نماینده بریتانیا: برنامه موشکی ایران از تامین نیاز‌های دفاعی فراتر رفته‌است

به گزارش نشنال، نماینده بریتانیا در سازمان ملل پس از نشست امروز شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران، مدعی شد این برنامه از تامین نیاز‌های دفاعی فراتر رفته است.

ادامه »

انگلستان, ایران, جهان, خبر, فرانسه

روحانی؛ به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید بازگردید

اجلاس سالیانه سازمان ملل با گفت و گوی رییس جمهور آمریکا و ایران البته نه به صورت مستقیم بلکه از پشت تریبون صحن سازمان ملل همراه بود. روحانی در بخشی از سخنرانی خود ترامپ را خطاب قرار داد و گفت برای گفت و گو نیازی به عکس دونفره نیست و از پشت همین تریبون هم

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, سیاسی

۵۳ مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند

بیش از ۵۰ نفر از مقام های سابق امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکایی با تاکید بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام اعلام کردند، سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران و خروج وی ازتوافق هسته ای هیچ یک از اهداف او را محقق نمی کند و حتی تبعاتی برای ایالات متحده نیز خواهد داشت.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

هیل: ترامپ شکاف بین آمریکا و اروپا را عمق بخشیده است

تارنمای رسانه آمریکایی هیل روز یکشنبه در مطلبی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با تصمیم خود مبنی خارج کردن کشورش از توافق هسته ای، نظم جهانی را برهم زد، شکافی عمیق میان واشنگتن و متحدان اروپایی به وجود آورد و بر تنش ها در خاورمیانه افزود.

 

هیل در ادامه این مطلب نوشت: آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفته است که اروپا دیگر نمی‌تواند به آمریکا اتکا کند؛ اظهارنظری که تقریبا از سوی امانول مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز تکرار شد. هر دوی این رهبران اروپایی سفری دقیقه نودی به واشنگتن داشتند تا ترامپ را به پایبندی به توافق ایران متقاعد کنند.

 

سناتور باب منندز عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید: « (خروج آمریکا از برجام) ضربه دیگری به اتحاد میان آمریکا و اروپا وارد کرد. اروپاییان دیگر نمی دانند از این که چقدر اتحاد ما با آن ها قوی و عمیق است، چه برداشتی باید بکنند. ما به اروپایی ها نیاز داریم. ما برای دستیابی به اهدافمان، چه اهداف مرتبط با ایران و چه اهداف دیگر، به کشورهای اروپایی نیاز مبرم داریم.»

 

این تارنمای آمریکایی در ادامه نوشت: ترامپ سه شنبه گذشته از توافق هسته ای خارج شد و متعهد شد که شدیدترین تحریم های اقتصادی را بر «هر کشوری که به ایران در مسیر خود برای دستیابی به سلاح های اتمی یاری دهد» نیز اعمال خواهد کرد.

 

در نتیجه، این احتمال وجود دارد که در صورت تداوم پایبندی رهبران اروپایی به تعهدات خود ضمن توافق هسته ای، آمریکا شرکت های اروپایی را که با ایران تجارت می کنند، تحریم کند.

 

دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، بریتانیا روز سه شنبه هفته جاری با جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در مورد آینده توافق هسته ای گفتگو خواهند کرد.

 

تصمیم ترامپ در مورد ایران تازه ترین رویداد نامطلوب برای متحدان اروپایی آمریکا است که بیهوده به لابی کردن در مسائلی چون توافق تغییرات اقلیمی پاریس و تعرفه های آلومینیوم و فولاد کوشیدند.

 

هیل در ادامه به نقل از باربارا اسلاوین عضو ارشد شورای آتلانتیک نوشت: رهبران اروپایی انگیزه ای ندارند تا مذاکرات خود با آمریکا را در مورد ایران از اطمینان حاصل کردن از این که شرکت هایشان به خاطر تجارت با ایران تحریم نمی شوند، فراتر ببرند.

 

اسلاوین خاطرنشان کرد که روابط کنونی میان اروپا و آمریکا از زمان آغاز جنگ عراق تاکنون در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

 

«ترامپ رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان را تحقیر کرد. آن ها را ملعبه خود قرار داده بود چون گربه ای که با یک موش بازی می کند. هیچوقت قصد حفظ توافق هسته ای را نداشت.»

 

قطع ارتباط با کشورهای اروپایی یکی از اصلی ترین دلایل مخالفت منتقدان پاره کردن توافق هسته ای بود. آن هم با توجه به همکاری نزدیکی که دولت باراک اوباما با این متحدان برای محقق کردن برجام داشت.

 

این تارنمای آمریکایی در پایان اضافه کرد: از طرف دیگر کارشناسان با اشاره به رخدادهای روزهای اخیر در بلندهای جولان که پس از خروج آمریکا در برجام اتفاق افتاد، نوشت که پس از این اقدام ترامپ، تنش ها در خاورمیانه می تواند بالا بگیرد.

ایرنا

خروج آمریکا از برجام؛ چرا شورای امنیت ساکت است؟

خویشتن‌داری شورای امنیت در قبال خروج یکطرفه آمریکا از توافق هسته‌ای بدون دلیل نیست؛ زیرا سکوت می‌تواند از بدتر شدن وضع پیشگیری کند. این موضوع به تبصره‌‌‌‌‌هایی در صفحه چهارم قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط می‌شود.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه

وزیر خارجه لوکزامبورگ ضمن انتقاد از آمریکا گفت: اروپا به قیم نیاز ندارد

وزیر خارجه لوکزامبورگ با اشاره به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته ای و تهدید اروپا به قطع همکاری اقتصادی با تهران تاکید کرد که اروپا نیاز به قیم ندارد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, خبر, لوکزامبورک

موسسات مطالعاتی پکن: چین و اروپا از برجام حراست کنند

شماری از کارشناسان موسسات مطالعاتی و پژوهشی کشور چین معتقدند: پس از «پیمان شکنی ترامپ رییس‌جمهور آمریکا و حرکت او برضد برجام» لازم است که چین و کشورهای اروپایی با همکاری مشترک از این توافق بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌المللی حراست و شبکه‌های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, سوئد

ترامپ: احیای برنامه هسته‌ای ایران پیامدهای سختی خواهد داشت

ترامپ به ایران نسبت به احیای برنامه هسته‌ای‌اش هشدار داد. همزمان مکرون و روحانی بر لزوم حفظ برجام تاکید کرده‌اند و نتانیاهو در دیدار با پوتین از لزوم دفع “خظرهای ایران” سخن گفته است.   به گزارش صدای آلمان؛ دونالد ترامپ روز چهارشنبه (۹ مه) در اظهارنظری در کاخ سفید از ایران خواست که فکر

ادامه »

اسراییل, المان, امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, عربستان سعودی, فرانسه