هیچ اقدامی در مورد استخدام پرستارها صورت نگرفته است

مشکل نظام سلامت ما ساختاری است. قرار بود از سال ۱۳۹۷ هر سال، تعداد ۱۰ هزار پرستار استخدام شوند، ولی متاسفانه ما در سال ۱۳۹۷ هیچ استخدامی در بخش پرستاری نداشتیم

 

به گزارش ایلنا، محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار ، در خصوص خبر جذب ۱۰ هزار پرستار که هفته پیش از سوی دولت مطرح شد، گفت: هنوز هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است. واقعیت آن است که دولت برای امسال مجوز استخدام رسمی ۲۰ هزار پرستار را صادر کرده است اما تاکنون فقط ۴ هزار پرستار استخدام شده‌اند که متعلق به سال قبل است.

 

شریفی مقدم با بیان اینکه در موضوع استخدام قرار بود از سال ۱۳۹۷ هر سال، تعداد ۱۰ هزار پرستار استخدام شوند، افزود: متاسفانه ما در سال ۱۳۹۷ هیچ استخدامی در بخش پرستاری نداشتیم. در سال ۱۳۹۸ هم مجوز ۱۰ هزار استخدام در بخش سلامت را دادند که از این تعداد فقط ۴ هزار نفر پرستار هستند. درنهایت در سال ۱۳۹۹ نیز فقط همان چهار هزار نفر سال ۱۳۹۸ استخدام شدند.

 

شریفی مقدم در ادامه افزود: البته مشکل نظام سلامت ما ساختاری است. مثلا در جهان پرستاران مشتمل بر سه نوع مختلف هستند. نخست پرستاران پیشگیری یا همان پرستاری جامعه که در جهان مهمترین بخش پرستاران هستند اما در ایران تعدادشان اندک است.

 

دومین نوع پرستاران، همان پرستاران بخش درمان هستند که در ایران حدود ۹۰ درصد پرستاران از این نوع هستند. دسته سوم هم پرستاران توان بخشی هستند که این هم در ایران تعدادشان اندک است.

 

دبیرکل خانه پرستار تاکید کرد که پرستاران پیشگیری مبتنی بر وجود تیم ‌ای سلامت در محلات است تا بتوانند با پایش مداوم سلامت مردم محلات، از بروز بیماری‌ها پیشگیری کنند و به شکل رایگان به مردم خدمات ارائه دهند. البته دولت باید هزینه این پرستاران را تامین کند.

تجمع پرستارن اصفهانی در مقابل استانداری/ مطالبات ما را بدهید

پرستاران خواهان پرداخت حق کرونا، اصلاح روند تعداد مرخصی استعلاجی و نیز تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی به وضعیت استخدامی هستند که در این سالها بارها از سوی جامعه پرستاری مورد تاکید قرار گرفته است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر, کارگری

سیاست دولت در تشکیل شرکت­‌های پیمانکاری نیروی انسانی، به سلامت کل مردم صدمه زده

کارشناسان نظام سلامت می‌گویند: اگر پرستاران از امنیت شغلی، استخدام دائمی و دستمزد بهتر و عادلانه‌تر در میان کادر درمانی و بهداشتی کشور به خصوص در قیاس با پزشکان برخوردار بودند، احتمالا میزان تلفات و خسارات جانی و مالی بحران کرونا در بخش درمان کشور، بس بسیار کمتر از میزان کنونی بود.

ادامه »

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, کارگری, گزارش

چگونه خصوصی‌سازی سلامت جامعه وامنیت شغلی پرستاران را تهدید می‌کند! از خواسته‌ها و حقوق پرستاران حمایت کنیم

همزمان با همه‌گیری دوبارهٔ ویروس کرونا در کشورمان بار دیگر روز ۵ مردادماه، پرستاران و سایر نیروهای شرکتی وزارت بهداشت که از آن‌ها به عنوان مبارزان خط مقدم مقابله با بیماری کوید ـ ۱۹ نام برده می‌شود، در اعتراض به نبود امنیت شغلی، دستمزد یک پنجم خط فقر و نیز با خواست رفع تبعیض و

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, فقر, مقاله