موسسات مطالعاتی پکن: چین و اروپا از برجام حراست کنند

شماری از کارشناسان موسسات مطالعاتی و پژوهشی کشور چین معتقدند: پس از «پیمان شکنی ترامپ رییس‌جمهور آمریکا و حرکت او برضد برجام» لازم است که چین و کشورهای اروپایی با همکاری مشترک از این توافق بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌المللی حراست و شبکه‌های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, سوئد

چرا نفت روسیه به جای اروپا به سمت چین سرازیر شده است؟

برخلاف ادعای کارشناسان غربی که علت کاهش انتقال نفت روسیه به بازار اروپا و افزایش صادرات نفت به چین اوضاع سیاسی جهان است، علت ترجیح جهت گیری به سمت شرق، منافع اقتصادی بیشتر شرکت‌های نفتی روسی است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, روسیه

روسیه و چین؛ کابوس به حقیقت پیوسته آمریکا

سیاست خارجی مستقل، عدم وابستگی، رویارویی با غرب و روابط متحدانه بین روسیه و چین، به چالشی جدی برای آمریکا تبدیل شده و برغم انتظار واشنگتن، مسکو و پکن بر سر نفوذ در منطقه آسیای مرکزی دچار اختلاف نشدند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, روسیه, مقاله

فریبرز رئیس‌دانا؛ دولت دست از سیاست‌های ضدکارگری‌اش برنمی‌دارد

فریبرز رئیس‌دانا، صنایع پتروشیمیایی را محرک قدرتمندی برای توسعه و اشتغال‌زایی در ایران می‌داند و رویکردهای دولت به خصوصی‌سازی، صنعت نفت، دستمزدهای کارگران و اشتغال‌زایی را به‌شدت نقد می‌کند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, کارگری, مصاحبه و گفتگو

دادستان کل کشور: در قم عده‌ای روحانی‌نما برای حذف ولایت فقیه از قانون اساسی، تلاش می‌کنند

وی تصریح کرد که دشمن ستون خیمه انقلاب یعنی ولی فقیه را هدف گرفته است و نهاد‌هایی نظیر قوه قضاییه و سپاه و نیروی انتظامی را که در راستای اهداف و سیاست‌های تعیین شده رهبری حرکت می‌کنند، هدف گرفته است

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, سیاسی

واکنش تلافی‌جویانه چین به اقدامات تجاری آمریکا

به گزارش رویترز، دو هفته پس از آن‌که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا دستور اعمال تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی را امضا کرد، پکن برای ۱۲۰ کالای وارداتی از ایالات متحده، تعرفه‌های جدیدی به میزان ۳ میلیارد دلار وضع کرده‌ است.

 

خبرگزاری دولتی چین( شین‌هوا) گزارش داده‌ است، پکن برای ۱۲۰ کالای وارداتی از آمریکا، ۱۵ درصد تعرفه وضع کرده‌است؛ این تعرفه تازه شماری از محصولات از جمله میوه را در بر می‌گیرد. بر هشت مورد کالای دیگر، از جمله گوشت خوک و شراب تعرفه 25 درصدی اعمال کرده است.

 

بیانیه وزارت بازرگانی چین اعلام کرده است این اقدام در واکنش به اقدام قبلی ایالات متحده برای مقابله با واردات فولاد و آلومینیوم از چین انجام شده است.

 

آمریکا ماه گذشته تصمیم گرفت علی رغم اعتراضات جهانی، بر واردات فولاد از برخی از کشورها از جمله چین 25 درصد و بر واردات آلومینیوم نیز 10 درصد تعرفه اعمال کند.

 

وزارت بازرگانی چین گفته است تعرفه‌های جدید از امروز دوشنبه اجرایی خواهند شد.

 

پکن قبلا هشدار داده بود از جنگ تجاری هراسی ندارد و به این اقدام واکنش نشان می دهد.

 

جنگ تجاری چین و آمریکا باعث بیکاری 20 درصدی در هنگ کنگ می شود

 

پال چانموپو’ ارشدترین مقام دارایی هنگ کنگ از اقدامات آمریکا برای افزایش تعرفه بر روی فولاد و آلومینیوم بشدت انتقاد کرد و گفت که یکجانبه گرایی و حمایت های یکجانبه تجاری آمریکا بتدریج دنیا را به مخاطره انداخته است.

 

وی به دلیل وابستگی اقتصادی هنگ کنگ به بازارهای جهانی از جمله مرتبط بودن آن با بازار چین گفت که جنگ تجاری میان چین و آمریکا آثاری بسیار مخرب بر هنگ کنگ به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای مالی آسیا و جهان خواهد داشت.

 

وی گفت بخش های تجاری و لجستیک در هنگ کنگ نزدیک به 730 هزار کارمند و نیروی کار دارند که بیشترین بیکاری را بر اثر نبرد تجاری چین و آمریکا تجربه خواهند کرد.

 

هنگ کنگ دارای روابط تجاری زیادی با آمریکا است در سال 2017 میلادی نزدیک به 35 میلیارد دلار ارزش صادرات این شهر به آمریکا بوده است که ششمین مقصد بزرگ واردات کالاهای هنگ کنگی است.

 

در روزهای اخیر، دولت آمریکا به بهانه کسری تجاری با چین، اقداماتی علیه واردات کالاهای چینی از جمله برنامه اعمال تعرفه 60 میلیارد دلاری در پیش گرفت که با واکنش چین مواجه شد.

افزایش بهای دلار و شکست حکومت ایران در جلب سرمایه‌های خارجی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، قیمت دلار در بازار ارز این کشور از مرز ۵٠٠٠ تومان عبور کرد. ایسنا تصریح کرده است که نوسانات بهای دلار در بازار ارز ایران از دیروز یکشنبه پنجم فروردین ماه شدت گرفته است. به دلیل همین نوسانات صرافی های ایران از فروش دلار و یورو و دیگر ارزهای معتبر

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر

ترامپ، اتحادیه اروپا و شش متحد دیگر آمریکا را از تعرفه فولاد معاف کرد

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اتحادیه اروپا و شش کشور متحد واشنگتن را تا اول مه 2018 (11 اردیبهشت) از اعمال تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا معاف کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ارژانتین, استرالیا, اقتصادی, المان, امریکا, برزیل, جهان, خبر, کانادا, کره جنوبی, مکزیک