وال استریت ژورنال: چرخشی در روابط ایران وجهان عرب ایجاد شده است

دراین گزارش روز سه‌شنبه به‌قلم ‘سون‌انگل راسموسن’ آمده است: در اوج تشدید فشارهای آمریکا برای کنترل نفوذ ایران در منطقه، ‘حسن روحانی’ رئیس جمهوری ایران وارد عراق شد تا پیوندهای اقتصادی دو کشور را توسعه بدهد.

 

این اولین سفر روحانی به عراق در مدت شش سال ریاست جمهوری اوست. توسعه روابط با عراق اولویت اول سیاست خارجی تهران است.

 

تهران برای خنثی کردن اثر تحریم های آمریکا به دنبال حامیانی می‌گردد و ‘عراق’؛ در صدر کشورهای هدف قرار می‌گیرد.

 

عراق؛ یک تولید کننده بزرگ نفت است.عراق در عین حال برای تولید بالای۴۰ درصد از برق مورد نیاز خود محتاج گاز طبیعی ایران است.

 

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به مدت سه سال به عراقی ها در بیرون راندن ‘ داعش’ از کشور کمک بسزایی کردند.دو کشور ۹۰۰ مایل (۱۴۴۸/۴۱ کیلومتر ) مرز مشترک با هم دارند و اکثریت جمعیت هر دو را شیعیان تشکیل می‌دهند.

 

این اشتراکات، بستری شد تا دو کشور بعد از تهاجم نظامی آمریکا به عراق درسال ۲۰۰۳ و سقوط حکومت ‘صدام حسین’ به هم نزدیکتر از همیشه باشند.

 

روحانی در سفر سه روزه اش به عراق که از دیروز / دوشنبه/ آغاز شد، در نظر دارد با استفاده از اهرم رابطه تهران – بغداد بکوشد تا جریان انتقال گاز طبیعی ایران به عراق را همچنان پایدار حفظ کند و از این بستر عمل برای توسعه تجارت با همسایه غربی‌اش بهره ببرد.

 

روحانی را در سفر به عراق یک هیئت سیاسی و اقتصادی همراهی می کند.

 

در ارتباط با سفر روحانی به عراق؛ ‘عبدالجبار احمد’ استاد علوم سیاسی در ‘دانشگاه بغداد’ می‌گوید:’ سفر روحانی به عراق؛ موید آن است که جمهوری اسلامی روابطش را با جهان عرب تغییر می‌دهد’.

 

او ادامه می‌دهد:’ این می‌تواند اولین گام کلیدی برای رسیدن به امنیت منطقه‌ای باشد’.

 

احمد در عین حال به این نکته هم اشاره می‌کند که؛’ دولت عراق با استقبال از رئیس جمهور ایران باید منتظر خشم شرکای آمریکایی‌اش بماند’.

 

جمهوری اسلامی تحت تحریم آمریکاست و واشنگتن همه کشورهای جهان را از تجارت کردن با آن منع کرده است. طی ماههای گذشته جمعی از مقامات آمریکایی به عراق سفر کرده‌اند و از بغداد خواسته‌اند که وابستگی‌اش به انرژی ایران را قطع کند و در عوض اجازه دهد که نفوذ سیاسی آمریکا در عراق حفظ شود.

 

رئیس جمهور آمریکا هم به عراق سفر کرده است. این سفر در ماه دسامبر انجام شد و ‘ترامپ ‘ در این سفر فقط با سربازان آمریکایی حاضر در میادین رزم عراق دیدار کرد.

 

ترامپ اعلام کرده است که سربازان آمریکایی را از دو کشور سوریه و افغانستان خارج می کند اما نیروهای آمریکایی در عراق باقی خواهند ماند و از آنجا ایران را زیر نظر خواهند داشت.

 

این تصمیم ترامپ؛ سیاستمداران عراقی را ناراحت کرد. این سیاستمداران می‌گویند که آمریکا اعلام کرده بود که ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق صرفا جنگیدن با داعش و آموزش دادن به سربازان عراقی است. بعد از این ماجرا، آمریکایی‌ها سعی می‌کنند این دلخوری پیش آمده با بغداد را به نوعی برطرف کنند.

 

دراین اثنا؛ دو کشور آمریکا و عربستان برای آنکه مانعی بر سر راه تجارت میان بغداد و تهران ایجاد کنند، آلترناتیوهایی برای تامین انرژی عراق به او پیشنهاد می‌دهند. آمریکا می‌گوید که عراق برای قطع وابستگی‌اش به برق ایران نیاز به زمان دارد. عراق یکی از کشورهایی است که مشمول معافیت خرید گاز ایران شده است. این معافیت در ماه دسامبر برای مدت سه ماه اعمال شد.

 

دو کشور ایران و عراق پیوندهایی عمیق با هم دارند.

 

شایدهیچ موضوعی در سیاست خارجی ایران به اندازه حفظ رابطه با عراق؛ با اهمیت نیست. دو کشور در دهه ۱۹۸۰ در بدو تولد جمهوری اسلامی با هم به جنگی مصیبت بار رفتند.

 

سقوط صدام حسین؛ فرصتی طلایی بدست داد تا دو کشور که اکثریت جمعیت‌شان شیعه مذهب است روابطشان را با هم نزدیکتر کنند.ایران؛ امنیت عراق راامنیت خودش می‌داند.

 

عراق؛ یکی از اصلی‌ترین بازارهای کالاهای غیر نفتی ایران است. ایران سالانه به ارزش ۹ میلیارد دلار فرآورده‌های کشاورزی، مواد ساختمانی، خودرو و لوازم خانگی به عراق صادر می‌کند.

 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح دوشنبه به دعوت رسمی«برهم صالح» رییس جمهوری و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی – اقتصادی عازم بغداد پایتخت این کشور شد.

افشاگری ینی شفق: «ابوبکر البغدادی» در زره‌پوش آمریکایی و تحت نظارت آمریکاست

یک رسانه ترکیه‌ای از توطئه جدیدی پرده برداشت که آمریکا تلاش می‌کند با همکاری گروه تروریستی داعش اجرا کند، این رسانه از ظاهر شدن ابوبکرالبغدادی در یک زره‌پوش آمریکایی خبر داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, فرانسه

پایگاه دبکا: هدف افزایش نیروهای نظامی آمریکا در عراق، مقابله با ایران است

سایت اسرائیلی دبکا نوشت که آمریکا نیروهای نظامی بیشتری را از طریق مرزهای اردن و سرزمین‌های اشغالی برای مقابله با نیروهای ایرانی حاضر در مرزهای عراق با سوریه به این کشور می‌فرستد.

ادامه »

اردن, اسراییل, امریکا, ایران, بلغارستان, جهان, خاورمیانه, خبر, رومانی, سوریه, عراق

کارشناس کنترل تسلیحات عفو بین‌الملل؛ ریاکاری دولت‌های غربی و ادامه فروش تسلیحات به‌رهبران خودکامه‌‌ی ناقض حقوق‌بشر

موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم امروز یکشنبه، گزارش داد، انتقال سلاح به خاورمیانه در پنج سال گذشته رشد ۸۷ درصدی نشان می‌دهد و بیش از یک‌سوم این تجارت جهانی را شامل می‌شود.

ادامه »

اسراییل, اقتصادی, الجزایر, المان, امارات, امریکا, انگلستان, ایتالیا, ترکیه, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوئد, عراق, عربستان سعودی, فرانسه, قطر, لیبی, مصر, یمن