جهت گیری حرکت می‌کند.»

 

سفارت روسیه همچنین اعلام کرده است: «در عین حال اینکه وزیر خارجه انگلیس مسئولیت روند آتی اوضاع در سوریه را به گردن روسیه انداخته است، باعث بدبینی می شود. نباید فراموش کنیم که این دقیقا انگلستان بوده که به همراه متحدین خود سهم قابل ملاحظه‌ای در رنج کشیدن چندین ساله مردم سوریه دارند. کشورهای غربی آشکارا مخالفان بشار اسد را به مقابله مسلحانه با دولت سوریه تشویق کرده و به آنها نوید کمک‌های نظامی داده و بطور عمدی با تمامی ابتکارعمل‌های صلح جویانه مقامات دمشق مخالفت کرده و از حامیان تروریست‌ها و اقدامات تحریک آمیز “کلاه سفیدها” پشتیبانی کردند. در ماه آوریل سال 2018 در حمله هوایی مستقیم به خاک سوریه به بهانه دروغین “حمله شیمیایی” نیروهای دولتی به مردم غیرنظامی شرکت کرده و اکنون نیز سعی دارند هر گونه مسئولیت درباره آینده این کشور جنگ زده را خود دور ساخته و روسیه را مسئول اوضاع آتی در سوریه نشان دهند.»

تسنیم

گروه تروریستی النصره، مناطق تحت تسلط تروریست‌های مورد حمایت ترکیه را ازهم جدا کرد

با تسلط گروه تروریستی تحریرالشام پس از توافق با سران و ریش سفیدان شهر الاتارب در غرب حلب برای ورود به این شهر، برتمام ریف غربی حلب مسلط شد.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

بازگشت هزار پناهجوی سوری به کشورشان طی ۲۴ ساعت گذشته

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، طی شبانه روز گذشته تقریبا هزار پناهجوی سوری از لبنان و اردن، به کشورشان بازگشتند و حدود دو تن مواد غذایی ضروری نیز بین ساکنین اردوگاه “یرموک” در حومه شهر دمشق توزیع شده است.

ادامه »

اردن, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, لبنان

واشنگتن پست؛ احیای بین‌المللی بشار اسد آغاز شده است

“سال ۲۰۱۸ برای رئیس جمهوری بحران‌زده سوریه پایان خوبی داشت. علاوه بر اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه از سوی دونالد ترامپ، بسیاری از کشورهای عربی برای ازسرگیری روابط دوستانه با سوریه ابراز تمایل کرده‌اند”.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتحادیه عرب, اردن, افریقای جنوبی, الجزایر, المان, امارات, امریکا, انگلستان, ایران, برزیل, ترکیه, تونس, جهان, چین, روسیه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, لبنان, مصر, مقاله, هندوستان