اعتصاب گسترده معلمان لس‌آنجلس برای افزایش دستمزدها

هزاران تن از معلمان و فعالان اتحادیه‌ها با پوشیدن لباس‌هایی به رنگ قرمز در خیابان‌های لس آنجلس و در هوایی بارانی راهپیمایی کردند و افزایش سریع دستمزدشان تا ۶.۵ درصد را خواستار شدند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر

در حالیکه آسانژ می‌گوید انگلیس به‌دنبال تحویل او به امریکاست این کشور برای استرداد آسانژ برنامه‌ریزی می‌کند

دولت آمریکا سال گذشته از شکایت بر علیه جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس خبر داده بود و بعد از مدتی اف بی آی از آغاز تحقیقات بر علیه این سایت خبر داد که ابعاد شگفت‌آوری از آن فاش شده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, ویکی‌لیکس

نیویورک تایمز: عقب‌نشینی آمریکا از سوریه صحیح‌ترین کار است

روزنامه ‘نیویورک تایمز’ در گزارشی، عقب‌نشینی آمریکا از سوریه را مشروط بر اینکه در آن کیفیت اجرا، زمان‌بندی، مشورت با متحدان و صاحبنظران و بهره‌مندی از اهرم‌های موجود لحاظ شود، صحیح‌ترین کار دانست.

ادامه »

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, ایران, ترکیه, جهان, سوریه

خارج‌ شدن طرح تحریم سوریه، روسیه و ایران از دستور کار مجلس سنای آمریکا

مجلس سنای آمریکا در اعتراض به ادامه تعطیلی بخشی از دولت با طرح پیش نویس دموکرات­‌ها برای تشدید تحریم­‌ها علیه سوریه و متحدان آن، مخالفت کرد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه, مکزیک

هم‌حزبی‌های ترامپ به‌پیشبرد قطعنامه ضدسعودی رای مثبت دادند

سنای آمریکا که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار حزب جمهوریخواه است، روز چهارشنبه در اقدامی نادر علیه سیاست‌های دولت این کشور، به پیشبرد قطعنامه‌ای رای مثبت داد که در صورت تصویب نهایی، به حمایت آمریکا از ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان سعودی پایان می‌دهد.

 

به گزارش رویترز، رای ۱۱ نفر از اعضای حزب جمهوریخواه به همراه نمایندگان دمکرات کافی بود تا با عبور از حد نصاب ۶۰ رای، راه برای طرح موضوع دخالت آمریکا در جنگ یمن و توقف حمایت از ائتلاف سعودی باز شود.

 

با توجه به اینکه اعضای مجلس نمایندگان آمریکا هرگونه اقدامی در این ارتباط را به سال آینده میلادی و شروع به کار مجلس جدید موکول کرده‌اند، رای‌گیری چهارشنبه سنا بیشتر جنبه‌ای نمادین داشت و نشان‌دهنده کاهش شدید حامیان ریاض در عرصه سیاسی آمریکا بود.

 

با شروع به کار کنگره جدید آمریکا تا چند هفته دیگر، دمکرات‌ها اکثریت را در مجلس نمایندگان در دست خواهند گرفت و انتظار می‌رود طرح مورد اشاره به تصویب هر دو مجلس این کشور برسد.

 

اما «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا که همه تلاش خود را برای سرپوش گذاشتن برای جنایات عربستان سعودی به کار گرفته، تهدید به استفاده از حق وتو کرده است.

 

مطابق با قوانین آمریکا، رئیس‌جمهوری این کشور می‌تواند با وتو، مانع تبدیل‌شدن یک طرح به قانون شود، اما رای دو سوم اعضای نمایندگان دو مجلس کافی است تا این وتو را باطل کند.

 

قطعنامه یاد شده که به دست سناتورها «برنی سندرز» و «مایک لی» تدوین شده، با استناد به قانون اختیارات جنگی آمریکا، دولت این کشور را ملزم به قطع حمایت از جنگ یمن می‌کند.

 

این در شرایطی است که قطعنامه ای مشابه در ابتدای سال جاری به دست همین افراد ارائه شده، اما با رای ۵۵ به ۴۴، از دستور کار سنا خارج شده بود.

 

چرخش اخیر موضع نمایندگان سنای آمریکا را می‌توان نتیجه رسوایی آل سعود پس از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در کنسولگری این کشور در ترکیه دانست.

 

دولت آمریکا با وجود مدارک آشکار از نقش حاکمان ریاض به ویژه ولیعهد عربستان، روابط سیاسی و تجاری دو کشور را بهانه ای برای سرپوش نهادن بر این جنایت کرده است.
ایرنا

با این‌ که ترامپ و می از برنامه قتل خاشقچی اطلاع داشتند اجازه جلوگیری از این جنایت را ندادند

ماجرای قتل جمال خاشقجی و نقش بن‌سلمان ولیعهد عربستان در این جنایت، حالا با گزارش رئیس سیا به نمایندگان مجلس آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است چرا که نشان می‌دهد دستگاه اطلاعاتی آمریکا به طور کامل در جریان سناریوی عربستان و ولیعهد این کشور برای قتل این روزنامه‌نگار سعودی بوده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ترکیه, جنوب غرب آسیا, جهان, حقوق بشر, عربستان سعودی, کانادا

مدیر مالی شرکت هواوی با قید وثیقه در کانادا آزاد شد

منگ وانژو، مدیر مالی هواوی کمتر از دو هفته پس از بازداشتش در کانادا با قرار وثیقه آزاد شد. دادگاهی در ونکوور میزان وثیقه را ۱۰ میلیون دلار کانادا تعیین کرد. آمریکا وانژو را به دور زدن تحریم‌ها علیه ایران متهم کرده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, کانادا

برایان هوک؛ واشنگتن اخراج فرزندان مقامات ایرانی را از آمریکا بررسی می‌کند

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، اعلام کرد که این وزارتخانه موضوع اخراج فرزندان مقامات جمهوری اسلامی از این کشور را بررسی می‌کند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خبر

ترامپ قانون مداخله ‘بشردوستانه’ در عراق و سوریه را امضا کرد

‘دونالد ترامپ’ رییس‌جمهوری آمریکا قانونی را امضا کرد که بر اساس آن زمینه مداخله یکجانبه آمریکا در امور عراق و سوریه بیش از پیش و این بار تحت عنوان اقدامات بشردوستانه فراهم می‌شود.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق