پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

وال استریت ژورنال: آمریکا به‌دنبال تقویت حضور نظامی در شرق آسیاست

روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: مقامات آمریکایی اعلام کردند که پنتاگون ‘در حال بررسی اعزام یگان های تفنگدار دریایی چند منظوره و بشدت مسلح به شرق آسیا همزمان با کاهش استقرار نیروهایش در خاورمیانه و استقرار نیروها در پاسخ به نفوذ فزاینده چین است’.

 

روزنامه آمریکایی روز جمعه در گزارشی افزود: این موضوع جزو اولین گام های ملموس دولت ترامپ برای گسترش حضور نظامی آمریکا در آسیا پس از اعلام راهبرد دفاع ملیش در ماه گذشته محسوب می شود.

 

از جمله اهداف این راهبرد دفاعی جدید خروج امور نظامی آمریکا از خاورمیانه و سازماندهی مجدد امور نظامی آمریکا برای مقابله با چین و روسیه به عنوان رقبای استراتژیک واشنگتن بوده است.

 

این مقامات آمریکایی تصریح کردند، در حالیکه این راهبرد در بحبوحه تنش ها با کره شمالی مطرح شده اما هدفش اقدام برای جنگ نیست و یکی از اهدافش سازماندهی جهانی قوای آمریکاست.

 

ژنرال جو دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مورد حضور نظامی آمریکا در آسیا طی سفر اخیرش به این منطقه گفت: ما منافع، تعهد و حضوری پایدار و ماندگاری در این منطقه داریم.

 

مقامات آمریکایی معتقدند که استقرار منظم این نوع نیروهای ضربت توانایی های نظامی امریکا را در منطقه اقیانوس آرام تقویت خواهد کرد و این نیروها می توانند به گشت زنی بپردازند و رزمایش های نظامی با هم پیمانان در منطقه برگزار کنند. همچنین در صورت وقوع مناقشه می توانند بسرعت واکنش نشاان دهند.

 

به گفته این مقامات، ارزیابی ها برای حضور این نیروها و پیشنهادهای تکمیلی برای استقرار دوباره نیروها در شرق آسیا با هدف مقابله با حضور فزاینده چین در جریان بوده است.

 

پیشتر حدود 50 هزار نظامی آمریکا در ژاپن ، 29 هزار و 500 پرسنل نظامی آمریکایی در کره جنوبی و هفت هزار نیرو دیگر این کشور در گوام مستقر هستند.
ایرنا

راشاتودی؛ تفنگداران دریایی آمریکا برای مقابله با چین به آسیا اعزام می‌شوند

به گزارش راشاتودی، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در نظر دارد در راستای تغییر تمرکز نظامی از خاورمیانه به شرق، هزاران نفر از نیروهای خود را به شرق آسیا اعزام کند. هدف از این کار متقاعد کردن کشورهای آسیا- پاسیفیک برای همراهی با آمریکا و تقابل با چین است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر

روسیه: آمریکا در مساله کره شمالی هدفمندانه تنش آفرینی می‌کند

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه، در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک افزود: روسیه از اظهارات اخیر معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد اعمال تحریم های بیشتر علیه کره شمالی ناامید شده است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, کره جنوبی, کره شمالی