کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

نشریه آمریکایی تریبون: حضور آمریکا عامل تقویت طالبان شد

نشریه آمریکایی ‘تریبون’ نوشت: سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در طول 18 سال گذشته در افغانستان موجب افزایش نیروهای ‘طالبان’ و در نتیجه تشدید جنگ، کشته و آواره شدن غیرنظامیان در این کشور شده که در صورت متوقف نشدن این فعالیت ها، وضعیت مردم افغانستان بیش از پیش دچار بحران خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله

فاکس نیوز: آمریکا باید نظامیان خود را از افغانستان خارج کند

شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد: دولت واشنگتن توان پیروزی در جنگ افغانستان را ندارد و حضور نظامی این کشور نیز خلاف خواست مردم آمریکا است بنابراین باید فرمان خروج نظامی از افغانستان صادر شود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

با حذف دلار، تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

به نقل از رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

ادامه »

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر

واشنگتن از اخراج موسسات غربی از پاکستان انتقاد کرد

وزارت امور خارجه آمریکا از تصمیم دولت پاکستان برای اخراج موسسات غربی تحت عنوان بنیادهای خیریه از این کشور، ابراز تاسف کرد.

 

در هفته گذشته حداقل ۱۸ بنیاد خیریه غربی از پاکستان اخراج شده و دولت اسلام‌آباد مجوز فعالیت آنها را تمدید نکرد.

 

از جمله بنیادهای خیریه‌ای اخراج شده در پاکستان، بنیاد آمریکایی «گروه شاترد» است که در چند سال گذشته در شهرهای مختلف پاکستان فعالیت داشت، ولی اکنون به دلیل تمدید نشدن مجوز، باید از پاکستان خارج شود.

 

گفته شده حداقل ۲۰ بنیاد غربی دیگر نیز که تحت عنوان موسسه خیریه در پاکستان فعالیت دارند در آستانه اخراج از این کشور هستند.

 

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهار کرد: آمریکا متاسف است که دولت پاکستان از 18 نهاد بین‌المللی غیر دولتی که بسیاری از آنها سال‌ها در پاکستان مشغول فعالیت بوده‌اند، درخواست کرده عملیات خود را در این کشور متوقف کنند.

 

وزارت خارجه آمریکا افزود: واشنگتن ‘نقشی حیاتی’ را که این نهادها در پاکستان ایفا کرده‌اند، به رسمیت شناخته و از پاکستان می‌خواهد با شرکای بین‌المللی خود که ‘تعهداتی مشترک برای بازگرداندن آینده‌ای روشن به پاکستان دارند’، همکاری کند.

 

وزارت کشور پاکستان، اخیرا حداقل به 18 گروه امدادی بین‌المللی دستور داد که طی 60 روز، فعالیت خود در این کشور را پایان دهند.

 

برخی تحلیلگران بر این باورند که این تصمیم پاکستان برای خلاص شدن این کشور از ‘جاسوسانی’ اتخاذ شده است که در قالب گروه‌های امدادی خارجی در این کشور مشغول فعالیت هستند.

 

روابط میان دولت پاکستان و سازمان‌های غیر دولتی غربی در این کشور، پس از حمله نیروهای ویژه آمریکایی به اقامتگاه اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده در سال ۲۰۱۱ در خاک پاکستان دچار افت و خیز شده است.

 

مقام‌های پاکستان بعد از این عملیات، همه کارکنان یک سازمان امدادی به نام سازمان «کودکان را نجات دهید» را از خاک این کشور اخراج کردند. پاکستانی ها مدعی شدند که این گروه با همدستی یک پزشک پاکستانی به نام شکیل آفریدی به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا کمک کردند که اقامتگاه بن لادن را شناسایی کند.

 

در حال حاضر نیز اگرچه توضیحی در ارتباط با اخراج این نهادهای غیردولتی غربی اعلام نشده اما به نظر می‌رسد اسلام‌آباد نسبت به انجام اقدامات جاسوسی از سوی این سازمان‌ها بدبین است.
ایرنا

عمران خان: پاکستان دیگر تفنگدار مزدور آمریکا نیست

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان در گفتگو با واشنگتن پست با تاکید بر اینکه کشورش به دنبال رابطه مناسب با آمریکا است، خطاب به دونالد ترامپ گفت که کشورش دیگر نیرو یا تفنگدار اجاره‌ای آمریکایی ها نیست.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر

امریکا بلای جان مردم و نظامیان افغان‌؛ حمله هوایی آمریکا به‌نیروهای امنیتی در جنوب افغانستان ۷ کشته برجا گذاشت

فیض محمد» فرماندار شهرستان «چنارتو» در ولایت ارزگان اظهار داشت: جنگنده‌های آمریکایی نیروهای امنیتی افغان را هدف قرار دادند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر, ناتو

سفر نماینده آمریکا به روسیه برای گفتگو درباره صلح افغانستان / انتخابات پارلمانی در کابل باطل اعلام شد

به نقل از طلوع نیوز، «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان پس از دیدار با مقامات اسلام آباد و کابل، عازم مسکو شد.   سفر خلیل زاد به روسیه در ادامه سفرهای منطقه‌ای اوست که طی چند ماه اخیر جریان داشته است.   خلیل‌زاد در دو سفر قبلی خود

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر, روسیه