واکنش‌ها به اظهارات اشرف غنی مبنی بر «شرم‌آور» خواندن گستردگی فقر در افغانستان

اظهارات رئیس جمهور افغانستان که گفته بود فراگیری و گستردگی فقر در این کشور «شرم آور» است، انتقاداتی را در بین کاربران افغان در فضای مجازی و برخی از مقامات افغان در پی داشته است.

 

«احمدضیا مسعود» نماینده سابق رئیس جمهور افغانستان در واکنش به اظهارات اشرف غنی مبنی بر شرم‌آور خواندن گستردگی فقر در این کشور حکومت وحدت ملی را بی‌کفایت اعلام کرد.

 

اداره ثبت احوال افغانستان اخیرا در گزارشی اعلام کرد که 54 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر قرار دارند.

 

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با استناد به این گزارش گستردگی میزان فقر در این کشور را شرم‌آور خواند.

 

وی در اظهارات خود در تشریح رابطه فقر و ثبات نیز گفته بود: وقتی که فقر از پنجاه درصد بیشتر باشد، جامعه چگونه به ثبات برسد؟ فقر دشمن ثبات است.

 

مسعود نیز در توئیتر خود ضمن انتقاد شدید از این اظهارات رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد: 54 درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند، این گناه کیست؟

 

این مقام سابق افغانستان با بی‌کفایت خواندن دولت این کشور گفت: حکومت باید از بی‌کفایتی و نادانی خود شرم کند؛ فقر اقتصادی موجود نتیجه سیاست‌های غلط اقتصادی دولت است.

 

اظهارات غنی واکنش کاربران افغان در فضای مجازی را نیز در پی داشت.

 

«رحیم» با تاکید بر تقلب در انتخابات توسط تیم اشرف غنی گفت که دولت وی سبب گسترش فقر در افغانستان شده است.

 

نصیر نیز اظهار داشت که در ابتدای آغاز کار حکومت وحدت ملی امیدوار بوده که اشرف غنی به عنوان شخصی متفکر و مطرح در زمینه اقتصاد این کشور را از بحران و بدبختی نجات می‌دهد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

 

حامد کرزی: آمریکا به کشتار مردم در افغانستان پایان دهد

 

رئیس جمهور سابق افغانستان در واکنش به کشتار غیرنظامیان افغان در حملات هوایی آمریکا از واشنگتن خواست تا به عنوان جنگ با تروریسم بمباران خانه‌ها و غیرنظامیان افغان را متوقف کند.

 

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان که به یکی از مهمترین مخالفان آمریکا در این کشور تبدیل شده است.

 

وی در تازه‌ترین اظهاراتش پس از گزارش سازمان ملل و تایید کشته شدن غیرنظامیان افغان در حمله هوایی آمریکا به یک مدرسه مذهبی، از مقامات واشنگتن خواست تا کشتار مردم در این کشور را پایان دهد.

 

دفتر مطبوعاتی کرزی در بیانیه‌ای با اشاره به گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل (یوناما) و تایید کشته و زخمی شدن 107 نفر در حمله هوایی مشترک نیروهای آمریکایی و ناتو دلیل مخالفت کرزی با واشنگتن را بمباران روستاهای افغانستان و تلفات غیرنظامیان این کشور دانست.

 

رئیس جمهور سابق افغانستان در این بیانیه بار دیگر خطاب به آمریکا گفت تا «از حمله به خانه‌ها و روستاهای مردم افغانستان با عنوان جنگ علیه تروریسم دست بردارد».

 

وی همچنین از آمریکا خواست تا بگذارد مردم افغانستان در صلح و اتحاد، کشور خودشان را بسازند.

 

روز گذشته یوناما گزارش داد که در حمله مشترک هوایی نیروهای آمریکایی و افغان به یک مدرسه دینی در ولایت «قندوز» 36 غیرنظامی کشته و 71 تن دیگر نیز زخمی شدند.

 

پیش از این نیز بارها آمریکا کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی را تکذیب کرده بود اما تحقیقات سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و مستقل کشتار غیرنظامیان در این حملات را تایید کرده‌اند.

تسنیم

رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر, سیاسی

داعش و اندیشه خلافت خراسان در افغانستان

شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ، وجود فضا و زمینه مناسب برای حضور در افغانستان سبب شده است تا این کشور را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جهان, چک, سوریه, عراق