هفته نامه فرانسوی: آمریکا در بحران ونزوئلا نقش اساسی دارد

به گزارش ایرنا به نقل از هفته نامه فرانسوی ‘کوریه انترناسیونال’ روز دوشنبه در گزارشی درباره بحران ایجاد شده در ونزوئلا، تاکید کرد که آمریکا در بحران این کشور نقشی اساسی ایفا می‌کند.

 

در این گزارش آمده است: ایالات متحده آمریکا در بحران سیاسی ونزوئلا نقش بزرگی را بازی کرده است؛ به طوری که پیش از آنکه ‘خوان گوایدو’ رهبر مخالفان ونزوئلا، خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور معرفی کند، کاخ سفید طی تماسی تلفنی به او اطمینان داده بود که قاطعانه از وی حمایت خواهد کرد.

 

براساس گزارش این هفته نامه چاپ پاریس، آمریکا در نظر دارد که از این طریق دولت ضدآمریکایی ‘نیکلاس مادورو’ رئیس جمهوری ونزوئلا را سرنگون کند و با نفوذ روسیه و چین در این منطقه به مبارزه برخیزد.

 

کوریه انترناسیونال می‌نویسد که سرنگونی دولت مادورو آغاز استراتژی واشنگتن در آمریکای لاتین است؛ چنانکه سیاست ترامپ متمرکز بر آن است که از اتحاد ونزوئلا و کوبا جلوگیری کند و هدف بعدی او پس از کشورهای ونزوئلا و کوبا، کشور نیکاراگوئه است که این روزها با هجوم انبوه مهاجران به مرزهای آمریکا و مکزیک روبرو است.

 

این هفته نامه می نویسد که پیش از این ‘جان بولتون’ مشاور امنیت ملی آمریکا نیز طی یک سخنرانی از استراتژی جدید دولت واشنگتن برای سقوط سران مثلث هاوانا، کاراکاس و ماناگوآ (پایتخت نیکاراگوئه) خبر داده و این سه کشور را استبدادی خوانده بود و بدین ترتیب ایالات متحدۀ آمریکا تحریم های سنگینی را بر علیه کوبا و ونزوئلا اِعمال نمود.

 

به گزارش ایرنا، تلاش ترامپ برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا در حالیست که بر اساس آخرین نظرسنجی، هشتاد و شش درصد از مردم ونزوئلا با دخالت نظامی آمریکا در کشورشان مخالفند.

 

بر اساس این نظرسنجی، مردم ونزوئلا آشکار اعلام کرده اند که با هرگونه دخالت نظامی آمریکا، کودتای نظامی هوداران آمریکا در داخل کشور و همچنین تحریم های اقتصادی واشنگتن علیه کاراکاس مخالف هستند.

 

بر اساس داده های آماری این موسسه نظرسنجی که مرکز آن در شهر کاراکاس است، 86 درصد از مردم ونزوئلا اعلام کرده اند که با دخالت نظامی آمریکا برای سرنگونی دولت قانونی نیکلاس مادورو رئیس جمهوری کشورشان مخالفند.

 

تنها 12 درصد با این موضوع مخالفت کرده اند و دو درصد نیز در این خصوص ابراز تردید کرده اند.

 

همچنین بر اساس این نظرسنجی، 81 درصد از سوال شوندگان، مخالفت خود را با تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشورشان که به منظور سرنگونی دولت مادورو انجام شده است، اعلام کردند.

 

این نظرسنجی نشان می دهد که 84 درصد از مردم ونزوئلا اعلام کرده اند که بهترین روش برای پایان دادن به بحران سیاسی و اقتصادی این کشور، گفت وگو میان دولت ملی و مخالفان است.

 

این در حالی است که سازمان ملل اعلام کرده است که وارد دسته بندی‌ها برای ونزوئلا نمی‌شود

 

دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از وضعیت ونزوئلا گفت ترجیح می‌دهد وارد گروه کشورهای مختلف که در زمینه ونزوئلا فعالیت دارند نشود تا اعتبار این سازمان برای یافتن راه حل سیاسی محفوظ بماند.

 

به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش روز دوشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: با نگرانی زیاد آخرین وضعیت ونزوئلا را دنبال می‌کنم. گروه هایی از کشورها ابتکاراتی را ارائه داده اند و من هم با عوامل اصلی این گروهٰ‌ها در تماس بوده‌ام.

 

وی ادامه داد: دبیرخانه سازمان ملل تصمیم گرفته است که جزو هیچ یک از این گروه ها نباشد تا اعتبار ما برای ارائه خدمات درست به طرف ها محفوظ بماند و بتوانند راه حل سیاسی برای این بحران بیابند.

هشدار سناتورهای روس به آمریکا درباره ماجراجویی نظامی در ونزوئلا

سناتورهای روس معتقدند، اگر تهدید “ترامپ” درباره اعزام نیروی نظامی به ونزوئلا واقعا تحقق یابد، ضربه دیگری به اعتبار آمریکا وارد شده، جنبش پارتیزانی قدرتمندی در ونزوئلا براه افتاده و واشنگتن بهای سنگینی بابت این اقدام خواهد پرداخت.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, چین, خبر, روسیه, ونزوئلا

ایتالیا بیانیه اتحادیه اروپا در مورد «گوایدو» را وتو کرد

ایتالیا امروز دوشنبه با بیانیه اتحادیه اروپا در مورد به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا مخالفت کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسپانیا, المان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, خبر, فرانسه, ونزوئلا

کوبا؛ بیایید همگی ما برای متوقف‌کردن مداخله امپریالیستی در آمریکای لاتین بسیج شویم

به گزارش شینهوا، «برونو رودریگز» (Bruno Rodriguez) وزیر خارجه کوبا در پیامی توییتری اعلام کرد: دولت آمریکا یعنی مغز متفکر واقعی کودتا علیه ونزوئلا تهدید کرد که به این کشور تجاوز نظامی می‌ٰکند و بر اروپا برای همدست‌ شدن در این تجاوز هم فشار می‌آورد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, شرق آسیا, کره شمالی, کوبا, ونزوئلا